Jak przygotować się do długiej podróży na święta?
Tłumy na parkingach przed centrami handlowymi, większy ruch na drogach, zatłoczone sklepy i pośpiech wśród przechodniów to wyraźny znak, że Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Świąteczne dni poprzedza jednak intensywny czas przygotowań i zakupów, które często robimy na ostatnią chwilę, w biegu i w stresie.
Niestety, taki pośpiech może prowadzić do wielu zagrożeń. Duża liczba pojazdów na drogach oraz niekorzystne warunki pogodowe mogą utrudniać nam podróże, dlatego warto wcześniej zadbać o kilka spraw. Zanim ruszymy w drogę, upewnijmy się, że nasz samochód jest gotowy na zimowe warunki. Sprawdźmy, czy wymieńmy opony na zimowe, czy działa oświetlenie, wycieraczki.
Uzupełnijmy płyny i sprawdźmy czy są one dostosowane do niskich temperatur. Planujmy trasę i czas podróży, pamiętając o regularnych przerwach, które pomogą utrzymać koncentrację, szczególnie podczas długich przejazdów.
Uwaga na zakupach! Oto kilka podstawowych zasad
Pamiętajmy również, by zachować ostrożność podczas zakupów świątecznych! W tym okresie niestety nie brakuje kieszonkowców, którzy grasują w tłumie.
- Należy pamiętać, aby trzymać swoją torebkę z przodu zapięciem skierowanym oczywiście w swoją stronę. Nie należy nosić przy sobie większej ilości pieniędzy. Natomiast, jeśli już taką mamy, trzeba pamiętać, by umieścić gotówkę w kilku miejscach. Płacąc natomiast za zakupy nie pokazujmy całej zawartości portfela – tłumaczy kom. Lidia Kowalska, rzecznik prasowy KMP Bydgoszcz.
Czym jest sztuczny tłok?
Policja apeluje, by uważać na tzw. sztuczny tłok. To może być pułapka. Chodzi o sytuację, w której wydaje się, że w danym miejscu (w tym przypadku w sklepie czy galerii) panuje duży tłok lub chaos, choć w rzeczywistości jest to efekt sztucznie wywołany lub manipulowany.
- Uważajmy jeśli ktoś będzie robił zamieszanie wokół siebie w sklepie lub na targowisku. Bądźmy czujni, gdy zauważymy osobę lub grupę ludzi ze zbędną odzieżą przewieszoną przez rękę. Może ona posłużyć na przykład do maskowania momentu penetracji kieszeni torebek czy saszetek – dodaje kom. Lidia Kowalska.
Pamiętajmy, że o kradzieży dokumentów czy kart płatniczych trzeba powiadomić policję. W przypadku zgubienia dowodu osobistego należy poinformować urząd, który go wydał, a bank o zgubieniu karty.