wokól nas

Ten dom przy ul. Toruńskiej kiedyś należał do burmistrzów Bydgoszczy i właściciela fabryki butów. Teraz wygląda jak nowy

2024-10-25 10:35

Stoi przy najdłuższej ulicy w województwie kujawsko-pomorskim. Właśnie został odnowiony, podczas remontu odtworzono elementy dekoracyjne. Ten dom przy ul. Toruńskiej w Bydgoszczy na początku należał do Ernsta Emila Petersona, który był burmistrzem Bydgoszczy w latach 1840–1844. Potem stał się własnością jego syna, Carla Juliusa Petersona. On także był bydgoskim burmistrzem.

  • Ten dom jest jednym z najciekawszych budynków przy ul. Toruńskiej w Bydgoszczy.
  • Pod numerem 50 stoi okazały budynek wzniesiony w II połowie XIX wieku. 

W tym domu przy ul. Toruńskiej w Bydgoszczy mieszkali bydgoscy burmistrzowie i właściciel firmy obuwniczej Leo, późniejszej Kobry

Jak przypominają miejscy urzędnicy, ten dom na początku należał do Ernsta Emila Petersona, który był burmistrzem Bydgoszczy w latach 1840–1844. Potem stał się własnością jego syna, Carla Juliusa Petersona. On także był bydgoskim burmistrzem (w latach 1881-1889). Potem, na przełomie XIX i XX w. wyróżniający się budynek był własnością „Bractwa Kurkowego” (niem. Schützengilde).

- W latach dwudziestych XX w. gmach zakupił Antoni Weynerowski, założyciel jednej z największych w okresie międzywojennym firmy obuwniczej „Leo”, przemianowanej później na „Kobrę” - czytamy na stronie ratusza.

Budynek ma prostokątny kształt. Od strony ulicy uwagę przyciąga wystający ryzalit, zakończony smukłym szczytem z owalnym oknem pośrodku. Dach budynku pokryty jest ceramiczną dachówką. Symetrię elewacji podkreślają lizeny – pionowe pasy, które na parterze wyglądają jak półkolumny z ozdobnymi głowicami. Podczas remontu fasady odtworzono także dekoracyjne obramowania wokół okien i gzymsy. Po zakończeniu prac okazały dom znów stanie się jedną z wizytówek ulicy Toruńskiej, najdłuższej ulicy w województwie kujawsko-pomorskim.

Najdłuższa ulica w Bydgoszczy jest równocześnie najdłuższa w województwie kujawsko-pomorskim

W Bydgoszczy mamy ponad 1550 ulic. Nazwy ulic mogą wskazywać m.in. na kierunek lub miejscowość, do której dana droga pierwotnie prowadziła, jak na przykład Grudziądzka – prowadząca do Grudziądza czy Toruńska i Fordońska. Warto przypomnieć, że do 1973 roku Fordon był samodzielnym miastem, a po tej dacie został włączony do Bydgoszczy, stając się jej największą dzielnicą.

Niektóre z ulic noszą dziś nazwy, które nie oddają już ich rzeczywistej długości. Przykładem jest ul. Długa, która ma zaledwie 650 metrów i należy do krótszych ulic w Bydgoszczy. Jednak w najstarszych miejskich księgach była znana jako „platea longa”.

Teraz najdłuższa nie tylko w Bydgoszczy, ale w całym województwie kujawsko-pomorskim, jest ul. Toruńska. Mierzy ponad 11 km.

W którym roku Fordon stał się częścią Bydgoszczy? Dlaczego ul. Długa ma taką nazwę? Rozwiąż QUIZ z historii miasta

Pytanie 1 z 12
W którym roku Fordon (osobne miasteczko) został przyłączony do Bydgoszczy?

Bydgoskie szkoły pomagają uczniom i nauczycielom ze zniszczonej w powodzi placówki we Wleniu. Każdy może się przyłączyć. Zobaczcie zdjęcia.

Wielkie ściganie w Myślęcinku! Tak było na Cross Country Bydgoszcz 2024