Wiecha zawisła nad IV kręgiem Opery Nova
Pomimo opóźnień, prace nad czwartym kręgiem budowy Opery Nova postępują. 27 marca 2025 roku, w Międzynarodowy Dzień Teatru, nad nową częścią budowlańcy zawiesili tradycyjną wiechę. To symbolicznie zakończyło pierwszą fazę inwestycji, a więc doprowadzenie do stanu surowego.
Rozbudowa jest realizacją koncepcji architektonicznej budynku Opery z 1962 roku, która zakładała trzy przenikające się kręgi oraz połączony z nimi taras w formie czwartego kręgu.
Zobaczcie na zdjęciach, jak imponująco już teraz to wygląda.
Ile kosztuje budowa IV kręgu Opery Nova w Bydgoszczy?
W nowej części prac wykończeniowych będzie bardzo dużo. Na czterech kondygnacjach znajdzie się sala kameralna na 500 osób, przestrzeń wystawiennicza oraz sala kinowa na 200 widzów. Taras widokowy od strony Brdy zostanie zawieszony wiosną tego roku. Ekipy wykonawcze przygotowują się do prac instalacyjnych wewnątrz obiektu, trwają przygotowania do urządzania mechaniki sceny, tworzenia wyposażenia elektroakustycznego, technologii oświetlenia sceny, montażu trybun i foteli. Tylko zaplanowane na 2025 rok prace pochłoną 90 mln złotych, a całkowity budżet inwestycji to 170 mln złotych.
W ramach drugiej części inwestycji powstanie dwupoziomowy garaż podziemny z wjazdem z ulicy Karmelickiej. Będzie połączony funkcjonalnie z budynkiem głównym Opery oraz z IV kręgiem. Zmieści się tam 228 pojazdów. Na jego dachu zaplanowano zieleń.
Czy wykonawca da gwarancję na IV krąg Opery Nova?
Za realizację prac budowlanych przy IV kręgu odpowiada firma Budimex. Po odbiorach będzie obowiązywała 7-letnia gwarancja.
Co będzie w IV kręgu Opery Nova?
IV krąg Opery Nova pomieści m.in.:
- salę prób scenicznych z wielofunkcyjnym rozwiązaniem widowni, sceny, orkiestronu, zapadni i innych elementów związanych z technologią sali; maksymalna liczba widzów – 485 osób;
- przestrzeń wielofunkcyjną stanowiącą poszerzenie foyer budynku Głównego Opery;
- przestrzeń wystawienniczą i innych działań artystycznych;
- salę kinową o bardzo wysokich parametrach obrazu i dźwięku; maksymalna liczba widzów – 205 osób;
- powierzchnie dopełniające o funkcji gastronomicznej, technicznej i zaplecza, w tym także taras widokowy od strony rzeki z widokiem na katedrę i Wyspę Młyńską.
