Polscy wioślarze

Autor: PAP/Adam Warżawa

Polscy wioślarze z brązowym medalem igrzysk olimpijskich. To 20 medal w historii w tej dyscyplinie

2024-08-01 15:06

Wioślarze Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski i Fabian Barański zdobyli brązowy medal igrzysk olimpijskich w Paryżu w rywalizacji czwórek podwójnych. To 20. w historii medal biało-czerwonych w tej dyscyplinie. Zwyciężyli Holendrzy, a drugie miejsce zajęli Włosi. Szczegóły poniżej.

Fabian Barański (Włocławskie Towarzystwo Wioślarskie), Mateusz Biskup (Lotto Bydgostia) i Mirosław Ziętarski (AZS UMK Toruń) oraz Dominik Czaja (AZS AWF Warszawa) zdobyli brązowy medal igrzysk olimpijskich.

Biało-czerwoni na półmetku byli na trzeciej pozycji, a później zaatakowali włoską osadę, którą zdołali wyprzedzić. Jednak na ostatnich metrach to zawodnicy z Półwyspu Apenińskiego zwiększyli tempo i odzyskali drugie miejsce. Różnica między tymi osadami na mecie wyniosła 0,19 s. Holendrzy byli szybsi od Włochów o 0,40 s.

To trzeci medal biało-czerwonych w trwających igrzyskach. W niedzielę srebro w konkurencji K1 zdobyła kajakarka górska Klaudia Zwolińska, a we wtorek trzecie miejsce w turnieju drużynowym zajęły polskie szpadzistki.

To 20. w historii medal biało-czerwonych w tej dyscyplinie.

Po raz pierwszy polscy wioślarze stanęli na olimpijskim podium w 1928 roku w Amsterdamie, gdzie brązowy medal zdobyli w czwórce ze sternikiem Leon Birkholc, Franciszek Bronikowski, Edmund Jankowski, Bernard Ormanowski i sternik Bolesław Drewek.

Łączny dorobek biało-czerwonych to po cztery złote i srebrne medale oraz 12 brązowych.

Od igrzysk w Sydney 2000 włącznie polscy wioślarze ani razu nie kończyli olimpijskich zmagań z pustymi rękami.

Quiz. Polscy medaliści Igrzysk Olimpijskich. Czy rozpoznasz ich po zdjęciach?