wokół nas

Jedni mówią, że wygląda jak 20 lat temu. Inni, że raczej jak w PRL-u. Na dworcu PKS Bydgoszcz czas się zatrzymał [ZDJĘCIA]

2024-10-01 15:14

Byłam na bydgoskim dworcu autobusowym pierwszy raz od kilkunastu lat. A tam - jak było, tak jest. O przepraszam, dwie nowości da się zauważyć. W pasażu wzdłuż peronu nie można już kupić takich ciastek francuskich z serem jak kiedyś, za to można zrobić zakupy w Żabce. Nie ma już tabliczki, przestrzegającej, że przejście jezdnią grozi śmiercią lub kalectwem i lepiej skorzystać z przejścia podziemnego. Dziś wejście do niego jest zabite płytą drewnianą i opatrzone informacją: Przejścia nie ma.

Przed II wojną światową dworzec w Bydgoszczy był na pl. Kościeleckich

Autobusy z Bydgoszczy do okolicznych miast i wsi przed drugą wojną światową odchodziły z placu Kościeleckich. Dworzec powstał tam w 1936 roku. 29 marca 1975 roku nowy dworzec otwarto na wyremontowanej ulicy Jagiellońskiej. Naprzeciwko działały Bydgoskie Zakłady Mięsne.

Na bydgoskim dworcu PKS czas się zatrzymał co najmniej kilkanaście lat temu

W 2009 roku odnowiono elewację budynku dworcowego. To było krótko po tym, jak w miejscu zamkniętych w 2006 roku zakładów mięsnych otwarto centrum handlowe. To były zdecydowanie istotne zmiany w centrum Bydgoszczy. Ale - patrzrąc na sam dworzec - mniej więcej wtedy czas się zatrzymał.

Potrzebny remont dworca PKS Bydgoszcz

Budynek dworca przy ul. Jagiellońskiej nigdy nie był okazałą budowlą, wpisywał się oczywiście styl architektury PRL-u. Dziś woła o remont nie tylko sam dworzec, ale cała infrastruktura. Z roku na rok wygląda to gorzej. W 2013 roku zniknęły tabliczki odradzające przechodzenie przez perony. Wcześniej podróżni, dla bezpieczeństwa, mieli korzystać z przejść podziemnych. Do czasu, aż okazało się, że ze względu na ich stan to niesie za sobą większe ryzyko niż przechodzenie między podjeżdżającymi po pasażerów autobusami (wymalowano pasy i oznaczenia). Teraz wejścia do przejścia podziemnego są zabite drewnianymi płytami i opatrzone informacją: Uwaga, brak przejścia.

Czy dworzec PKS przy ul. Jagiellońskiej doczeka się remontu?

O tym, że nie tylko odnowienie, ale może i przebudowa dworca jest potrzebna, bydgoszczanie mówią od lat. Wyglądem nie pasuje do centrum miasta. Nieciekawa to wizytówka, jaka oglądają przecież przyjezdni. O tym, że remont już, już ma się zacząć, co jakiś czas informują media. Ostatnio chyba w 2020 roku, kiedy wszystko miało się opóźnić ze względu na pandemię.

Wysłaliśmy do spółki PKS pytania o plany remontowe. Czekamy na odpowiedź.

Zabytkowy gmach domu dziecka w Bydgoszczy już po remoncie. Polityk dał placówce ogromne pieniądze. Zobaczcie zdjęcia.

Spacer po parku nad Kanałem Bydgoskim

Test A,B,C z wiedzy o bydgoskich osiedlach. Dlaczego Szwederowo nosi taką nazwę?

Pytanie 1 z 10
Na jakim osiedlu znajduje się popularne Multikino?