wydarzenia

W Bydgoszczy absolwenci pielęgniarstwa i położnictwa przeszli czepkowanie

2024-12-11 7:58

Symboliczny czepek założyło na głowę ponad stu absolwentek i absolwentów pielęgniarstwa i położnictwa w Bydgoszczy. - Czepkowanie to dla nas moment symbolicznego przekazania pałeczki przez naszych mentorów, którzy towarzyszyli nam podczas studiów. Za nami trzy lata wyrzeczeń, nieprzespanych nocy, wstawania o nieludzkich porach na zajęcia praktyczne i całodniowe wykłady. Jestem dumna, że znalazłam się w tym miejscu - mówi Joanna Wegner, świeżo upieczona położna.

Czepkowanie na CM w Bydgoszczy UMK w Toruniu. To święto pielęgniarek i położnych

Z czepkiem na głowie zaczynają swoją przygodę z zawodem. W Bydgoszczy absolwenci pielęgniarstwa i położnictwa przeszli tzw. czepkowanie. To symboliczna uroczystość, podczas której nakłada się na głowę białe czepki z czerwonym lub czarnym paskiem, takie, jakie dawniej pielęgniarki nosiły na co dzień

- Do tej pory taka tradycja nie istniała w murach Collegium Medicum. Po raz pierwszy mamy okazję uczestniczyć w takiej uroczystości. Bardzo nas cieszy, że młode pokolenie wraca do dawnych zwyczajów. To wyjątkowo miłe wydarzenie – mówi prof. Paweł Zalewski, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu. – W tym roku mamy ponad 100 absolwentów. Obecnie rynek pracy znacząco się poprawił dla osób wykonujących zawody pielęgniarek i położnych. Obserwujemy wręcz renesans tego sektora. W bieżącym roku przyjęliśmy aż 160 studentów, choć wcześniej zdarzało się, że te kierunki nie były w pełni obsadzone. Do normalizacji sytuacji przyczyniła się ustawa regulująca minimalne wynagrodzenia w ochronie zdrowia, ale także nowe możliwości rozwoju i specjalizacji. Zawód pielęgniarki i położnej jest teraz bardziej doceniany i stopniowo wraca na należne mu miejsce - dodaje.

W Bydgoszczy ponad 100 osób świętowało zakończenie studiów pielęgniarskich i położniczych

O wrażenia z tego wyjątkowego dnia zapytaliśmy świeżo upieczone położne.

- Zorganizowanie tego dnia to było duże przedsiewzięcie - przyznaje Zuzanna Witkowska. - Dla nas to niesamowite wydarzenie, a sama praca daje nam spełnienie. Na co dzień pracuję z noworodkami, cudownie jest pomagać najmłodszym pacjentom, obserwować ich powrót do zdrowia, pierwsze uśmiechy - dodaje.

- Czepkowanie to dla nas moment symbolicznego przekazania pałeczki przez naszych mentorów, którzy towarzyszyli nam podczas studiów. Za nami trzy lata wyrzeczeń, nieprzespanych nocy, wstawania o nieludzkich porach na zajęcia praktyczne i całodniowe wykłady. Jestem dumna, że znalazłam się w tym miejscu - mówi Joanna Wegner. - Pracuję już zawodowo, czerpiąc z tego satysfakcję, cieszę się, że mogę pomagać kobietom w szczególnym momencie uch życia - dodaje.

Symboliczny czepek założyło na głowę ponad stu absolwentów pielęgniarstwa i położnictwa w Bydgoszczy.

Bydgoszcz Radio ESKA Google News
Autor:
Mikołajkowa akcja bydgoskich strażaków

Nastolatek z mamą ratują konie po przejściach. Dzięki akcji Siano na siano zwierzęta przetrwają zimę. Zobaczcie zdjęcia