Region

Pływające wyspy w Kujawsko-Pomorskiem. Jeziorka Kozie to widok, który zapiera dech w piersiach [GALERIA]

2025-02-24 14:48

W województwie kujawsko-pomorskim znajduje się niezwykłe zjawisko stworzone przez naturę – pływające wyspy, będące rezerwatem przyrody. To tutaj natkniemy się tzw. „jeziorka kozie”, czyli jeziora wytopiskowe, które zarastają roślinnością. Cztery niewielkie zagłębienia wytopiskowe leżą tuż obok siebie i zachwycają swoim urokiem. Najpiękniejsze z nich zostało udostępnione zwiedzającym, a dla ich wygody zbudowano drewnianą kładkę, umożliwiającą dotarcie do tafli wody i podziwianie roślinności. Szczegóły poniżej.

Bory Tucholskie. Miejsce idealne na city break w Kujawsko-Pomorskiem

W województwie kujawsko-pomorskim znajduje się wiele miejsc idealnych na tzw. city break. Zazwyczaj położone są one w pobliżu większych miast, do których dojedziemy autem w godzinę lub nieco dłużej. Po dotarciu tam możemy na chwilę oderwać się od codzienności i spędzić czas na łonie natury.

Jednym z najbardziej malowniczych miejsc w regionie są oczywiście Bory Tucholskie. Znajdziemy tu rzeki, jeziora skryte w leśnej gęstwinie oraz bogactwo zwierząt, owadów i roślin. Przykładem malowniczych krajobrazów są chociażby jelenia wyspa, góry łosiowe czy jeziorka kozie.

Jeziorka Kozie w Kujawsko-Pomorskiem. Tam warto pojechać na weekend

Rezerwat Jeziorka Kozie, położony w województwie kujawsko-pomorskim, został utworzony w 1984 roku jako jeden z kilku rezerwatów przyrody w Borach Tucholskich. Jego głównym celem jest ochrona wyjątkowej przyrody oraz rzadkich torfowisk.

Rezerwat chroni cztery zarastające jeziorka z roślinnością torfowisk wysokich. Drewniana kładka prowadzi na brzeg jednego z tych jezior, gdzie można podziwiać pływające wyspy. To pło – roślinne dywany bagienne, które odrywają się od brzegu i dryfują po jeziorze, unoszone przez wiatr.

Bydgoszcz Radio ESKA Google News
Autor:

Flora i fauna rezerwatu

Rezerwat obejmuje cztery akweny, z których trzy to niewielkie jeziorka dystroficzne, a czwarte nie ma otwartego lustra wody. Na jego terenie występują roślinne zespoły charakterystyczne dla torfowisk wysokich i przejściowych, takie jak mszar kępowo-dolinkowy, pło mszarne, bór bagienny oraz przygiełka biała.

Rezerwat jest również domem dla wielu chronionych roślin, w tym rosiczki okrągłolistnej, rosiczki długolistnej, rosiczki pośredniej, bażyny czarnej, bagnicy torfowej, turzycy bagiennej, bagna zwyczajnego oraz grzybienia północnego.

Jeziorka Kozie w województwie kujawsko-pomorskim postanowiła odwiedzić youtuberka pod pseudonimem "Agnieszka co w lesie mieszka". Kobieta regularnie odwiedza ciekawe miejsca związane z naturą na terenie Polski. Zobaczcie niesamowite nagranie.

Szlaki turystyczne w pobliżu rezerwatu

W pobliżu rezerwatu przyrody „Jeziorka Kozie” swój przebieg mają szlaki turystyczne. Głównym pieszym szlakiem jest szlak Brdy: Bydgoszcz – Konarzyny. Dodatkowo mamy tu dwa szlaki rowerowe: Tuchola-Bachorze i Bydgoszcz-Chojnice.

Jeziorka kozie w Kujawsko-Pomorskiem. Lokalizacja

Rezerwat znajduje się w gminie Tuchola, w powiecie tucholskim, w centralnej części Tucholskiego Parku Krajobrazowego, około 4 km na północny zachód od Woziwody, w pobliżu rezerwatu „Jezioro Zdręczno”. Obszar rezerwatu należy do Nadleśnictwa Woziwoda.

Warto dodać, że sam Tucholski Park Krajobrazowy, w którym znajduje się malowniczy rezerwat przyrody, to miejsce pełne tajemnic. Swój dom od dłuższego czasu mają tu m.in. wilcze rodziny, które możemy podziwiać dzięki ukrytym kamerom zainstalowanym przez leśniczych.

Tucholski Park Krajobrazowy. Tu swój dom znalazły wilki szare

Populacja tych zwierząt w Kujawsko-Pomorskiem rośnie, a do końca lutego wilki szare kontynuują swoje zaloty. Punkt kulminacyjny ich miłosnych uniesień przypadł w tym roku akurat na Walentynki.

W czasie godów, rodzice wilków mają już mniej obowiązków rodzicielskich, ponieważ młode z poprzedniego sezonu już urosły i nie wymagają ciągłej opieki. Całą działalnością stada wilków kieruje para rodzicielska, która jest zarówno jego założycielami, jak i najstarszymi członkami. To oni mają największe doświadczenie, umiejętności łowieckie i są rodzicami wszystkich lub prawie wszystkich wilków w grupie.

Wilki porozumiewają się za pomocą różnych dźwięków, takich jak skomlenia, popiskiwanie czy ciche powarkiwania. Szczekanie u wilków jest rzadkie, a jeśli już się zdarzy, to jest to niski, gardłowy dźwięk ostrzegawczy. Kiedy członkowie grupy oddalają się od siebie, komunikują się wyciem, które może być słyszalne nawet z odległości 10 km.

Co się teraz dzieje z Anną Milewską?