Bydgoska apteka została nominowana do prestiżowej nagrody. To „apteka” tylko z nazwy

i

Autor: pixabay, zdjęcie ilustracyjne

wokół nas

Bydgoska apteka została nominowana do prestiżowej nagrody. To „apteka” tylko z nazwy

2024-11-21 13:13

European Museum Forum opublikowało listę 42 muzeów z różnych zakątków Europy, które zostały nominowane do prestiżowej Europejskiej Nagrody Muzealnej 2025 (European Museum of the Year Award 2025). Wśród wyróżnionych znalazło się pięć instytucji z Polski, w tym Apteka pod Łabędziem – oddział Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Europejska Nagroda Muzealna Roku – prestiżowe wyróżnienie

19 listopada European Museum Forum ogłosiło listę muzeów nominowanych do Europejskiej Nagrody Muzealnej Roku (EMYA 2025 – European Museum of the Year Award). Wśród wyróżnionych znalazły się takie instytucje jak Muzeum Wiednia, Dom Muzyki Węgierskiej w Budapeszcie, Muzeum Historii Naturalnej w Oslo, Gallerie d'Italia w Turynie oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Stambule.

Polskie muzea na liście nominowanych

Jak tłumaczy miasto, wśród 42 instytucji mających szansę na główne wyróżnienie Polska ma aż pięciu reprezentantów. Wraz z bydgoską Apteką pod Łabędziem finalistami zostali: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Fotografii w Krakowie, Pałac Krzysztofory (oddział Muzeum Krakowa) i Muzeum Bursztynu (oddział Muzeum Gdańska).

Konkurs organizowany od 1977 roku pod auspicjami Rady Europy wyróżnia placówki, które „w innowacyjny sposób łączą historię, kulturę i edukację, inspirując swoich odbiorców”.

- Nominacja Apteki pod Łabędziem – oddziału Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy – do nagrody EMYA to dla nas wielki zaszczyt i dowód na to, że bydgoskie muzeum działa i rozwija się zgodnie z aktualnymi trendami w muzealnictwie, takimi jak inkluzywność, różnorodność, zrównoważony rozwój i społeczna partycypacja. Jesteśmy instytucją rzetelnie zajmującą się gromadzeniem i interpretacją materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego zgodnie z zasadami etyki i profesjonalnej rzetelności – podkreśla Anna Kornelia Jędrzejewska, dyrektorka Muzeum Okręgowego.

Bydgoszcz Radio ESKA Google News
Autor:

Decyzja, która odmieniła Aptekę

Nagrody, które w ostatnich miesiącach zdobyła placówka, potwierdzają trafność decyzji sprzed lat o zachowaniu kultowej apteki wraz z jej cennymi zbiorami – podkreśla dyrektorka Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

Dodaje również, że w trakcie tego procesu wypracowano modelową współpracę między muzeum, miastem Bydgoszcz, kolekcjonerami oraz lokalną społecznością. Apteka stała się wyjątkowym miejscem na mapie Bydgoszczy, które nie tylko przywołuje ważne wątki z historii miasta, ale również upamiętnia ludzi, którzy ją współtworzyli.

– W 2017 r. apteka i muzeum zakończyły działalność, a ponad siedem tysięcy muzealiów dzięki dotacji celowej Urzędu Miasta Bydgoszczy zakupiło Muzeum Okręgowe. Wsparcie finansowe popłynęło też z Urzędu Marszałkowskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W trosce o podtrzymanie tradycji miejsca zdecydowano, aby nosiło ono dotychczasową nazwę: „Apteka pod Łabędziem” – tłumaczy prof. Wojciech Ślusarczyk, kierownik Pracowni Historii Farmacji i Medycyny MOB.

Oficjalne otwarcie nowego oddziału MOB miało miejsce 15 grudnia 2022 r. Jednocześnie zainaugurowano wystawę stałą „Aptekarstwo bydgoskie”, na której można podziwiać akcesoria do wytwarzania leków, utensylia medyczne, pokaźny księgozbiór, a także jedyne w Polsce laboratorium galenowe z przełomu XIX i XX w.

– Atutem oddziału jest również intensywna działalność edukacyjna realizowana w pomieszczeniu określanym jako Eksperymentatorium. Ma ona na celu aktywizację społeczną odbiorców oraz promocję wiedzy o zdrowiu. Wdrażane są również działania, które poprzez angażowanie jednocześnie wielu zmysłów ukierunkowane są na oddziaływanie muzeoterapeutyczne. Wiosną, latem i wczesną jesienią przestrzenią wykorzystywaną do pracy z uczestnikami zajęć jest Zakątek apteczny stanowiący część Ogrodu Społecznika i Społeczniczki – dawnego aptecznego ogrodu – dodaje Ślusarczyk.

Zespół apteki jest interdyscyplinarny. Tworzący go muzealnicy to: historyk, historyk sztuki, leśnik, lekarz, opiekunowie ekspozycji oraz przyszła inżynier zielarstwa i fitoterapii. – Takie zestawienie pozwala na holistyczne podejście do realizowanych zadań – łączące humanistykę i naukę o zdrowiu – zaznacza naukowiec.

Nowoczesne muzeum z historycznym charakterem

15 grudnia 2024 r. najmłodszy oddział MOB będzie uroczyście obchodził drugie urodziny. W związku z nominacją do nagrody EMYA okazja do świętowania jest podwójna. Program wydarzenia poznamy w ciągu najbliższych dni. Ekspozycja muzealna w Aptece pod Łabędziem powstała w jednej z najstarszych aptek w Bydgoszczy. Eksponaty poświęcone historii farmacji zbierali już jej właściciele. Kiedy zaprzestali działalności, zakupiło je miasto, urządzając przy Gdańskiej 5 muzeum poświęcone m.in. dziejom bydgoskiego aptekarstwa.

W gablotach zgromadzono naczynia, butelki, moździerze, opakowania na leki, etykiety i fotografie. W tej części pokazane zostaną także dzieje przemysłu farmaceutycznego w Bydgoszczy – Fabryki Kosmetycznej „Halina” oraz Hurtowni i Wytwórni Drogeryjno-Aptecznej „Hadroga”.

CH czy H? Jak zapiszesz to słowa?

Pytanie 1 z 25
Jak zapiszesz to słowo?
Katastrofa pociągów w Kuźni Raciborskiej short