Tego miejsca w Bydgoszczy już nie ma od 46’ roku. Ta fotografia to unikat! Widać nawet firany w oknach

i

Autor: Bydgoszcz Okruchy Przeszłości, Facebook/screen, Dorota Witt

Historia

Tego miejsca w Bydgoszczy nie ma już od 1946 roku. Ta fotografia to unikat! Widać nawet firany w oknach

2024-08-23 14:38

Na Placu Teatralnym w Bydgoszczy, gdzie obecnie znajduje się przystanek, niegdyś stał imponujący Teatr Miejski. Budynek, który był ważnym centrum kulturalnym miasta, niestety nie zachował się do dziś, a jego wnętrza pozostają tajemnicą, ponieważ brak jest zdjęć czy planów z tamtych czasów. Ostatnio jednak na jednym z popularnych bydgoskich profili społecznościowych pojawiło się unikatowe zdjęcie fasady teatru z bliskiej perspektywy, ukazujące detale, które wcześniej nie były szeroko znane. Zobacz niesamowitą fotografię.

W miejscu obecnego przystanku „Plac Teatralny” w Bydgoszczy znajdował się niegdyś widoczny na zdjęciu Teatr Miejski – stąd jego nazwa. Budynek rozciągał się wzdłuż obecnej ulicy Marszałka Focha, gdzie paręnaście metrów dalej znajduje się obecnie Opera Nova. Jej budowę rozpoczęto w latach 70., jednak już w 1956 roku teren był przygotowany do budowy.

O teatrze mówi się dużo, ponieważ był ważnym punktem kulturalnym miasta. Niestety nie pozostawił wielu śladów wizualnych swojego wnętrza. Dostępność zdjęć czy planów, nie wspominając o jakichkolwiek nagraniach przedstawiających wnętrze teatru jest obecnie bardzo ograniczona lub wręcz nieistniejąca w publicznych archiwach, zbiorach i muzeach.

Najwięcej zdjęć, na których widać teatr zostało zrobionych z dalekiej perspektywy, by na fotografii zmieścił się cały budynek. 11 sierpnia bieżącego roku facebookowy profil Bydgoszcz Okruchy Przeszłości, który regularnie umieszcza stare zdjęcia naszego miasta z przeróżnych zbiorów, a także prywatnych albumów i publikuje ciekawe historie, o których wiedzą nieliczni, dodał nową fotografię.

Liczy ona prawdopodobnie około stu lat i jest unikatem! Możemy na nim zobaczyć teatr z perspektywy, z której większość z nas nie miała jeszcze okazji podziwiać. Perspektywa jest tak bliska, że nie tylko widać tu dokładnie wejście główne i balkony, ale także kraty, a nawet firany w oknach!

- Bardzo rzadkie ujęcie z tak bliska na fasadę i wejście do nieistniejącego już Teatru Miejskiego na Placu Teatralnym. Na balkonach, drzwiach, a także pod bocznymi oknami, ceniony berliński architekt Heinrich Seeling użył uproszczonego motywu słońca. Pojawiał się on w wielu jego projektach – czytamy na profilu.

Zdjęcie pochodzi z albumu Anny Perlik-Piątkowskiej „Pozdrowienia z bydgoskiego Śródmieścia – Plac Teatralny, Gdańska, Plac Wolności”, który jest dostępny w bydgoskich księgarniach.

Dlaczego zburzono Teatr Miejski w Bydgoszczy?

Teatr Miejski w Bydgoszczy został zbudowany w 1824 roku w miejscu dawnego kościoła mariackiego karmelitów. Budynek teatru przeszedł dwie odbudowy po pożarach w latach 1835 i 1890. Ostateczny kształt, który widoczny jest na zdjęciu poniżej, uzyskał w 1896 roku i przetrwał do 1946 roku.

Inauguracyjne przedstawienie w nowym budynku odbyło się 3 października 1896 roku i było oglądane przez cesarza Niemiec, Wilhelma II. Podczas II wojny światowej teatr został zajęty przez niemieckich aktorów z Rygi. W 1945 roku, w trakcie walk, budynek został trafiony pociskami, a jego wnętrze doszczętnie spłonęło. Rok później zapadła decyzja o jego rozbiórce.

Tak wyglądała Bydgoszcz sto lat temu i jeszcze dawniej! Czy rozpoznasz to miasto?

Shorts BOSAK 2