Tak wyglądała Bydgoszcz 20 lat po wybudowaniu budynku dworca. Ta stara fotografia robi wrażenie

i

Autor: Dawid Piątkowski, Facebook/Bydgoszcz- Okruchy Przeszłości/screen

Historia

Tak wyglądała Bydgoszcz 20 lat po wybudowaniu budynku dworca. Ta stara fotografia robi wrażenie

2024-10-25 12:14

To wizytówka miasta nad Brdą. Ulica Dworcowa jest jedną z historycznych tras w Bydgoszczy o bogatej zabudowie. Znajdziemy tu zarówno odrestaurowane kamienice z XIX wieku, jak i nowoczesne budynki, w tym przeszklony dworzec PKP otwarty zaledwie 10 lat temu. Jak wyglądała ta część Bydgoszczy w latach 80. XX wieku? Ta fotografia to prawdziwy wehikuł czasu.

Spis treści

  1. Bydgoszcz z lat 80. XX wieku
  2. Bydgoski dworzec na przełomie lat 60/70
  3. Jak się żyło w latach 80. w Bydgoszczy?
  4. Bydgoszcz. Przemiany polityczne i społeczne

Bydgoszcz z lat 80. XX wieku

Facebookowy profil „Bydgoszcz – Okruchy Przeszłości”, czyli nasza lokalna skarbnica historii na zdjęciach, po raz kolejny opublikował fotografię przedstawiającą fragment miasta. Tym razem jest to ujęcie ulicy Dworcowej z lat osiemdziesiątych XX wieku.

Na zdjęciu widać przechodniów, budynek dworca kolejowego, budynek, w którym dziś mieści się Sanitas, a także stare modele samochodów. Fotografia robi ogromne wrażenie!

Co ciekawe, w miejscu obecnego torowiska tramwajowego znajdował się kiedyś szeroki pas zieleni z roślinnością. To zdjęcie jest prawdziwym powrotem do przeszłości.

Dworzec

i

Autor: Dawid Piątkowski

Bydgoski dworzec na przełomie lat 60/70

Widoczny na opublikowanym zdjęciu (lata 80.) budynek dworca został wzniesiony w 1966 roku i funkcjonował do 2014 roku. Choć formalnie oddano go do użytku w 1966, prace wykończeniowe trwały jeszcze do 1972 roku.

W ramach tych prac zlikwidowano stromą konstrukcję dachu z wieżą zegarową, a fasada frontowa została przeszklona. Powstało także przejście podziemne do dworca pod ulicą Zygmunta Augusta.

Warto dodać, że pierwszy budynek bydgoskiego dworca kolejowego zbudowano znacznie wcześniej, bo już w 1851 roku, w ramach Pruskiej Kolei Wschodniej łączącej Krzyż z Królewcem. Na dworcu miała miejsce uroczysta inauguracja odcinka Krzyż–Bydgoszcz (145 km), w której uczestniczył król Prus Fryderyk Wilhelm IV.

Jak się żyło w latach 80. w Bydgoszczy?

Lata 80. w Bydgoszczy, podobnie jak w całej Polsce, były czasem wyzwań związanych z kryzysem gospodarczym, a także zmianami społecznymi i politycznymi. Codzienne życie mieszkańców wiązało się z ograniczeniami i trudnościami, ale też z budowaniem relacji z innymi.

Wolny czas mieszkańcy często spędzali na spacerach, oglądaniu programów telewizyjnych, słuchaniu radia oraz uczestnictwie w lokalnych imprezach. Miejscami spotkań towarzyskich były lokalne kluby i knajpy, jak chociażby niezapomniany Savoy czy Kaskada, a także kina, w tym Kino Orzeł, Pomorzanin, kinoteatr „Adria” i „Pałac”.

Bydgoszcz Radio ESKA Google News
Autor:

Bydgoszcz. Przemiany polityczne i społeczne

Warto również zwrócić uwagę, że w latach 80. Bydgoszcz odegrała ważną rolę w historii przemian politycznych w Polsce. To właśnie tutaj doszło do tzw. wydarzeń bydgoskich w marcu 1981 roku, kiedy podczas sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej doszło do brutalnej interwencji milicji wobec działaczy "Solidarności".

Było to jedno z kluczowych wydarzeń, które wpłynęły na rozwój opozycji antykomunistycznej i napięcia polityczne, skutkujące wprowadzeniem stanu wojennego w 1981 roku.

Tak zmieniła się Bydgoszcz na przestrzeni stu lat i więcej

Liam Payne chciał się ożenić! Jego partnerka zdradziła to w liście pożegnalnym