Bydgoskie Drzewo Roku 2021 rozjeżdżał ciężki sprzęt
Topola wybrana trzy lata temu Bydgoskim Drzewem Roku rośnie przy ul. Szubińskiej 24, tuż przy blokach, na terenie Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. 20 marca 2025 roku społecznicy ze Stowarzyszenia MODrzew - Monitoring Obywatelski Drzew zauważyli, że jeździ wokół niej ciężki sprzęt, że trwa tam budowa.
- Plac na pojemniki śmietnikowe z kostki betonowej zaplanowany został dokładnie pod drzewem - relacjonowali społecznicy ze Stowarzyszenia Monitoring Obywatelski Drzew MODrzew.
Wspominali, jak właśnie z przedstawicielami spółdzielni umieszczali pamiątkową tabliczkę na płocie przy topoli, by podkreślić znaczenie nadanego jej tytułu. W sprawie tego, że podczas prowadzonych prac drzewo może zostać uszkodzone, powiadomili strażników miejskich.
Spółdzielnia odpowiada na nasze pytanie o budowę przy Bydgoskim Drzewie Roku
Zapytaliśmy spółdzielnię, jak zabezpieczono drzewo przed uszkodzeniem. Odpowiedzi przyszły po ponad tygodniu.
- Wykonana nawierzchnia ułatwia mieszkańcom bezpieczny dostęp do pojemników na odpady. Przed wykonaniem nawierzchni pojemniki na odpady były zlokalizowane na nierównym podłożu gruntowym ze zniszczoną roślinnością. Wykonana nawierzchnia została zlokalizowana w najlepiej skomunikowanym miejscu, w pewnej odległości od drzewa roku, za istniejącym już chodnikiem, co nie powodowało zagrożenia uszkodzenia wspomnianego drzewa - wyjaśnia Bogdan Cilińdź, kierownik administracji osiedla Błonie Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. - Poruszająca się ładowarka została wyposażona w grube, elastyczne opony celem ograniczenia uszkodzenia terenu zielonego. W trakcie prowadzenia prac i po ich zakończeniu nie stwierdzono uszkodzenia drzewa. Należy dodać, że ten gatunek drzewa charakteryzuje silnie rozwinięty talerzowy system korzeniowy, a realnym zagrożeniem są wichury, powodujące tzw. wykroty - dodaje.
Jak pojazdy na budowie szkodzą drzewom?
Oby ta topola sobie poradziła, generalnie jednak drzewa na każdym placu budowy są nierzadko poddawane wielu próbom. Wśród zagrożeń jest właśnie rozjeżdżanie terenu bezpośrednio przy pniu przez pojazdy budowy.
Dlaczego ma to negatywny wpływ na drzewa?
- Eksperci mówią m.in. o tym, że poruszanie się pojazdów w obrębie strefy korony drzewa, na terenie pozbawionym utwardzonej nawierzchni, prowadzi do zagęszczenia gleby.
- Korzenie, aby mogły prawidłowo działać, potrzebują tlenu, który naturalnie występuje w porowatej strukturze gruntu.
- W wyniku zagęszczenia gleby przestrzenie te zostają zredukowane, co ogranicza dostęp powietrza do systemu korzeniowego.
- Brak tlenu powoduje stopniowe obumieranie korzeni w tym obszarze, co w dalszej kolejności może prowadzić do zamierania całego drzewa.
Wisłą z Gdyni do Orlenu w Płocku płyną olbrzymie zbiorniki. Przystanęły w Fordonie. Zobaczcie zdjęcia
