Kiedy dostaję te kwiaty w bukiecie, od razu je rozdzielam. Są w stanie się wzajemnie zniszczyć!

i

Autor: Pexels

porady

Kiedy dostaję te kwiaty w bukiecie, od razu je rozdzielam. Są w stanie się wzajemnie zniszczyć!

2024-05-05 21:02

W domu zawsze rozwiązuje ten wspaniale skomponowany, ułożony i ciasno związany przez florystkę bukiet. Niektóre kwiaty wyjmuję i wkładam do osobnego wazonu. Jeśli będą stały w wodzie razem, zdecydowanie szybciej zwiędną. Rozmawiamy z Katarzyną Rydzewską, biolożką i architektką krajobrazu o tym, co zrobić, by cięte kwiaty jak najdłużej cieszyły oko.

Czy trzeba zmieniać kwiatom wodę w wazonie?

Jeśli zależy nam na tym, by cięte kwiaty zachowały dobrą kondycję jak najdłużej, warto poświęcić chwilę na ich pielęgnację, zanim jeszcze włożymy je do wazonu.

- Ciasno związany w bukiet warto rozwiązać, zanim włożymy je do wody - radzi Katarzyna Rydzewska, biolożka i architektka krajobrazu. - Naczynie, w którym układamy kwiaty, powinno być dostosowane wielkością do tego, ile ich jest - ani za duże, ani za małe, ale pamiętajmy, że rośliny lubią mieć nieco przestrzeni. Zanim jednak kwiaty do wody włożymy, warto skrócić nieco ich łodygi, o jakieś 2-3 cm. Obcinamy je pod skosem i możemy tę czynność powtarzać co kilka dni (choć też z umiarem). Usuwamy również dolne listki kwiatów, by nie moczyły się w wodzie. To przyspiesza procesy gnilne, przez co rośliny szybciej zwiędną. Wody nie powinno być zbyt dużo, chodzi tylko o to, by końcówki łodyg były zanurzone. Dolewamy jednak czystej w razie potrzeby. Wodę w wazonie wymieniamy całkowicie, kiedy zrobi się mętna (niektórzy radzą, by przy tym także myć wazon, ale nie jest to konieczne, chyba że do jego ścianek przykleiły się np. fragmenty nieświeżych listków) - dodaje.

Łodygi róż warto zanurzyć na chwilkę we wrzątku

Wazonu z kwiatami nie ustawiamy w pełnym słońcu ani w pobliżu kaloryfera, bo w takich warunkach kwiaty szybciej stracą dobrą kondycję. Latem, przy wysokich temperaturach, można wrzucić do wody w wazonie kilka kostek lodu, bo to przedłuży świeżość kwiatów. Katarzyna Rydzewska radzi, by z różami postąpić wprost odwrotnie. Ich łodyżki można na kilka sekund zanurzyć we wrzątku. Dzięki temu po włożeniu do wazonu będą lepiej wchłaniały wodę, a przez to postoją dłużej. Co ważne, nie ma co ustawiać ciętych kwiatów w pobliżu owoców.

- Niektóre owoce, zwłaszcza jabłka, morele, awokado, gruszki, mango, papaje, brzoskwinie, nektarynki, banany, ale też pomidory wydzielają duże ilości etylenu, który przyspiesza proces dojrzewania innych owoców, a w przypadku kwiatów - przyspiesza więdnięcie - mówi Katarzyna Rydzewska.

Po co dodawać aspirynę do wazonu?

Wodę w wazonie warto zakwasić, to zahamuje procesy gnilne.

- Jest szkoła, by zrobić to przy użyciu kilku kropel chlorowego środka do mycia np. toalet, ale sama tego nie próbowałam, więc nie polecam - zastrzega Katarzyna Rydzewska. - Sprawdzi się za to na pewno tabletka aspiryny (1 na cały wazon!). Można też przygotować domową miksturę przedłużająca świeżość kwatów - na litr wody dajemy 2 łyżeczki cukru i 2 łyżki octu winnego. Jeśli wymieniamy wodę, powtarzamy całą procedurę - dodaje.

Tych gatunków kwiatów lepiej nie trzymać w jednym wazonie. Róże i tulipany się nie znoszą

Niektóre kwiaty nie powinny być wkładane do wazonu razem z innymi gatunkami. Nie chodzi tylko o to, że mogą mieć różne wymagania dotyczące wody czy temperatury.

- Niektóre gatunki wydzielają soki, które przyspieszają procesy gnilne i przez to powodują szybsze więdnięcie pozostałych. I tak nie znoszą się róże z tulipanami, dlatego, jeśli dostaję je w jednym bukiecie, rozdzielam do dwóch różnych naczyń - mówi Katarzyna Rydzewska. - Zresztą róże najbardziej lubią być tylko w swoim towarzystwie. Warto też osobno w wazonie trzymać lilie, bo związki, jakie wydzielają, zmniejszają trwałość innych kwiatów. Czasem bywa tak, że główki róż opadają niemal od razu po przyniesieniu kwiatów do domu. Na to już niestety nic nie poradzimy, bo to oznacza, że zerwano kwiaty zbyt wcześnie i łodygi nie są w stanie utrzymać ciężkich pąków. Następnym razem kupmy kwiaty w innym miejscu - dodaje.

W tani sposób można też zadbać o kwiaty doniczkowe. Znamy sprawdzony sposób Katarzyny Rydzewskiej na bujnie kwitnące storczyki.

Od "Złotopolskich" do "Na dobre i na złe". Tak na przestrzeni lat zmieniał się Tomasz Ciachorowski