- Pałace Ostromecko znalazły się wśród 48 kandydatów do tytułu Cuda Polski 2024, nadawanego co roku przez miesięcznik National Geographic Traveler Poland! To dla nas to ogromna radość i wielkie wyróżnienie. I będzie nam jeszcze milej, gdy oddacie na Ostromecko swój głos i przybliżycie nas do zwycięstwa - ogłosili w na Facebooku pracownicy Zespołu Pałacowo-Parkowego w Ostromecku.
Autorzy plebiscytu piszą o podbydgoskiej perle historii i architektury tak: Niedaleko centrum Bydgoszczy znajduje się niezwykły zespół pałacowo-parkowy zbudowany w stylu warszawskiego rokoka. Z okien pałacu, a także z tarasu znajdującego się za budynkiem, roztacza się malowniczy widok na rozciągający się poniżej ogród włoski, a także Wisłę wraz z jej starorzeczem. W parku odbywają się koncerty i wydarzenia kulturalne, które przyciągają rzesze bydgoszczan.
Ostromecko, wyjątkowa atrakcja turystyczna pod Bydgoszczą
Pałac Nowy to pierwsze, co widać, kiedy dotrze się do Ostromecka. Projekt tej budowli nie powstałby bez wkładu Karla F. Schinkla, największego dziewiętnastowiecznego pruskiego architekta, twórcy m.in. gmachu teatru Neues Schauspielhaus na berlińskim placu Gendarmenmarkt, Nowego Odwachu czy Altes Museum (także w Berlinie). Stary Pałac, zwany również pałacem Mostowskich wzniesiono na krawędzi wysoczyzny, górującej nad doliną Wisły, w miejscu dawnego dworu szlacheckiego. Obiekt o charakterze dwupiętrowej reprezentacyjnej rezydencji w stylu baroku z elementami saskiego rokoka, został wybudowany w XVIII w. przez Pawła Michała Mostowskiego, wojewodę pomorskiego.
Pałace w Ostromecku stoją dumnie w ogromnym parku. Zajmuje aż 36 ha. Rośnie tam ok. 4,5 tysiąca drzew. Ponad 60 z nich to pomniki przyrody. Część rosła tu na długo przed budową pałaców, wiele z nich zasadzono podczas projektowania ogrodów przy posiadłościach. Jak czytamy na stronie internetowej Zespołu Pałacowo-Parkowego w Ostromecku ten krajobraz to dzieło samego Petera Josepha Lennégo, wybitnego pruskiego planisty i architekta krajobrazu. Lenné, z tytułem ogrodnika królewskiego, w ciągu swojej kariery założył ponad 250 ogrodów. Jego wizytówką po dziś dzień są m. in. ogrody w Sanssouci w Poczdamie, Tiergarten w Berlinie, a także ogrody we Frankfurcie nad Odrą, Lipsku czy Wiedniu. Na terenie Polski najlepszą i najciekawszą jego realizacją jest właśnie Ostromecko.
Poza Ostromeckiem, z województwa kujawsko-pomorskiego do walki o zaszczytny tytuł stanęły jeszcze:
- Muzeum Handlu Wiślanego w Grudziądzu. Miasto widziane z perspektywy wiślanego szlaku, będącego niegdyś ważnym traktem handlowym. Znajdująca się na trzech kondygnacjach interaktywna ekspozycja, umieszczona jest we wnętrzach dwóch zabytkowych spichlerzy, będących częścią unikalnej, historycznej zabudowy, tworzącej zachwycającą nadwiślańską panoramę Grudziądza - piszą organizatorzy plebiscytu.
- Interaktywne Centrum Fajansu – Skarbiec Fajansu we Włocławku. Miejsce, które przenosi do multimedialnego świata włocławskiej ceramiki. To nawiązanie do 150-letniej tradycji produkcji wyrobów fajansowych. Kultowe „Włocławki” na stałe wpisały się już w przestrzeń miasta. Można tu poznać ciekawą historię włocławskiego fajansu, ujrzeć unikatowe dzieła fajansowe i zobaczyć, jak zmieniały się ich formy i wzory na przestrzeni lat - iszą organizatorzy plebiscytu.
Żeby oddać swój głos, wystarczy kliknąć. Plebiscyt Cuda Polski 2024 trwa na stronie internetowej.