Cmentarz Starofarny w Bydgoszczy jest najstarszą katolicką nekropolią w mieście
Cmentarz Starofarny w Bydgoszczy powstał na początku XIX w. Jest wpisany do rejestru zabytków woj. kujawsko- pomorskiego. Spacer po tym miejscu jest jak wędrówka przez dwa wieki historii Bydgoszczy i Polski. Tutaj są mogiły zasłużonych bydgoszczanek i bydgoszczan, między innymi Teofila Magdzińskiego, Wojciecha Rakowskiego, dr. Emila Warmińskiego, Władysława Paciorkiewicza, Edmunda Bigońskiego, Juliana Prejsa, Maksymiliana Piotrowskiego, Wandy Rolbieskiej. Tutaj są groby francuskich żołnierzy poległych w wojnie prusko-francuskiej 1870-1871. Tu w końcu jest kaplica cmentarna mieszkańców miasta zamordowanych w 1939 r.
Zasłużeni bydgoszczanie spoczęli na Cmentarzu Starofarnym
Nekropolia zajmuje 3,2 ha. Jest tam 10 kwater w kształcie prostokątów, które wyznaczają alejki. W centrum cmentarza stoi dawna kaplica przedpogrzebowa, a przy niej krzyż cmentarny. To cmentarz komunalny, a więc dba o niego miasto. Ogrodzenie od strony Kanału Bydgoskiego zostało zrekonstruowane w latach 80. XX w., a od strony ul. Grunwaldzkiej w 2008 r. Są tam mogiły o historycznym znaczeniu, m.in. groby żołnierzy francuskich, poległych w wojnie prusko-francuskiej w 1870–1871, nagrobki zasłużonych bydgoszczan oraz kaplica cmentarna zamordowanych w 1939 mieszkańców miasta. Tu spoczęli Teofil Magdziński, Wojciech Rakowski, dr Emil Warmiński, Władysław Paciorkiewicz, Edmund Bigoński, Julian Prejs, Maksymilian Piotrowski, Wanda Rolbieska. Przy alejkach cmentarnych rosną ponad 100-letnie kasztanowce, lipy, klony, świerki, tuje i akacje. Aleja główna została wysadzona lipami, a aleje boczne – klonami i kasztanowcami. Na terenie cmentarza jest też także kilka cennych pomników przyrody.
Bydgoscy uczniowie porządkują groby przed 1 listopada 2024
Przed Świętem Zmarłych o groby postanowili zadbać uczniowie. To kolejna taka akcja zorganizowana przez Zespół Szkół Budowlanych w Bydgoszczy.
- Dużo przed nami pracy, nie spodziewałam się, że aż tyle liści będzie leżało na nagrobkach i w alejkach, że taki tu będzie bałagan. Na szczęście wszyscy uczniowie ochoczo chwycili za grabie i wzięli się do pracy - mówi Anetą Zawistowską, nauczycielką z budowlanki.
Uczniowie przyszli na cmentarz z konkretnym planem działania.
- Trzeba zagrabić alejki, to nasza główna robota, chcę też powymiatać między grobami, wyczyść najbardziej zaniedbane nagrobki - opowiada Nikolą z 2C.
Wcześniej uczniowie porządkowali groby na cmentarzu komunalnym przy Wiślanej.
Tak wygląda Cmentarz Starofarny w Bydgoszczy po zmroku. Zobacz zdjęcia.