ciekawostka

To jedyne miejsce w Polsce, gdzie pisanki maluje się przez cały rok, a turyści przyjeżdżają tu dla jaj. Ruszamy do Jajkowa w Kujawsko-Pomorskiem

2025-02-21 15:21

Turyści przyjeżdżają tu dla jaj! To niewielka, popegeerowska wieś na Pojezierzu Brodnickim. Leży w województwie kujawsko-pomorskim, ale na Mazury stąd żabki skok - jakieś 6 km. - Do 1994 roku wszystko w Jajkowie było podporządkowane działaniu PGR-u, dziś jest tu zaledwie kilka bardzo małych gospodarstw. Tradycji malowania jajek nie miał nam więc kto przekazać, sami się wszystkiego nauczyliśmy - mówi Iwona Wiśniewska, prezeska Wioski tematycznej i Stowarzyszenia Początku Życia w Jajkowie. Nauczyli się tak dobrze, że dziś przez okrągły rok ludzie z całej Polski przyjeżdżają tu malować gęsie i kurze jajka tradycyjną metodą batikową w Galerii jajka. A wszystko zaczęło się od rycerza, rycerza Jajko.

Tylko w Jajkowie w woj. kujawsko-pomorskim pisanki są malowane cały rok!

Ale jaja w Jajkowie! Tam przez okrągły rok malują pisanki! Drugiego takiego miejsca w Polsce nie ma. W 2014 roku powstała tam wioska tematyczna - Wioska Początku Życia. Działa tam też Stowarzyszenie Początku Życia. O tym, że to niezłe jaja (gęsie i kurze) rozmawiamy z jego prezeską, Iwoną Wiśniewską.

Wioska leży przy drodze, którą turyści zmierzają na Mazury, na trasie Toruń-Olsztyn. 9 km stąd do Brodnicy, ale tylko 6 km na Mazury, choć Jajkowo leży w województwie kujawsko-pomorskim, na Pojezierzu Brodnickim.

- Dlatego krajobrazy u nas wspaniałe, to idealny punkt wypadowy dla turystów - podkreśla Iwona Wiśniewska. - Do 1994 roku wszystko w Jajkowie było podporządkowane działaniu PGR-u, dziś jest tu zaledwie kilka bardzo małych gospodarstw. Tradycji malowania jajek nie miał nam więc kto przekazać, sami się wszystkiego nauczyliśmy - dodaje.

Nauczyli się tak dobrze, że dziś przez okrągły rok ludzie z całej Polski przyjeżdżają tu malować gęsie i kurze jajka tradycyjną metodą batikową.

- Nieco ją zmodyfikowaliśmy, nie zdobimy jajek samym gorącym woskiem ze względu na to, że w naszych warsztatach biorą udział także dzieci, używamy wosku roztopionego z kredką świecową - mówi Iwona Wiśniewska.

Wioska Początku Życia w Jajkowie. Jedyne takie miejsce w Polsce

W Wiosce Początku Życia można poznać ciekawostki związane z jajami różnych ptaków i zwierząt, wziąć udział w edukacyjnych konkursach i zabawach. Ale nie tylko dla jaj ludzie chętnie tu przyjeżdżają. Jajkowo leży w pobliżu Brodnickiego Parku Krajobrazowego, a tam można spotkać wiele chronionych gatunków ptaków: perkoz, bąk cyranka, płaskonos, gągoł. Niedaleko jest urokliwe jezioro Bachotek, tam wiele z tych ptaków gniazduje.

W Jajkowie zjemy zupę jajeczną i jajka w gniazdkach

W Jajkowie można też lepiej poznać jajka od strony kulinarnej, posmakować lokalne produkty i potrawy z jajkami w roli głównej. Poznamy tu smak m.in. zupy jajecznej, klopsików z jajek i tzw. jajek w gniazdku oraz ajerkoniaku.

Degustacje i twórcze warsztaty (można nie tylko malować jajka i robić wielkanocne ozdoby, ale też m.in. anioły z masy solnej oraz dekoracyjne jaja ze styropianu czy stroiki z brzozy) odbywają się w Galerii jajka, czyli siedzibie wioski. To drewniana chatka urządzona w stylu babcinej kuchni.

Rycerz Jajko dał początek wsi Jajkowo

Wbrew pozorom to nie jajko jest patronem tej ciekawej miejscowości. Nazwa wzięła się od rycerza Jajko, który - jak głosi legenda -  władał niegdyś tymi terenami.

Szczegóły na temat dostępności miejsc na warsztatach można znaleźć na facebookowej stronie Wioski Początku Życia.

Polska na ucho
Czarownice
Bydgoszcz Radio ESKA Google News
Autor:

W Kujawsko-Pomorskiem jest Wioska Grzybowa i Wioska Indiańska

W Kujawsko-Pomorskiem jest wiele ciekawych wiosek tematycznych. Wieś borowiacka Krzywogoniec, lepiej znana jako Wioska Grzybowa, istnieje od 2005 roku. To była pierwsza tematyczna wioska w Borach Tucholskich.

W Wymysłowie jest za to Wioska Indiańska. Muzeum Kultury Indian Ameryki Północnej im. Sat-Okha to wyjątkowe miejsce w sercu Borów Tucholskich. Jest poświęcone kulturze rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej oraz niezwykłej postaci Stanisława Supłatowicza, znanego jako Sat-Okh.

W Kujawsko-Pomorskiem na wielkiej połaci rozrzucone są wzniesienia jak gigantyczne bochny chleba. To drumliny. Zobacz galerię.

Znasz regionalizmy z kujawsko-pomorskiego? Tylko mieszkaniec regionu rozwiąże ten QUIZ bezbłędnie
Pytanie 1 z 12
Zakluczyć, czyli:
Biblioteka w Bydgoszczy sprzedaje meble i sprzęt