Policyjne

Szkolenie policyjnych „wodniaków”. Mieli do wykonania trzy zadania. Sprawdź, czy ty byś zdał!

2023-05-24 7:59

Przepłynięcie 50 metrów dowolnym stylem w czasie poniżej 50 sekund, 15 metrów pod wodą i holowanie tonącego na dystansie 50 metrów bez przerwy. To wyzwania dla kujawsko-pomorskich „wodniaków”, które musieli pokonać podczas szkolenia na pływalni Centrum Rekreacji Astoria w Bydgoszczy. Zobaczcie galerię zdjęć.

W nie tak dawno wyremontowanej pływalni przy ul. Królowej Jadwigi 23 w Bydgoszczy pojawili się policjanci pełniący służbę na terenach wodnych i przywodnych garnizonu kujawsko-pomorskiego. Jednak nie rekreacyjnie!

W tym miejscu musieli oni sprawdzić swoje umiejętności. Szkolenie zostało zorganizowane przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. W pierwszej edycji  szkoleniowej wzięło udział łącznie 23 policjantów, którzy przez trzy dni doskonalili swoje umiejętności w zakresie ratownictwa wodnego.

- Ćwiczenia były prowadzone przez doświadczonych instruktorów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy oraz funkcjonariuszy Ogniwa Prewencji na Wodach i Terenach Przywodnych Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy – informuje podkom. Marcin Czyż z bydgoskiej komendy.

Jak zaznacza policja - program szkolenia obejmował różne aspekty ratownictwa wodnego, takie jak techniki pływania stosowane w ratownictwie, skoki ratownicze, pływanie pod wodą, pływanie w umundurowaniu służbowym oraz holowanie osób. Podczas symulowanej akcji ratunkowej wykorzystywano specjalistyczny sprzęt ratowniczy.

- Podsumowaniem zajęć na pływalni było sprawdzenie umiejętności z zakresu ratownictwa wodnego, w którym uczestniczyli policjanci z Komend Miejskich i Powiatowych województwa kujawsko-pomorskiego. To oni wykonują zadania na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców naszego województwa podczas letniego wypoczynku – mówi Czyż.

Policjanci musieli podczas szkolenia zaliczyć trzy zadania sprawnościowe:

  • Przepłynięcie 50 metrów dowolnym stylem w czasie poniżej 50 sekund,Przepłynięcie pod wodą co najmniej 15 metrów,Holowanie osoby tonącej na dystansie 50 metrów bez przerwy.

- Nabycie i sprawdzenie tych umiejętności u funkcjonariuszy przyczyni się do poprawy ich bezpieczeństwa w czasie służby, a także może mieć znaczenia dla bezpieczeństwa na terenach wodnych i przywodnych naszego województwa – dodaje Czyż.

Komunia córki Cichopek i Hakiela