Urokliwe Wzgórze Wilhelma to klejnot Borów Tucholskich
W samym sercu Borów Tucholskich, pomiędzy miejscowościami Adamkowo i Bralewnica w gminie Kęsowo, wznosi się Wzgórze Wilhelma, które osiąga wysokość 171,06 m n.p.m. To najwyższy punkt powiatu tucholskiego oraz drugie co do wysokości wzniesienie w województwie kujawsko-pomorskim, zaraz po Czarnej Górze.
Wzgórze jest częścią moreny czołowej na Pojezierzu Północnokrajeńskim i znajduje się w granicach Krajeńskiego Parku Krajobrazowego.
Skąd się wzięła nazwa Wzgórza Wilhelma, kiedyś Wilhelmshöhe?
Nazwa wzniesienia, "Wilhelmshöhe", została nadana na cześć cesarza Wilhelma I Hohenzollerna (okoliczne miejscowości były niegdyś pruskie). W przeszłości na jego szczycie znajdowała się wieża obserwacyjna, która pełniła funkcję ochrony przeciwpożarowej.
Nawałnica 2017
Po zniszczeniach, które miały miejsce w wyniku nawałnicy w 2017 roku, Wzgórze Wilhelma odzyskało swój blask. W 2022 roku otwarto punkt widokowy, z którego rozciąga się zachwycający widok na Bory Tucholskie oraz Krajeński Park Krajobrazowy. Przy dobrej pogodzie dostrzec można także Chojnice, oddalone o 40 km, oraz maszt w Trzeciewcu.
Takie szlaki turystyczne wiodą nieopodal Wzgórza Wilhelma
Na Wzgórze Wilhelma prowadzą trzy szlaki turystyczne:
- Kasztelański,
- Leona Wyczółkowskiego;
- Ptasi Szlak Czerwony.
Warto wybrać trasę prowadzącą przez Adamkowo, urokliwą miejscowość nazywaną Ptasą Wioską, która słynie z bogactwa różnorodnych gatunków ptaków. W okolicach można spotkać takie ptaki jak żurawie, zimorodki czy kanie czarną i rudą.