Tyle kierowców w Kujawsko-Pomorskiem pożegnało się z autem. Statystyki po nowelizacji ustawy są zatrważające

i

Autor: mat. policji, pexels

wokół nas

Tylu kierowców w Kujawsko-Pomorskiem pożegnało się z autem. Statystyki po nowelizacji ustawy są zatrważające

2024-10-24 17:12

Wsiedli za kółko po alkoholu i pożegnali się ze swoim autem. Pół roku po wprowadzeniu nowych przepisów, umożliwiających konfiskatę pojazdów pijanym kierowcom, sprawdzamy, jak sytuacja wygląda w województwie kujawsko-pomorskim.

Nowe przepisy dotyczące konfiskaty pojazdów

Minęło pół roku od wprowadzenia nowych przepisów umożliwiających konfiskatę pojazdów pijanym kierowcom. Zwróciliśmy się do kujawsko-pomorskiej policji z prośbą o dane dotyczące liczby samochodów, które zostały odebrane kierowcom.

Kiedy policja może skonfiskować pojazd kierowcy?

Zgodnie z nowymi przepisami, funkcjonariusze mają obowiązek skonfiskować pojazd, jeśli podczas kontroli alkomat wykaże stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu na poziomie 1,5 promila lub więcej.

- Na terenie Kujawsko-Pomorskiego policjanci tymczasowo zajęli pojazdy w 205 przypadkach. I w ponad połowie z tych przypadków prokuratorzy wydali postanowienie o tymczasowym zabezpieczeniu majątkowym, co oznacza, krótko mówiąc, zabezpieczenie tego samochodu na poczet przyszłej kary w takim domniemaniu, że orzeczony zostanie przepadek tego pojazdu – mówi mł. insp. Monika Chlebicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Los pojazdu po zabezpieczeniu przez policję

W praktyce zdecydowana większość samochodów które odbierane są pijanym kierowcom nie trafia jednak na policyjny parking. Warto też zaznaczyć, że funkcjonariusze jedynie zabezpieczają pojazd, a ostateczną decyzję o jego konfiskacie podejmuje sąd.

Do czasu wydania wyroku, samochód trafia albo na policyjny parking, albo pod opiekę „zaufanych osób”, które gwarantują, że kierowca z zakazem prowadzenia nie będzie korzystał z auta. Sąd, po rozpatrzeniu sprawy, wymierza karę za popełnione przestępstwo i decyduje o losie pojazdu.

Bydgoszcz Radio ESKA Google News
Autor:

Kim są „osoby godne zaufania”?

Kim są „osoby godne zaufania”, które biorą odpowiedzialność za skonfiskowany samochód? Pytamy!

- Niestety wiąże się to z pewnymi obostrzeniami. Jest to osoba, która podejmuje się zabezpieczenia tego pojazdu do czasu wydania postanowienia prokuratorskiego, a więc niejako za niego odpowiada. O ile jest to osoba z rodziny, to pewnie jest to łatwe. Żona, mąż, wnuk. O tyle, jeśli będą to znajomi, to pewnie już nie jest tak łatwo, bo jednak jest to jakieś zobowiązanie – dodaje Monika Chlebicz.

Statystyki i działania policji na terenie województwa kujawsko-pomorskiego

Na 205 zabezpieczonych pojazdów 193 trafiły do osób zaufanych. Policjanci mogą odebrać kierowcy auta tylko wtedy gdy jest jego jedynym właścicielem.

Od początku bieżącego roku województwie kujawsko-pomorskim zatrzymano ponad 4,7 tys. kierowców prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu.

RZ czy Ż? Jak napiszesz to słowo?

Pytanie 1 z 35
Jak zapiszesz to słowo?
Mama Vanessy Aleksander pracowała z Dodą. Tak ją podsumowała!