Spis treści
- Alkohol w Kujawsko-Pomorskiem
- Kim jest osoba współuzależniona od alkoholu?
- Pomoc dla osób uzależnionych i współuzależnionych
- Historia anonimowego alkoholika z Bydgoszczy
- Wsparcie w grupach AA
- Grupy AA w Kujawsko-Pomorskiem
Alkohol w Kujawsko-Pomorskiem
W województwie kujawsko-pomorskim działa 157 punktów konsultacyjnych, których utrzymanie w 2023 roku pochłonęło 4,7 miliona złotych. Z usług tych placówek skorzystało 6467 osób borykających się z problemem alkoholowym oraz 2325 dorosłych członków ich rodzin. Problem alkoholowy jest znacznie większy niż sądzimy.
Zazwyczaj chorobę alkoholową kojarzymy z osobami bezdomnymi, którzy proszą o parę groszy pod sklepem, by zaspokoić swój głód alkoholowy. Prawda jest jednak zupełnie inna. Te osoby to tylko mały odsetek ludzi, których uzależnienie zniszczyło już doszczętnie. Jednak znaczna większość alkoholików chodzi do pracy, ma dom rodzinę i dzieci. To właśnie tam rozgrywa się dramat, którego nie jesteśmy w stanie zaobserwować.
Kim jest osoba współuzależniona od alkoholu?
Współuzależnienie to stan, w którym osoba, choć nie jest bezpośrednio uzależniona od alkoholu, doświadcza negatywnych skutków emocjonalnych i psychicznych związanych z nadużywaniem alkoholu przez bliską osobę. Zazwyczaj partnera, rodzica lub inne osoby w rodzinie. Często współuzależnieni biorą na siebie odpowiedzialność za picie innych, starają się kontrolować sytuację, chronić osobę uzależnioną przed konsekwencjami lub bagatelizują problem.
Polecany artykuł:
Pomoc dla osób uzależnionych i współuzależnionych
Takich osób jest w naszym regionie więcej niż sądzimy. Pomoc takim osobom w województwie kujawsko-pomorskim oferuje m.in. Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Toruniu oraz Poradnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia, działająca w strukturze Wojewódzkiej Przychodni Zdrowia Psychicznego w Bydgoszczy.
W Bydgoszczy działa natomiast około 20 grup anonimowych alkoholików. Jedną z nich w zeszłym roku odwiedziła nasza redakcja. Dla ich członków każdy dzień bez alkoholu to sukces. Jak przekazał nam alkoholik w stanie trzeźwości, który w tym roku nie pije już 8 lat, jego problem zaczął się już w młodości.
Historia anonimowego alkoholika z Bydgoszczy
Mężczyzna regularnie spotykał się ze swoimi przyjaciółmi, jak to ma miejsce wśród młodych ludzi. Obecność alkoholu podczas tych spotkań nie budziła w nim żadnych obaw, gdyż uważał to za zupełnie naturalne.
- Na początku myślałem, że to coś normalnego, że młody mężczyzna spotyka się w gronie znajomych i ten alkohol jest obecny. Nie widziałem w tym problemu. Jednak później w momencie wejścia w związek małżeński, moja żona dostrzegła problem. Nie radziłem sobie z alkoholem, a moje picie było niekontrolowane – mówił w rozmowie z naszą redakcją.
Wsparcie w grupach AA
Mężczyzna myślał, że z problemem poradzi sobie sam. Nic bardziej mylnego. Choć próbował ograniczać dawki spożywanego trunku, alkohol cały czas był obecny w jego życiu, a jego małżeństwo zaczęło się rozpadać. Z pomocą przyszła grupa AA.
- Trafiłem na meeting anonimowych alkoholików i tam otrzymałem rozwiązania. Zacząłem słuchać doświadczeń innych przyjaciół ze wspólnoty. Na początku wydało mi się to niemożliwe, gdy słyszałem, że ktoś nie pije od pięciu, dziesięciu czy piętnastu lat. Ja miałem na początku problem, żeby nie pić przez okres tygodnia, dwóch tygodni. Nie radziłem sobie w życiu, nie radziłem sobie z emocjami. Teraz wiem, że można sobie poradzić z tą chorobą. Ja nie piję od ośmiu lat – dodał bydgoszczanin.
Grupy AA w Kujawsko-Pomorskiem
W całym województwie kujawsko-pomorskim grup anonimowych alkoholików działa około 120. Są one finansowane z darowizn, a ich członkowie nie muszą uiszczać żadnych składek. Uczestnictwo w grupie jest w pełni anonimowe, nie ma listy obecności, a zapisując się do AA nie trzeba okazywać dokumentów tożsamości.