W Bydgoszczy ma powstać nowe muzeum. Lepszego miejsca chyba na taką instytucję nie ma!

i

Autor: D. Witt

wokół nas

W Bydgoszczy ma powstać nowe muzeum. Lepszego miejsca chyba na taką instytucję nie ma!

2025-04-11 17:14

Takiego miejsca jeszcze w mieście nie mieliśmy! Bydgoszcz doczeka się muzeum o swojej przeszłości. To tam będzie można oglądać pamiątki związane z miastem. Szczegóły poniżej.

W spichrzach nad Brdą powstanie Muzeum Historii Bydgoszczy.

- Dostaliśmy dofinansowanie na przygotowanie projektu przebudowy spichrzy właśnie pod kątem przyszłej rozbudowanej aranżacji. Spichrze nad Brdą jako budynki zabytkowe, ale również ikoniczne są szczególnym miejscem, w którym chcemy przybliżyć dzieje naszego miasta - mówi Anna Kornelia Jędrzejewska, dyrektorka Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

I dodaje, że historia Bydgoszczy jest bardzo bogata. Muzeum ma w swoim archiwum wielką kolekcję pamiątek związanych z miastem. Na pewno będzie w czym wybierać.

- Chcemy przypomnieć o tym, że właśnie Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy, które powstało w 1923 roku, również takie zbiory posiada i to jest to miejsce, w którym w sposób profesjonalny zajmujemy się ich opracowaniem oraz prezentacją - podkreśla Anna Kornelia Jędrzejewska. 

Bydgoszcz ma prawa miejskie od ponad 600 lat. Przez ten czas zebrało się mnóstwo pamiątek, które mają być prezentowane w jednym miejscu.

- W stuletniej historii naszej instytucji Bydgoszcz zawsze była bardzo ważna i wokół właśnie naszego miasta również tworzyły się zbiory. Stąd wielka kolekcja w dziale historii pamiątek, muzealiów, dokumentów związanych z historią miasta, ale również jego mieszkańców - mówi Anna Kornelia Jędrzejewska.

Pamiątek już jest mnóstwo, ale mieszkańcy mogą przekazywać kolejne.

- Już mamy odzew w postaci przekazywania różnych pamiątek do naszego muzeum. Pamiątki związane z konkretnymi osobami, jak i na przykład zakładami, fabrykami, które funkcjonowały w naszym mieście. Jeżeli ktoś ma takie skarby gdzieś u siebie w domu, to może się zgłosić. Zapraszamy serdecznie do działu historii. Pracownicy powiedzą, w jaki sposób najlepiej przekazać właśnie takie zbiory - wyjaśnia Anna Kornelia Jędrzejewska.

Muzeum Okręgowe ma około 150 tysięcy artefaktów, a wiele z nich dotyczy właśnie przeszłości Bydgoszczy.

Polska na ucho
Czarownice

Istotne będzie nie tylko to, co zobaczymy, ale również to, gdzie oglądać będziemy bliskie sercu artefakty. Spichrze nad Brdą to zabytki o bogatej, ale i tragicznej historii. Niezwykle ważne dla miasta, funkcjonujące wśród bydgoszczan jako symbol miasta, jeden z najistotniejszych.

Kiedy powstały spichrze nad Brdą? Co w nich było?

  • Spichrze powstały w drugiej połowie XVIII wieku i przez dziesięciolecia pełniły ważną rolę w handlu oraz magazynowaniu towarów transportowanych Brdą.
  • Po II wojnie światowej przez długi czas były zaniedbane, a pod koniec lat 50. XX wieku przeznaczono je na hurtownię sprzętu domowego i materiałów budowlanych.
  • Pożar z 1960 roku był ogromną stratą dla dziedzictwa Bydgoszczy. Pomimo tego, ocalałe spichrze do dziś stanowią jeden z najważniejszych symboli miasta, przypominając o bogatej historii regionu i dawnych tradycjach handlowych nad Brdą.

Wielki pożar spichrzy w Bydgoszczy, to się działo 65 lat temu!

Kiedyś Spichrze to był zespół pięciu budynków o konstrukcji szachulcowej, powstały na przełom XVIII i XIX w. i pełniły funkcję magazynów zbożowych. Były ważne dla obsługi portu rzecznego.

5 lutego 1960 roku w Bydgoszczy doszło do jednego z najtragiczniejszych pożarów w historii miasta. Ogień strawił dwa z pięciu zabytkowych spichrzów nad Brdą. Był kilkunastostopniowy mróz, a ludzie wystawali na mostach i patrzyli na pożogę.

Nad Młynówką jest nowe muzeum, Muzeum Miejsca

Niedawno w Bydgoszczy powstało inne muzeum, choć także od początku do końca poświęcone temu, co przed laty działo się w grodzie nad Brdą. Stara Lodownia na brzegu Młynówki stała się Muzeum Miejsca, gdzie poznajemy dzieje bydgoskiego przemysłu, a przynajmniej - kilku jego gałęzi. Wstępując do sąsiedniej kamienicy, przenosimy się do Muzeum Piwa, gdzie nie sam trunek jest w centrum, a historia bydgoskich browarów. Można je zwiedzać za darmo, w przyszłości będą też tutaj organizowane kameralne wydarzenia za symboliczne opłaty. Za wszystkim tym stoją autorzy projektu Boska Wenecja

Tak wyglądały spichrze nad Brdą w Bydgoszczy przed pożarem w 1960 roku. Ogień strawił doszczętnie dwa z nich. Zobaczcie zdjęcia.

Ekstremalny quiz ortograficzny
Pytanie 1 z 15
Które słowo jest napisane poprawnie?
Bydgoszcz Radio ESKA Google News
Polska sprzeda trotyl do USA. W Bydgoszczy podpisano umowę