ciekawostki

Prezydent Bruski pisze list do bydgoszczan. Tych, co sięgną po niego może za sto lat

2024-11-27 15:15

- Chciałbym, abyście wiedzieli, że robiliśmy wszystko, by zostawić miasto urokliwe, pełne życia, bezpieczne i dbające o nieustający rozwój - przekonuje w liście do przyszłych pokoleń bydgoszczan prezydent Rafał Bruski. Korespondencję włoży do kapsuły czasu. Tej, którą znaleziono podczas remontu kościoła Klarysek.

Kościół Klarysek został wzniesiony między 1582 a 1618 rokiem. Od pewnego czasu jasne było, że potrzebuje ratunku - sypie się dach, ściany. Podczas remontu tego jednego z najstarszych bydgoskich zabytków znaleziono ołowianą kapsułę czasu z 1901 roku!

To znaleziono w ołowianej kapsule czasu w kościele Klarysek. Jest tłumaczenie listu z 1901 roku

W środku były m.in. dawne gazety, monety i list kierowany do potomnych, pisany niemieckim gotykiem. Jego autorem jest Hans Schmieder, ówczesny burmistrz miasta (Brombergu). Został napisany 22 lipca 1901 roku. Jest w nim mowa m.in. o historii świątyni.

Odbudowa wieży byłego kościoła Klarysek w Bydgoszczy, która odbyła się tego lata, powstała wskutek inicjatywy Towarzystwa Upiększenia Miasta, ale też jego prezesa, w międzyczasie zmarłego nadburmistrza Braesicke – napisano w liście dla potomnych, jaki umieszczono w niedawno otwartej kapsule czasu, odkrytej podczas trwającego remontu bydgoskiej świątyni z przełomu XVI i XVII wieku. - W trakcie rozwiązania Towarzystwa Upiększenia w 1897 roku z masy upadłościowej przekazano 2 000 marek Radzie Miejskiej na cel odbudowy wieży” – czytamy dalej.

Tłumaczenia całości dokonał prof. dr hab. Albert Kotowski. Cały list znajdziecie w naszej galerii u góry tekstu.

Od początku jasne było, że jeszcze przed zakończeniem remontu kapsuła wróci na miejsce. Wcześniej zostanie uzupełniona m.in. o list obecnego prezydenta miasta. Rafał Bruski już go napisał.

Prezydent Bruski pisze list do przyszłych okoleń bydgoszczan

- Piszę do Was korzystając z klawiatury komputera, z gabinetu prezydenta Bydgoszczy (…) Bydgoszcz jest miastem niezwykłym – nowoczesnym i tętniącym życiem, ale też bogatym historią, sięgającą wieków wstecz (…) Dziś nasze miasto to ważny ośrodek kultury, nauki i edukacji, sportu, przemysłu i turystyki. Cieszymy się z dynamicznego rozwoju, starając się równocześnie pielęgnować nasze dziedzictwo i chronić unikalną przyrodę, która nas otacza – pisze prezydent Bydgoszczy do potomnych.

Całość na zdjęciu poniżej.

Polska na ucho
Wampirka
Prezydent Bruski pisze list do bydgoszczan. Tych, co sięgną po niego może za sto lat

i

Autor: UM Bydgoszcz

Trwa remont kościoła Klarysek w Bydgoszczy. Co obejmują prace?

Kościół Wniebowzięcia NMP „Klarysek” to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów Bydgoszczy, jeden z najważniejszych zabytków. Powstał poprzez nadbudowę stojącej tu od 1582 r. murowanej świątyni św. Ducha. Budowa trwała do ok. 1590 r. Remont konserwatorski obejmuje prace przy elementach więźby dachowej razem ze wzmocnieniami i zabezpieczeniem, prace przy elementach konstrukcyjnych wieży, obróbek blacharskich, wzmocnienie ścianek przy dachach i wieży, ułożenie nowego dachu z dachówki ceramicznej, wykonanie rekonstrukcji zniszczonych i uszkodzonych elementów zdobień, montaż rynien i rur spustowych, wykonanie nowego pokrycia wieży kościoła.

Ile kosztuje remont kościoła Klarysek i kto za to płaci?

  • Za prace odpowiada konsorcjum firm Nowochem oraz Zakład Produkcyjno-Usługowy Wimed.
  • Zakończenie prac planowane jest jesienią przyszłego roku.
  • Większość środków na realizację prac w kwocie 3,5 mln złotych zdobyło miasto w naborze na dofinansowanie inwestycji przy zabytkach ze środków centralnych (Rządowy Program Odbudowy Zabytków).
  • Zadanie dofinansowane jest również częściowo bezpośrednio z budżetu miasta (ponad 71 tysięcy złotych).

Sensacyjne odkrycie w Borach Tucholskich. Takie wykopalisko jest rzadkością, a znaleziono aż 29 skarbów. Zobaczcie zdjęcia.

W którym roku Fordon stał się częścią Bydgoszczy? Dlaczego ul. Długa ma taką nazwę? Rozwiąż QUIZ z historii miasta
Pytanie 1 z 12
W którym roku Fordon (osobne miasteczko) został przyłączony do Bydgoszczy?
Listopadowy Frymark Bydgoski zgromadził tłumy!