wydarzenia

Nowa wystawa przyjedzie do Młynów Rothera z warszawskiego Centrum Nauko Kopernik. SOWA zachwyci małych i dużych [ZDJĘCIA]

2024-09-13 14:54

Przynajmniej przez pięć lat w Młynach Rothera będzie można oglądać nową wystawę poświęconą nauce. Choć słowo „oglądać” to w jej wypadku za mało powiedziane. Ekspozycję będzie można dotykać, włączać, przestawiać, przenosić, dźwigać. Poznamy m.in. prawa fizyki w praktyce (choć niektóre doświadczenia pozornie mogą tym prawom przeczyć!). Będą takie urządzenia, które celowo oszukują nasze mózgi! Wszystko to przyjedzie do Bydgoszczy z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Spis treści

  1. W całym kraju powstają centra nauki - Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA). Jedno z największych będzie w Bydgoszczy
  2. Nowa wystawa w Młynach Rothera. Powstaje we współpracy z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
  3. W Młynach Rothera już doświadczamy nauki na wystawie Młyn-Maszyna. Nowa wystawa, SOWA, będzie jej uzupełnieniem
  4. Jak będą się rozwijać Młyny Rothera w Bydgoszczy?

W całym kraju powstają centra nauki - Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA). Jedno z największych będzie w Bydgoszczy

  • Już od 17 września w Młynach Rothera będzie można oglądać nową, interaktywną wystawę.
  • Powstała dzięki współpracy Młynów Rothera z Centrum Nauki Kopernik z Warszawy i Ministrem Nauki.
  • To będzie Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA).
  • W latach 2021-2028 w całym kraju mas powstać 50 takich centrów SOWA.

Nowa wystawa w Młynach Rothera. Powstaje we współpracy z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

- Na wystawie będzie 20 interaktywnych eksponatów, bedą ożywać w interakcji z odwiedzającymi. Niektóre z nich widzieli już goście Centrum Nauki Kopernik, ale inne będą zupełną nowością - mówi Emilia Rębas-Gładziejewska, z Młynów Rothera. - Cieszymy się ze współpracy z Centrum Nauki Kopernik. Patrząc na lokalne centra nauki SOWA, jakie w ramach podobnej kooperacji powstają w Polsce, bydgoskie będzie jednym z największych. Będzie się mieściło na IV piętrze, w spichrzu mącznym. To świetne uzupełnienie naszej stałej wystawy Młyn-Maszyna, gdzie też poznajemy prawa fizyki. SOWA to miejsce, gdzie również przyjrzymy się różnym zjawiskom naturalnym, ale od innej strony. Chodzi o to, by popularyzować naukę w atrakcyjny sposób, poprzez doświadczanie, bo to interesuje i dzieci, i dorosłych. SOWA, tak jak Młyn-Maszyna, da frajdę najmłodszym, ale też komuś, kto ma 6, 16, 60, i oczywiście więcej lat. To dobry pomysł na rodzinne wyjście, ale też propozycja na urozmaicenie lekcji fizyki, z której mogą korzystać nauczyciele - dodaje.

W Młynach Rothera już doświadczamy nauki na wystawie Młyn-Maszyna. Nowa wystawa, SOWA, będzie jej uzupełnieniem

Jak zapowiadają organizatorzy, Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności to wystawa w pewnym sensie doświadczalna. Poprzez eksperymentowanie goście będą ćwiczyć swoją kreatywność i nauczą się rozwiązywania złożonych problemów. Jak? Sprawdzimy, czy nasza twarz jest symetryczna, jak działa pamięć ultrakrótkotrwała i czym różni się od krótkotrwałej, zmierzymy się z siłą grawitacji. I przeżyjemy ciekawy dysonans poznawczy, kiedy odkryjemy, że nasz mózg płata nam figle, a to, co widzimy, nie jest tym, na co patrzymy.

- W Strefie SOWA odwiedzający znajdą stacje badawcze, przy których mogą badać różne ciekawe zjawiska rządzące światem, oraz Majsternię – czyli przestrzeń, w której można samodzielnie lub w grupie mierzyć się z wyzwaniami konstruktorskimi. Zadania w niej mają poziomy trudności – można budować mosty, wieże, katapulty czy obiekty latające - zapowiadają twórcy wystawy.

Jak będą się rozwijać Młyny Rothera w Bydgoszczy?

Organizacja tej wystawy (umowa między Centrum Nauki Kopernik a Młynami Rothera będzie obowiązywała 5 lat) wpisuje się w pomysł na funkcjonowanie Młynów Rothera.

- Podjęcie strategicznej współpracy z Centrum Nauki Kopernik to kolejny krok w rozwoju oferty Młynów Rothera. Uczymy się od najlepszych, inspirujemy sprawdzonymi rozwiązaniami, żeby czas spędzony w Młynach był dla naszych gości wartościowy i godny zapamiętania – mówi Sławomir Czarnecki, dyrektor Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera.

Tak w Młynach Rothera swoje prace prezentowali młodzi projektanci z Bydgoszczy. Zobaczcie zdjęcia.

Giełda Winyli w Bydgoszczy. Czarne krążki na wyciągnięcie ręki
Test A,B,C z wiedzy o bydgoskich osiedlach. Dlaczego Szwederowo nosi taką nazwę?
Pytanie 1 z 10
Na jakim osiedlu znajduje się popularne Multikino?