Największy remont w historii bydgoskiej biblioteki
To będzie największy remont bydgoskiej biblioteki w historii. W zabytkowym gmachu w centrum miasta trwa już wielkie pakowanie. Pracownicy przyznają, że przeprowadzka biblioteki to mnóstwo ciężkiej pracy.
- To pierwszy tak duży remont biblioteki, ponieważ zdarzały się już mniejsze, częściowe remonty. Jest bardzo dużo pracy przy tym oczywiście, ale niezwykle nas to cieszy, bo napędza nas ta energia, a biblioteka będzie miała drugie życie – mówi Joanna Pawłowska z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dra Witolda Bełzy w Bydgoszczy.
Niebawem czytelnia przeniesie się do galerii przy ul. Gdańskiej
Od lutego 2025 roku czytelnicy będą musieli wybrać się po książkę do innego miejsca. Wypożyczalnia wkrótce przeniesie się na ulicę Gdańską do Bydgoskiego Centrum Finansowego, w które w 2016 roku przeistoczyła się galeria handlowa Drukarnia.
- Wszystkie prace konserwatorskie, jak i restauratorskie, roboty budowlane obejmą budynku przy ul. Długiej 39, Długiej 41 i Jana Kazimierza 2, Stary Rynek 22 i Stary Rynek 24. Zlikwidujemy istniejące bariery architektoniczne, zadaszymy szkłem dziedziniec, zrobimy remont elewacji, zbudujemy magazyn, a także zaadaptujemy wnętrza na potrzeby nowej działalności kulturalno-edukacyjnej – tłumaczy Joanna Pawłowska.
Remont, zgodnie z planem, zakończy się w 2027 roku
Czytelnia ogólna oraz pracownia regionalna zostały już przeniesione do nowej przestrzeni tymczasowej przy ul. Wełniany Rynek 3. Stamtąd czytelnicy mają przepiękny widok na bydgoską Wyspę Młyńską. Prace ruszą w połowie tego roku.
- Projekt jest zorganizowany do marca 2027 roku. Mamy nadzieję, że się nie przedłuży, choć niektóre rzeczy nie zależą od nas. Pewne procedury przetargowe, nie wiadomo czy nie rozpoczną się w międzyczasie prace archeologiczne, jeśli archeolodzy coś tutaj znajdą, jak już będziemy robić przekop pod przejściem na zaułku. Od tego to też zależy, ale liczymy na to, że prace będą szły sprawnie – dodaje Joanna Pawłowska.
Historia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy działa od 1903 roku. To najstarsza i największa książnica w Bydgoszczy. W 1920 roku pierwszym polskim dyrektorem czytelni został dr Witold Bełza, który jest jej obecnym patronem. To właśnie on wzbogacił zbiory m.in. o cenną kolekcję Biblioteki Bernardynów Bydgoskich, obejmującą 1374 woluminy, w tym 97 inkunabułów, oraz rękopisy Kazimierza Kierskiego, zawierające 670 jednostek, w tym 435 dokumentów królewskich.
W czasie okupacji część literatury polskojęzycznej została zniszczona, jednak wiele książek udało się uratować dzięki heroicznej pracy polskich bibliotekarek, które ukryły je w różnych miejscach, by chronić je przed niemiecką akcją ewakuacyjną. Po wojnie szacowane straty wyniosły około 20 procent księgozbioru. Obecnie zbiory WiMBP liczą około 870 tysięcy woluminów.