Ten grzyb jest idealny na... nalewkę. Zwalczy wirusy, bakterie, złagodzi ból i skutki chemioterapii. Można go zbierać nawet zimą

i

Autor: D. Witt/Facebook, Białowieski Park Narodowy, zrzut ekranu

zdrowie

Ten grzyb jest idealny na... nalewkę. Zwalczy wirusy, bakterie, złagodzi ból i skutki chemioterapii. Można go zbierać nawet zimą

2024-10-18 15:12

Anglicy mówią na niego "indyczy ogon". I trudno odmówić trafności temu skojarzeniu. Wrośniak różnobarwny to okazały, pofałdowany grzyb w występujący w różnych barwach. Rośnie na pniach drzew, a zbierać można go zimą. Okazuje się, że ma bardzo wiele leczniczych zastosowań. Pomaga nawet w ciężkich chorobach, jak cukrzyca czy nowotwór. Mamy przepis na leczniczą nalewkę z wrośniaka różnobarwnego.

Wrośniak różnobarwny to grzyb leczniczy. Na co pomaga i gdzie go znaleźć?

Wrośniak różnobarwny to po łacinie Trametes versicolor, co można przetłumaczyć jako określenie kogoś, kto jest cienki, a po angielsku - Turkey tail - indyczy ogon. To niewielki grzyb o charakterystycznym wyglądzie i miejscu występowania. Ma wielobarwne paski na kapeluszu, a rośnie na drzewach, zwłaszcza na bukach i dębach - na pniach lub gałęziach martwych drzew i krzewów. W Polsce występuje wszędzie poza obszarami górskimi, ale można go spotkać właściwie na całym świecie (poza Antarktydą). Rośnie cały rok, ale młode grzyby najlepiej zbierać jesienią.

Jak przypomina Białowieski Park Narodowym owocniki tego grzyba są jednoroczne.

- Kapelusze są skórzaste i charakterystycznie wielobarwnie strefowane, płaskie, krótko owłosione, o półkolistym, konsolowatym kształcie. Bokiem przyrośnięte do drewna, nie tworzą trzonu. Część z rurkami przerasta kapelusz. Rosną zazwyczaj w grupach, a sąsiednie zachodzą na siebie dachówkowato. Starsze owocniki mogą być zazielenione od występujących pomiędzy włoskami glonów - czytamy na facebookowym profilu Białowieskiego Parku Narodowego.

Wrośniak zdumiewa nie tylko wyglądem, ale i właściwościami zdrowotnymi. Od dawna jest stosowany w medycynie Wschodu.

  • Wrośniak różnobarwny jest ceniony ze względu na swoje właściwości lecznicze.
  • Zawiera substancje takie jak polisacharydy i związki fenolowe, które wspierają układ odpornościowy i działają przeciwzapalnie.
  • Regularne spożywanie tego grzyba wzmocni organizm i poprawi ogólny stan zdrowia.

Ten grzyb uśmierzy ból i pomoże cukrzykom, a także podniesie siły ludzi w trakcie chemioterapii i radioterapii. Niezwykłe właściwości wrośniaka różnobarwnego

Od lat 70. ubiegłego wieku prowadzone są intensywne badania nad właściwościami tego grzyba. Potwierdzono, że w owocnikach jest mnóstwo związków leczniczych.

- Najbardziej znane związki wyizolowane z Trametes versicolor to PSK i PSP. PSK (Polisacharyd K – Krestin), używany jest w Japonii jako adiuwant („wspomagacz”) w terapii nowotworów, uznawany za pierwszy zatwierdzony lek pochodzenia grzybowego. PSP (Polisacharydopeptyd) w Chinach stosowany jest ze względu na swoje właściwości immunomodulacyjne. Ekstrakty z owocników, a także pojedyncze wyizolowane związki, wykazują działanie biologiczne, m.in. o charakterze antyoksydacyjnym, antybakteryjnym, przeciwwirusowym (w tym anty-HIV), przeciwcukrzycowym czy przeciwbólowym - czytamy w informacji Białowieskiego Parku Narodowego.  Ponadto wrośniak pomaga niwelować skutki uboczne chemioterapii i radioterapii stosowanej w leczeniu nowotworów.

Przepis na preparat leczniczy z wrośniaka różnobarwnego

Wrośniaka różnobarwnego można jeść na różne sposoby albo - co ciekawe - przyjąć w postaci płynnej. Najczęściej stosowaną metodą jest przygotowanie go jako herbaty lub nalewki, aby w pełni wydobyć jego właściwości zdrowotne.

Oto przepis na zdrową nalewkę z wrośniaka różnobarwnego

Składniki:

  • kilka świeżych wrośniaków różnobarwnych
  • 500 ml dobrego jakościowo alkoholu, np. wódki

Przygotowanie:

  1. Dokładnie umyj wrośniaki i odetnij suche końcówki.
  2. Umieść wrośniaki w słoju szklanym i zalej je wódką.
  3. Zamknij słoik szczelnie i umieść go w ciemnym, chłodnym miejscu na około 4-6 tygodni.
  4. Co jakiś czas potrząsaj słoikiem, aby składniki dobrze się połączyły.
  5. Po upływie tego czasu odcedź nalewkę przez gęste sito lub gazę, aby pozbyć się grzybów.

Nalewka z wrośniaka różnobarwnego powinna być spożywana umiarkowanie, w celach leczniczych - dozowana podobnie jak krople lecznicze. ]

W Kujawsko-Pomorskiem jest Wioska Grzybowa. Krzywogoniec w Borach Tucholskich to raj dla grzybiarzy: "Podgrzybek dopiero się rzuca". Zobaczcie zdjęcia.

Bydgoszcz Radio ESKA Google News
Autor:
Bydgoszcz Tętni Dobrem, czyli bieg promujący honorowe krwiodawstwo

QUIZ. Które grzyby są jadalne? 10/10 oznacza, że w lesie dasz sobie radę!

Pytanie 1 z 10
Czy borowik ponury jest jadalny? (fot. Stephane Vitzthum/Bios Photo/East News)
Borowik ponury