Kamienica na rogu ul. Chocimskiej i Gdańskiej wypiękniała
Wielomiesięczny remont okazałej kamienicy na rogu róg ul. Gdańskiej i Chocimskiej dobiegł końca.
- Fasada utrzymana w beżowo-białej kolorystyce, doskonale podkreśla bogactwo architektonicznego detalu, jakim posługiwał się twórca budynku – Józef Święcicki. Budynki tego projektanta są dziś ozdobą bydgoskiego Śródmieścia. W tej części Bydgoszczy zajdą wkrótce kolejne zmiany - zapowiadają miejscy urzędnicy.
Kamienica przy ul. Chocimskiej 1 powstała w latach 1885-1888 wg projektu wybitnego Józefa Święcickiego. Zbudowano ją dla kupca i restauratora Reinholda Zschiesche. Na początku XX wieku na parterze była restauracja i piwiarnia właściciela posesji. Wchodziło się tam przez wejście w ściętym narożniku budynku.
W XIX wieku tę kamienicę zaprojektował Józef Święcicki. Tam, gdzie jest Żabka, była restauracja
- Budynek prezentuje formy architektury eklektycznej. Narożnik jest zaakcentowany dwukondygnacyjnym wykuszem. Od strony ul. Gdańskiej na wysokości I i II piętra wkomponowano balkony. Lukarny pozwoliły nadać poddaszu użytkowy charakter. Warto również zwrócić uwagę na eleganckie szczyty zdobiące skrajne skrzydła budynku zarówno od strony ul. Gdańskiej, jak i Chocimskiej - opisują miejscy urzędnicy.
Elewację zdobią m.in. gzymsy, naczółki okienne, tralki, półkolumny, boniowanie.
W tej kamienicy przy ul. Śniadeckich działał polski James Bond
Niedawno rozpoczął się remont innej ważnej kamienicy w tej części miasta, również zaprojektowaną przez Józefa Święcickiego. Mowa o budynku przy ul. Śniadeckich 38, związanym z polskim Jamesem Bondem. Major Kazimierz Leski, oficer wywiadu AK, działał w przebraniu niemieckiego generała.
Już sam dwupiętrowy budynek budzi ciekawość. Został wzniesiony w 1893 roku. Budowę zlecił kolejowy urzędnik A. Voigt
- Centralna część zaakcentowana jest niewielkim ryzalitem, w którym osadzono przejazd bramny. Lokale na parterze pełnią funkcje usługowo-handlowe. Elewacja jest bogato zdobiona. Wyróżniają ją boniowania, tralki w płycinach pod oknami, rozrzeźbione naczółki nadokienne, gzymsy - wymieniają miejscy urzędnicy.
Będzie rewitalizacja Londynka!
To, na co przechodnie od razu zwracają uwagę, to tablica pamiątkowa tuż przy bogato zdobionych drewnianych drzwiach.
Teraz kolej na duże zmiany po sąsiedzku. Szykuje się rewitalizacja bydgoskiego Londynka. Jak informują bydgoscy urzędnicy, w celu ułatwienia rewitalizacji tej części Bydgoszczy, Miejska Pracownia Urbanistyczna opracowała miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tych terenów, który został uchwalony przez Radę Miasta w 2020 roku.
Taki Londynka niedługo ma zniknąć. Dziś ma swój klimat i swoje mroki. Zobaczcie zdjęcia.