wydarzenia

Wielki Wyścig Butelkowy to wielkie emocje. "Dotąd żadna łódź się nie rozpadła, ale zdarzyło sie, że ekipa zgubiła w Brdzie członka zespołu"

2025-04-24 15:07

- W ciągu tych 15 lat nie zdarzyło się, żeby któraś łódka się rozpadła, aczkolwiek zdarzało się, że ginęły po drodze poszczególne składniki osobowe. Po prostu ktoś wypadł. Pamiętam na przykład, że kiedyś jeden z członków spadł z łódki na samym starcie. A ekipa wpadła w taki amok walki o najlepsze miejsce, że zorientowała się dopiero na mecie. Wyłowili go w Opławcu i dowieźli po prostu łódką na samą metę - opowiada Sławek Piotrowski, pomysłodawca Wielkiego Wyścigu Butelkowego podczas festiwalu Ster na Bydgoszcz. Chodzi o świetną zabawę.

Festiwal Ster na Bydgoszcz 2025. Co w programie?

  • Festiwal Ster na Bydgoszcz to największe wydarzenie wodne w regionie.
  • Jest organizowany od 2008 roku.
  • Wydarzeniom na wodzie towarzyszą występy, koncerty, m.in. muzyki folkowej i szantowej.
  • Tradycją są już parada jednostek pływających, Wielki Wyścig Butelkow czy spotkania z wodniakami.
  • Organizatorzy dbają też o zapewnienie rozrywki dzieciom.

Wielki Wyścig Butelkowy na festiwalu Ster na Bydgsozcz. Kiedy i gdzie się odbędzie?

Wielki Wyścig Butelkowy to jeden z głównych punktów programu festiwalu Ster na Bydgoszcz. Jest bardzo widowiskowy. Łodzie są skonstruowane z plastikowych butelek według pomysłów uczestników. W tym roku odbędzie się 15 czerwca w godzinach 15-16. Pływające konstrukcje będzie można podziwiać na Rybim Rynku i na Wyspie Młyńskiej.

Kilkanaście zespołów weźmie udział w barwnym wyścigu - opowiada nam jego pomysłodawca i organizator, Sławek Piotrowski, stojący na czele nieformalnej grupy Sławek i przyjaciele.

Łodzie na Wielki Wyścig Butelkowy podczas Steru na Bydgoszcz powstają w tajemnicy

- Już pewnie gdzieś w halach, w garażach powstają takie dziwne łodzie, są superlekkie i pewnie przepiękne, kolorowe - mówi Sławek Piotrowski. - A może są tworzone w jakiś tajnych laboratoriach ukrytych przed okiem ludzkim, strzeżonych, żeby NASA nie podejrzała tych rozwiązań technologicznych. Oglądając łodzie pewnie znów pomyślę: 15 lat to robimy i już myślałem, że ludzie nas niczym nie zaskoczą i mimo że mam bujną wyobraźnię, okazuje się, że nie tak bujną, jak wyobraźnia tych, którzy tworzą kolejne łodzie - dodaje.

Nawet organizatorzy do końca nie wiedzą, jakie łodzie wypłyną na Brdę w dniu wyścigu. Tydzień przed wydarzeniem jest co prawda testowy start, ale...

- Zdarza się, że ekipy, które przyprowadzają czy przywożą swoją łódkę na próbny spływ, nagle stwierdzają, że wszystko trzeba przebudować - mówi Sławek Piotrowski.

Wielki Wyścig Butelkowy. Z czego są robione łodzie?

Każdy zespół dostał takie same materiały - plastikowe butelki, taśmę, folię i co bardzo ważne - w tej samej ilości. Wszyscy od początku do końca mają te same szanse. Pomysłodawcom wyścigu przyświeca myśl, by pokazać, że z tego, co wyrzucamy, można zrobić coś fajnego. Można nadać temu drugie życie.

Trasa Wielkiego Wyścigu Butelkowego. Gdzie najlepiej się ustawić, by widzieć zmagania ekip?

Wyścig wystartuje w pobliżu barki Lemara, będzie to dobrze widać z mostu Staromiejskiego.

- Jeżeli ktoś chce obserwować cały przebieg, no to musi się przemieszczać bulwarami w stronę Opery Nova. Z kładki między operą a Wyspą Młyńską i z samej wyspy można podziwiać finisz - mówi Sławek Piotrowski. - Na ostatnich metrach są najwiesze emocje! Parę razy już było tak, że ekipa wypływała z dużą przewagą przy kładce, a inna pojawiała się, jak to się mówi, znikąd i znienacka wygrywała - dodaje.

Ewentualne wady konstrukcyjne łodzi są eliminowane podczas treningowego spływu kilka dni przed wyścigiem. Wygrywa najszybsza ekipa, ale warto, by na mecie była w komplecie.

- W ciągu tych 15 lat nie zdarzyło się, żeby któraś łódka się rozpadła, aczkolwiek zdarzało się, że ginęły po drodze poszczególne składniki osobowe. Po prostu ktoś wypadł. Pamiętam na przykład, że kiedyś jeden z członków spadł z łódki na samym starcie. A ekipa wpadła w taki amok walki o najlepsze miejsce, że zorientowała się dopiero na mecie. Wyłowili go w Opławcu i dowieźli po prostu łódką na samą metę - opowiada Sławek Piotrowski.

Publiczność przed wyścigiem będzie mogła obejrzeć łódki, porozmawiać z ich twórcami, a potem wybierze najładniejszą.

Ster na Bydgoszcz: darmowy wstęp na wszystkie wydarzenia

Ster na Bydgoszcz co roku gromadzi tłumy mieszkańców oraz turystów nad Brdą. Wstęp na wszystkie atrakcje jest darmowy!

Przed nami już 16. edycja festiwalu. Wydarzenia będą się odbywały w trzech lokalizacjach: na Wyspie Młyńskiej, Starym Rynku oraz Rybim Rynku 14 i 15 czerwca 2025.

Nowa jadłodzielnia w Bydgoszczy