W Bydgoszczy zarabia się więcej, czy to w Toruniu wypłaty za pracę w tym samym sektorze są wyższe? Mamy nowe dane

i

Autor: Pexels

zarobki

W Bydgoszczy czy w Toruniu zarabia się więcej? Mamy nowe dane także z sąsiednich województw

2024-07-21 17:22

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, w kwietniu tego roku średnie miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o ponad 800 zł w porównaniu z tym, ile (średnio) zarabialiśmy dokładnie rok temu. Porównanie miesiąc do miesiąca nie wpada już jednak tak kolorowo. Sprawdziliśmy też, ile średnio zarabia się w kujawsko-pomorskiem i czy opłaca się szukać pracy w ościennych województwach.

Wypłaty są w Polsce wyższe niż rok temu, ale tempo wzrostu hamuje

Obraz średnich zarobków Polaków widziany przez pryzmat comiesięcznych wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego rysuje się kolorowo. Dość powiedzieć, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2023 r. wyniosło 7430,65 zł (wszystkie kwoty podajemy brutto), a dokładnie rok później już 8271,99 zł. Wynika z tego, że nominalny wzrost wyniósł 11,3 proc. rok do roku. Ale jednak jeszcze miesiąc temu średnio zarabialiśmy nieco więcej, bo 8408,79 zł, choć i wtedy (porównując dane rok do roku) analitycy odnotowali dwucyfrowy nominalny wzrost - 12 proc. Eksperci spekulują, że wzrost płac w kolejnych miesiącach będzie wyhamowywał.

W tych miastach zarobki są najwyższe. Top 3

Najlepsze zarobki mają mieszkańcy dużych miast. Na podium są kolejno: Kraków (tam przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu wyniosło 10 652,31 zł), Gdańsk (średnie zarobki wynoszą 10 200,97 zł) i Warszawa (10 044,91 zł).

Tyle średnio zarabiają pracownicy przedsiębiorstw w Bydgoszczy i Toruniu

Wiemy, jak w sektorze przedsiębiorstw zarabiają średnio bydgoszczanie i torunianie. Średnia dla całego województwa wyniosła w kwietniu tego roku 7091,29 zł (sporo więcej zarabia się w niektórych ościennych województwach: mazowieckim, pomorskim i wielkopolskim). Znacząco mniej niż w naszym regionie na konto po przepracowaniu miesiąca dostają mieszkańcy województw lubelskiego, podlaskiego i świętokrzyskiego.

W tym mieście w kujawsko-pomorskiem opłaca się szukać pracy

Zarobki w Bydgoszczy i Toruniu są wyższe niż średnia dla województwa. W Toruniu zarabia się najwięcej spośród wszystkich miejscowości regionu.

  • W Bydgoszczy pracownicy firm dostawali w kwietniu 2024 r. średnio 7548,67 zł wypłaty.
  • W Toruniu - 7661,30 zł.

Jakie jest bezrobocie w kujawsko-pomorskiem?

W Bydgoszczy obserwujemy też stabilną sytuację na rynku pracy. Nie ma żadnych zapowiedzi zwolnień grupowych.

W całym województwie w kwietniu 2024 r. w sektorze przedsiębiorstw pracowało 251 809 etatów. Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 7,1 proc. - wynika z danych Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy.

Sekretne życie Eweliny Flinty. Ocean tajemnic…