AKcja Czysta Wisła 2023
- 26 sierpnia w Bydgoszczy zostanie oficjalnie zainaugurowana akcja Czysta Wisła 2023.
- Ludzie w całym kraju będą sprzątać rzekę i jej dopływy oraz tereny przyległe od 25 sierpnia do 3 września.
- W planach jest ok. 150 społecznych akcji.
To będzie pierwsza edycja akcji, którą postanowił zorganizować Dominik Dobrowolski po swoim trzyletnim marszu, w ramach którego razem z przyjaciółmi posprzątał 2,5 tys. km trasę: plaże Bałtyku (Bałtycka Odyseja 2020), góry od Bieszczadów po Sudety (Górska Odyseja 2021) i całą Wisłę (Wiślana Odyseja 2022). Film z trzyletniej wędrówki można zobaczyć na jego kanale w mediach społecznościowych.
Ludzie wybierają fragment Wisły i opiekują się nim na stałe
W tym roku kontynuuje rozpoczęty w zeszłym roku marsz wzdłuż Wisły, ale już razem z tysiącami wolontariuszek i wolontariuszy. Każdy wybierze swój fragment rzeki i ją posprząta i o ten kawałek zaczynie troszczyć się na stałe.
- Do Akcji Czysta Wisła zgłosiło się już ponad 10 tys. wolontariuszek i wolontariuszy, sołectwa, strażacy z OSP, WOPR, strażrybacka, wędkarze, samorządowcy, organizacje społeczne, przyrodnicy, wszyscy, którzy kochają Wisłę i inne rzeki. Odbyły się też już pierwsze akcje sprzątania, m.in w Warszawie czy Krakowie - opowiadają bydgoscy organizatorzy, społecznicy z Fundacji Zielone Jutro.
Jak przyłączyć się do akcji sprzątania Wisły w Bydgoszczy?
- Organizatorzy zapewniają rękawiczki, worki na śmieci oraz odbiór zebranych odpadów.
- Dla uczestników będą przygotowane drobne upominki.
- Zbiórka 26 sierpnia o godz. 10.30 na ul. Nad Wisłą przy zjeździe do przeprawy promowej.
- Szczegóły można sprawdzić na facebookowym profilu.
80 proc. śmieci znajdowanych w Bałtyku przypłynęło tam rzekami
- Oprócz walki z zaśmieceniem chcemy w tym roku edukować na temat mikroplastików, które zatruwają środowisko, a które m. in. powstają z rozpadających się w wodzie odpadów z tworzyw - mówi Dominik Dobrowolski, ekolog, podróżnik pomysłodawca i główny organizator akcji w Polsce. - HELCOM alarmuje, że na każdych 100 metrach plaży można znaleźć średnio od 50 do 300 sztuk odpadów morskich, a 70 proc. z nich to tworzywa sztuczne. Większość śmieci znajdowanych na plażach to tworzywa sztuczne - w większości jednorazowe przedmioty związane z jedzeniem, piciem, paleniem lub opakowania przemysłowe. 80 proc. zanieczyszczenia Bałtyku to śmieci pochodzące z lądu, spływające rzekami. Dlatego tak ważne jest ograniczanie powstawania odpadów, a te które powstają muszą być poddawane selektywnej zbiórce irecyklingowi - dodaje.