Spis treści
- Kiedy skończy się remont Rybiego Rynku w Bydgoszczy?
- Co się zmieni na Rybim Rynku w Bydgoszczy?
- Co się zmieni wokół Rybiego Rynku w Bydgoszczy?
- Historia Rybiego Rynku w Bydgoszczy. Zagrał w "Czterech pancernych i psie"
Kiedy skończy się remont Rybiego Rynku w Bydgoszczy?
Już pod koniec listopada mieszkańcy i turyści będą mogli korzystać z całkowicie odmienionego placu z różą wiatrów, efektowną roślinnością oraz nowoczesnymi elementami małej architektury.
W ramach prac rewitalizacyjnych w rogach placu posadzono dorodne lipy i platany. Drzewa te, szczególnie widoczne od strony zabytkowego Pałacyku Lloyda, zostaną dodatkowo podświetlone, tworząc wieczorami nastrojową atmosferę. Wokół drzew zaplanowano rabaty o naturalistycznym charakterze. Tworzą je hortensje, trawy ozdobne, róże i byliny – kompozycja, która dodaje rynkowi kolorów i elegancji.Róża wiatrów i mała architektura
Co się zmieni na Rybim Rynku w Bydgoszczy?
Jednym z centralnych elementów odmienionego rynku będzie podświetlana róża wiatrów, która już przyciąga uwagę swoim geometrycznym wzorem wykonanym z kamiennej kostki w różnych kolorach. Prace nad nią dobiegają końca, a efekt końcowy podkreśli historyczny charakter miejsca. Uzupełnieniem placu będą stylowe latarnie, ławki i krzesła zaprojektowane przez studentów wzornictwa z Politechniki Bydgoskiej oraz inne elementy małej architektury.
Co się zmieni wokół Rybiego Rynku w Bydgoszczy?
- Rewitalizacja Rybiego Rynku to część większego projektu obejmującego także przebudowę kilku staromiejskich ulic.
- Trwają jeszcze prace przy skrzyżowaniu ul. Przy Zamczysku i Magdzińskiego oraz wprowadzanie zieleni na ul. Przy Zamczysku i w innych miejscach Starego Miasta.
- Nowa roślinność pojawiła się już m.in. przy ul. Grodzkiej, Teatrze Kameralnym i ul. Pod Blankami.
Historia Rybiego Rynku w Bydgoszczy. Zagrał w "Czterech pancernych i psie"
Rybi Rynek to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc Bydgoszczy, pełne historycznych odniesień. Od średniowiecza stanowił ważny punkt handlowy, do którego przypływały łodzie i barki z towarami. Przez wieki był znany z targu rybnego, gdzie można było kupić świeże i solone ryby. W XIX wieku był sercem portu i miejscem magazynowania zboża. Jego historia ożyła także na ekranie – w 1968 roku zalano rynek na potrzeby jednej ze scen serialu „Czterej pancerni i pies”.
Najbardziej rozpoznawalnym obiektem przy rynku jest Pałacyk Lloyda. Zbudowany w latach 1885–1886 przez kapitana żeglugi Otto Liedtkego, pełnił funkcję rezydencji, a później siedziby dużych przedsiębiorstw żeglugowych. Współcześnie miejsce to odzyskało dawną świetność dzięki licznym miejskim inwestycjom, takim jak rewitalizacja Teatru Kameralnego, remont spichrzy czy modernizacja przystanku tramwaju wodnego.
Wenecja Bydgoska ma niepowtarzalny klimat. Tak wyglądała 90 lat temu, a tak zmieniła się dziś. Zobaczcie zdjęcia