Tyle kosztuje malowanie ścian w 2024. Jak zaoszczędzić pieniądze podczas remontu?

i

Autor: pexels, zdjęcie ilustracyjne

Poradnik

Tyle kosztuje malowanie ścian w 2024. Jak zaoszczędzić pieniądze podczas remontu?

2024-06-04 8:28

Remontowe trendy w 2024 roku stawiają na oszczędność i samodzielność. Ceny malowania powierzchni przez firmy remontowo-budowlane mogą wynieść nawet do 1,5 tys. złotych za pomieszczenie o powierzchni 20m2. Dlatego warto zrobić to samodzielnie. Warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach, by uniknąć dodatkowych kosztów i niepotrzebnej pracy. Szczegóły poniżej.

Ile kosztuje malowanie ścian w 2024 roku? Czy warto wynająć ekipę remontowo-budowlaną?

Jak podaje Morele - w 2024 roku cena za malowanie powierzchni przez firmy remontowo-budowlane waha się pomiędzy 14 a 19 zł za metr kwadratowy. Z kolei Biznes Interia podaje, że koszty mogą sięgnąć nawet 20-50 zł za metr kwadratowy w przypadku malowania ścian kolorową farbą (ekipy liczą sobie za to więcej).

Za malowanie pokoju o powierzchni 20 m2 możemy zapłacić ekipie remontowej nawet do 1600 zł. Jeśli jesteśmy w trakcie gruntownego remontu i staramy się zaoszczędzić, warto pomyśleć o tym, co możemy zrobić samodzielnie nie angażując do tego ekipy remontowej.

Płacić czy malować samemu? Jak oszczędzić na remoncie w 2024 roku?

Pomalowanie ścian samemu to oszczędność nawet do 1600 zł od pomieszczenia (o powierzchni 20 m2). Warto więc pomalować ściany samemu, by zaoszczędzić. Możemy zrobić to tak, by wszelkie ewentualne nierówności czy prześwity, które mogą powstać, były niewidoczne dla oka.

Amatorskie malowanie ścian wałkiem może zakończyć się brzydkimi pasami i smugami na powierzchni. Możemy jednak zadbać o to, by efekt końcowy wyglądał tak, jakby robotę wykonała zatrudniona ekipa.

Jak oszczędzić na malowaniu ścian? Sprawdź, jak uzyskać profesjonalny efekt samodzielnie

Na początku warto pamiętać o podstawowych zasadach. Ściany, które mają już neutralny, jasny kolor, możemy pokryć dowolną kolorową farbą, nawet białą. Natomiast jeśli były one wcześniej pokryte ciemnym kolorem, przykryjmy powierzchnię najpierw białą farbą, a dopiero potem (gdy wyschnie) pokrywamy ją właściwym kolorem.

Wówczas nie narazimy się na prześwity i smugi, a co za tym idzie – zaoszczędzimy, gdyż ściany nie będziemy musieli przykrywać wieloma warstwami farby właściwej – zapewne kosztownej.

Jak przygotować się do malowania ścian? Sprawdź krok po kroku!

Na początku zabezpiecz wszystkie meble i podłogę folią. Następnie obmaluj rogi ścian i inne mniejsze elementy (których nie przykryjemy dużym wałkiem) za pomocą pędzla lub małego wałeczka. Następnie należy odciąć (zasłonić) wszystkie gniazda i elementy, których pomalować nie zamierzamy, za pomocą taśmy malarskiej. Jeśli używamy farby kolorowej, a nie białej, należy także oddzielić taśmą ściany od sufitu.

Ważne kroki przed malowaniem! Odkryj jak zaoszczędzić na farbie dzięki uni-gruntowi

Przed samym malowaniem sprawdzajmy również skład farby! Jeśli posiada ona akryl, możemy malować powierzchnię bez wcześniejszego przygotowania. Jeśli jednak brakuje w niej akrylu, przed malowaniem ścian możemy pokryć powierzchnię, za pomocą pędzla, gotowym uni-gruntem i dopiero później zabrać się za malowanie.

Jego cena waha się pomiędzy 6-9 zł za kg emulsji. Pieniędzy jednak nie zmarnujemy, a ponownie zaoszczędzimy. Koszt farby jest bowiem znacznie wyższy, a używając przed malowaniem uni-gruntu nie będziemy musieli pokrywać ściany dodatkowymi warstwami koloru, by zamaskować smugi i prześwity.

Jak uniknąć brzydkich pasów i dodatkowych wydatków?

Pamiętajmy, że każdą poszczególną warstwę ściany powinniśmy pomalować naraz! Inaczej pojawią się na niej charakterystyczne, brzydkie pasy. Warto zatem odsapnąć przed nakładaniem warstwy, gdyż całą ścianę będzie trzeba nakryć farbą bez zatrzymania. Inaczej dołożymy sobie roboty i zwiększymy koszta! Dodatkowo, podczas malowania koniecznie zamknijmy okna i wyłączmy klimatyzację. Chłodny powiew będzie osuszał farbę podczas malowania, a ta będzie rozprowadzała się nierównomiernie.

Chabrowa łąka na Podkarpaciu