historia

Dziś to najpiękniejsze więzienie w Polsce. Tak wyglądało 100 lat temu

2025-04-11 17:13

Więzienie w Fordonie stoi od XVIII wieku, tuż nad brzegiem Wisły. Po ostatnim remoncie w 2024 roku jest okrzyknięte najpiękniejszym więzieniem w Polsce. Kiedyś był tam magazyn i komora celna. W czasie wojny hitlerowcy wykorzystywali je jako więzienie dla Polek i Żydówek, po wojnie stalinowcy - jako więzienie dla więźniarek politycznych w tym młodziutkich harcerek. To więzienie uchodziło za jedno z najcięższych. Zobaczcie na archiwalnych zdjęciach, jak wyglądało ok. 100 lat temu.

Zakład karny w bydgoskim Fordonie. Kiedyś był magazynem

Dziś zakład karny w Fordonie to jednostka penitencjarna dla mężczyzn, jest tam 619 miejsc. Jego historia sięga XVIII wieku, kiedy to budynek pełnił funkcję magazynu, a później komory celnej. W 1853 roku obiekt przekształcono w więzienie dla kobiet, będące filią zakładu karnego w Koronowie.

  • Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1920 roku obiekt ponownie stał się zakładem karnym dla kobiet.
  • Funkcjonował w tej roli przez cały okres międzywojenny.
  • Osadzeni pracowali, korzystali z kaplicy. W 1936 roku otwarto pierwszą w historii zakładu jednoklasową szkołę powszechną.
  • Od 1920 roku osadzano tam kobiety z wyrokami co najmniej 3 lat pozbawienia wolności.

Polki i Żydówki trafiały do fordońskiego więzienia za działalność antyniemiecką. Było jednym z najcięższych wiezień

Budynek przetrwał naloty we wrześniu 1939 roku bez większych uszkodzeń. Po wkroczeniu Niemców do Fordonu budynki zajęły oddziały Arbeitsdienstu. Już w styczniu 1940 roku wznowiono działalność więzienia dla kobiet. Trafiały tam Polki i Żydówki skazane przez niemieckie sądy, głównie za działalność antyniemiecką. Do stycznia 1945 roku przez zakład przewinęło się około 6300 kobiet, w tym kilkadziesiąt działaczek podziemia. Więzienie fordońskie uchodziło za jeden z najcięższych zakładów karnych dla kobiet w okręgu Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie.

Po II wojnie światowej w fordońskim więzieniu wyroki odsiadywały więźniarki polityczne, w tym młode harcerki

Po 1945 roku, w czasach stalinowskich, w zakładzie osadzano kobiety skazane w procesach politycznych, także młode harcerki. Podczas stanu wojennego, po 1981 roku, internowano tam działaczki „Solidarności” z Gdańska, Torunia i Bydgoszczy.

W 1984 roku więzienie przekształcono w zakład karny dla mężczyzn, którym pozostaje do dziś.

W Bydgoszczy jest najpiękniejsze więzienie w kraju

Od niedawna mówi się o nim jako o najpiękniejszym wiezieniu w kraju. To za sprawą spektakularnej modernizacji, jaką przeszedł budynek położony nad brzegiem Wisły w 2024 roku.

Polska na ucho
Czarownice
Bydgoszcz Radio ESKA Google News
Łosie spacerują po centrum Bydgoszczy
Ekstremalny quiz ortograficzny
Pytanie 1 z 15
Które słowo jest napisane poprawnie?