wydarzenia

Taras Młynów Rothera zamieni się w scenę. Wieczorny spektakl Teatru Snów może zobaczyć każdy!

2024-05-10 14:25

Tym razem Młyny Rothera będą tłem, nie centrum wydarzeń. Za to działo się będzie dużo i dobrze! Jeden z najciekawszych teatrów ulicznych w Polsce - Teatr Snów wystawi tam spektakl pt. Klasa w reżyserii Zdzisława Górskiego, inspirowany opowiadaniami Brunona Schulza. Ta sztuka pozwala wyjść poza ramy konwencjonalnego teatru.

W spektaklu pt. Klasa (premierę miał w czerwcu 2023 r.) chodzi o to, by granica między widzem a artystą się zacierała, podobnie jak różnica dzieląca miejsce gry i miejsce obserwacji. To skłania, by zrewidować swoje myślenie o sztuce i spojrzenie na formy jej wyrazu. Przedstawienie Teatru Snów oscyluje pomiędzy tradycyjnymi i nowatorskimi środkami wyrazu. Podążając za losami głównego bohatera przeniesiemy się do tytułowej klasy, gdzie zostaniemy zawieszeni między realnością a fantazją. Spektakl jest inspirowany opowiadaniami Brunona Schulza.

Spektakl Klasa jest inspirowany prozą poetycką Brunona Schulza

Tak o historii, jaką opowiadają artyści, mówią oni sami: stary człowiek wraca do szkoły. Chce spotkać kolegów, przeżyć ponownie lub tylko wspomnieć tamten czas, ale chyba żyje za długo, bo w klasie i całej szkole pustki. Zasiada w ławce jak kiedyś i porusza się między realnością a fantazją. Wywołuje z pamięci koleżanki i kolegów oraz wydarzenia, które najbardziej utkwiły mu w pamięci. Wywołuje też magiczne sceny, uruchamia swoją wyobraźnię dla wykreowania obrazów, które ubarwią jego wspomnienia, które zainteresują kolegów z klasy.

  • To spektakl dostępny dla wszystkich.
  • Teatr uliczny przekazuje swoje przesłanie bez słów mówionych, co pozwala na uczestnictwo w nim osób niedosłyszących i głuchych.
  • Przedstawienie odbędzie się na tarasie Młynów Rothera 11 maja. Potrwa od godz. 20.30 do 21.30.
  • Wstęp bezpłatny!

Kto wyreżyserował spektakl Klasa pokazywany w Bydgoszczy?

Autorem scenariusza, scenografii i reżyserem jest Zdzisław Górski. To nie tylko reżyser i aktor, ale też założyciel gdańskiego teatru ulicznego – Teatr Snów, uznawanego za jeden najoryginalniejszych polskich teatrów ulicznych. Spektakle Teatru Snów były wystawiane na wielu festiwalach w Polsce (m.in. Łódzkie Spotkania Teatralne, Feta, Sztuka Ulicy) i na świecie (Awinion, Edynburg, Stocton, Petersburg, Timișoara). W 2020 r. artysta został uhonorowany Nagrodą Specjalną Miasta Gdańska za całokształt pracy artystycznej.

Na trasie Młynów Rothera zobaczymy Teatr Snów. To klasyk polskiego teatru ulicznego

Teatr Snów powstał w 1986 roku i jest nazywany klasykiem polskiego teatru ulicznego. Znany jest z niepowtarzalnej poetyckiej stylistyki. Posługuje się metaforą, opowiadając proste historie wyprowadzone z codzienności. Teatr prezentował swoje przedstawienia na wielu dużych i mniejszych festiwalach w Polsce i na świece. Grał m.in. w Archangielsku, Petersburgu, Awinionie, Brnie, Edynburgu oraz w wielu innych miejscowościach w Czechach, Belgii, Francji, Holandii, Hiszpanii, Niemczech.

Święto kominiarzy w Bydgoszczy