inwestycja

Rybi Rynek w Bydgoszczy już nie wygląda tak jak wtedy, gdy grał w "Czterech pancernych i psie"

2024-11-22 15:23

Jeszcze w listopadzie 2024 roku bydgoszczanie będą mogli spędzić czas na zrewitalizowanym Rybim Rynku. Sporo się tam już zmieniło. W ramach prac rewitalizacyjnych w rogach placu posadzono dorodne lipy i platany. Drzewa, zwłaszcza te widoczne od strony zabytkowego Pałacyku Lloyda, zostaną dodatkowo podświetlone.

Spis treści

  1. Kiedy skończy się remont Rybiego Rynku w Bydgoszczy?
  2. Co się zmieni na Rybim Rynku w Bydgoszczy?
  3. Co się zmieni wokół Rybiego Rynku w Bydgoszczy?
  4. Historia Rybiego Rynku w Bydgoszczy. Zagrał w "Czterech pancernych i psie"

Kiedy skończy się remont Rybiego Rynku w Bydgoszczy?

Już pod koniec listopada mieszkańcy i turyści będą mogli korzystać z całkowicie odmienionego placu z różą wiatrów, efektowną roślinnością oraz nowoczesnymi elementami małej architektury.

W ramach prac rewitalizacyjnych w rogach placu posadzono dorodne lipy i platany. Drzewa te, szczególnie widoczne od strony zabytkowego Pałacyku Lloyda, zostaną dodatkowo podświetlone, tworząc wieczorami nastrojową atmosferę. Wokół drzew zaplanowano rabaty o naturalistycznym charakterze. Tworzą je hortensje, trawy ozdobne, róże i byliny – kompozycja, która dodaje rynkowi kolorów i elegancji.Róża wiatrów i mała architektura

Co się zmieni na Rybim Rynku w Bydgoszczy?

Jednym z centralnych elementów odmienionego rynku będzie podświetlana róża wiatrów, która już przyciąga uwagę swoim geometrycznym wzorem wykonanym z kamiennej kostki w różnych kolorach. Prace nad nią dobiegają końca, a efekt końcowy podkreśli historyczny charakter miejsca. Uzupełnieniem placu będą stylowe latarnie, ławki i krzesła zaprojektowane przez studentów wzornictwa z Politechniki Bydgoskiej oraz inne elementy małej architektury.

Co się zmieni wokół Rybiego Rynku w Bydgoszczy?

  • Rewitalizacja Rybiego Rynku to część większego projektu obejmującego także przebudowę kilku staromiejskich ulic.
  • Trwają jeszcze prace przy skrzyżowaniu ul. Przy Zamczysku i Magdzińskiego oraz wprowadzanie zieleni na ul. Przy Zamczysku i w innych miejscach Starego Miasta.
  • Nowa roślinność pojawiła się już m.in. przy ul. Grodzkiej, Teatrze Kameralnym i ul. Pod Blankami.

Historia Rybiego Rynku w Bydgoszczy. Zagrał w "Czterech pancernych i psie"

Rybi Rynek to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc Bydgoszczy, pełne historycznych odniesień. Od średniowiecza stanowił ważny punkt handlowy, do którego przypływały łodzie i barki z towarami. Przez wieki był znany z targu rybnego, gdzie można było kupić świeże i solone ryby. W XIX wieku był sercem portu i miejscem magazynowania zboża. Jego historia ożyła także na ekranie – w 1968 roku zalano rynek na potrzeby jednej ze scen serialu „Czterej pancerni i pies”.

Najbardziej rozpoznawalnym obiektem przy rynku jest Pałacyk Lloyda. Zbudowany w latach 1885–1886 przez kapitana żeglugi Otto Liedtkego, pełnił funkcję rezydencji, a później siedziby dużych przedsiębiorstw żeglugowych. Współcześnie miejsce to odzyskało dawną świetność dzięki licznym miejskim inwestycjom, takim jak rewitalizacja Teatru Kameralnego, remont spichrzy czy modernizacja przystanku tramwaju wodnego.

Test A,B,C z wiedzy o bydgoskich osiedlach. Dlaczego Szwederowo nosi taką nazwę?
Pytanie 1 z 10
Na jakim osiedlu znajduje się popularne Multikino?

Wenecja Bydgoska ma niepowtarzalny klimat. Tak wyglądała 90 lat temu, a tak zmieniła się dziś. Zobaczcie zdjęcia

Bydgoszcz ma swoją wersję gry Monopoly
Bydgoszcz Radio ESKA Google News
Autor: