Festiwal Podróżnicy 2024 w Bydgoszczy. Odbędzie się przy spalonej Fabryce Lloyda
Festiwal Podróżnicy jest już dobrze znany w Bydgoszczy, ale i na całym świecie - za sprawą gości, którzy atmosferę tego dwudniowego podróżniczego święta tworzą, a potem przekazują tę pozytywną energię dalej, odwiedzając kolejne zakątki świata.
- Zapraszamy na nasze podwórko znamienitych podróżników, ale i tych mniej znanych wędrowców, alpinistów, kajakarzy - tych, którzy chcą podzielić się z nami swoimi doświadczeniami. Kolejny raz wręczymy nagrody im. Tony’ego Halika za ciekawe podróżnicze pomysły, inspirujące projekty i prawdziwe pokazanie świata. Tak wiele i tak dobrych prelekcji znaleźć w jednym miejscu można tylko raz w roku - opisują pomysłodawczynie festiwalu, siostry Malwina Sypniewska-Pietsch i Karolina Sypniewska-Wida.
Na początku wydarzenie mieściło się w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej Wyższej Szkoły Gospodarki. Od 2020 do 2023 roku festiwal odbywał się w odrestaurowanej Fabryce Lloyda przy ulicy Fordońskiej 156 w Bydgoszczy. Niestety pożar Fabryki Lloyda, do którego doszło na początku tego roku, wymusił na organizatorach pewne zmiany. Tegoroczna edycja odbędzie się na terenie Fabryki Lloyda - na plenerowej scenie i przed spalonym zabytkiem.
Goście i gościnie Festiwalu Podróżnicy 2024: Janusz Gołąb, Piotr Strzeżysz, Piotr Krzyżowski, Dawid Andres, Meg Szumska, Kasia Kozłowska, Justyna Gotowicz
Twórczyń festiwalu to nie zatrzymuje, przeciwnie - wydarzenie z roku na rok się rozrasta.
- Będzie się działo. Wiemy, że na to czekacie! Już na wiele tygodni przed festiwalem dostajemy telefony, maile, wiadomości z pytaniami o rezerwacje, bilety. Festiwal od początku, od 2011 roku, jest otwarty, bezpłatny, niebiletowany. Każdy może wziąć w nim udział - przypomina Malwina Sypniewska-Pietsch. - W tym roku będziemy mówić dużo m.in. o górskich wyprawach czy niesamowitych rowerowych podróżach. Jednym z gości Piotr Strzeżysz, który pojechał rowerem z Polski w Himalaje. Paweł Małaszko poprowadzi warsztaty rowerowe i opowie, jak mu się jechało rowerem przez Afganistan najniebezpieczniejszymi drogami świata. Opowie m.in., jak się spakować w taką podróż. Przyjedzie do nas też Janusz Gołąb, wybitny himalaista, który jako pierwszy zdobył zimą ośmiotysięcznik Gaszerbrum I. Będzie u nas gościł także Piotr Krzyżowski, o którym głośno było w maju tego roku, bo jako pierwszy na świecie w tak krótkim czasie, w sportowym stylu zdobył dwa szczyty za jednym zamachem: Trawers Lhotse & Everest - sam, bez użycia tlenu, bez pomocy Szerpów, w jednym ataku szczytowym - dodaje.
O przygodzie w Himalajach opowie Michał Woroch, który poruszał się na wózku inwalidzkim wokół Annapurny. Organizatorki festiwalu sporo miejsca poświęcą podróżniczkom. W tym świecie kobiet jest wciąż niewiele, a samotne wyprawy kobiet są uznawane za niebezpieczne.
- Będziemy gościć Małgorzatę Szumską i Kasię Kozłowską, to kobiety inspiracje - mówi Malwina Sypniewska-Pietsch. - Udowadniają, że samotne wyprawy kobiece są możliwe, że ten świat jest dla nas otwarty, wystarczy odrobina zdrowego rozsądku i uśmiech. - Nie każdy moze sobie pozwolić na dalekie podrózowanie. Festiwal to okazja do naładowania baterii i przekonanie się, że wszystko jest możliwe - dodaje.
Bydgoski akcent podczas wydarzenia to także kobiece wyprawy. Justyna Gotowicz, regularnie jeżdżąca z transportem humanitarnym do Ukrainy, opowie o wyzwaniach, przed jakimi wciąż staje i ludziach, których w trasie poznała. Podczas festiwalu odbędą prelekcje, spotkania, warsztaty. Zobaczymy też m.in. pojazdy, jakich używali podczas wypraw podróżnicy.
Program XIV bydgoskiego Festiwalu Podróżnicy w Bydgoszczy
CZWARTEK, 19 września
- SPACER FOTOGRAFICZNY ODKRYWAMY BYDGOSZCZ - JAK ZROBIĆ ŚWIETNE ZDJĘCIA W MIEŚCIE. Spacer poprowadzi Przemek Jakubczyk we współpracy z CEWE i OM System
PIĄTEK 20 września (teren Fabryki Lloyda będzie otwarty od godz. 14)
- WARSZTATY FOTOGRAFICZNE Z PRZEMKIEM JAKUBCZYKIEM 15.45-17.15 zapisy (40 zł/os)
BLOK 1 godz. 15.05-17:15
- Justyna Gotowicz - Transport Humanitarny
- Dominik Wieczorkiewicz - Hulajnoga wokół jeziora NIASA (MALAWI)
- Jakub Bociąga- Projekt 100 krajów przed 40 (H)
BLOK 2 godz. 17.45-18.45
- Spotkanie z gościem specjalnym - Januszem Gołąbem
BLOK 3 godz. 19.15-21.15
- Szymon Nitka - Rowerem po trasach Małopolski (i Europy)
- Katarzyna Kozłowska - Moja podróż solo dookoła świata po 50-tce
- Spotkanie z gościem specjalnym - Dawidem Andresem
SOBOTA 21 września
- WARSZTATY JOGI Z KATARZYNĄ KOZŁOWSKĄ godz. 12 (weź swoją matę, wstęp wolny dla każdego b/o)
- WARSZTATY ROWEROWE Z PAWŁEM MAŁASZKO godz. 14.30 (wstęp wolny)
BLOK 1 godz. 11-13
- Marta Błaszczak - Metr pięćdziesiąt w kapeluszu. Moja mała wielka azjatycka przygoda
- Michał Kiełbasa - 58 krajów w 832 dni w pandemii
- Anna Sołoninko - Bałkany poza utartym szlakiem
BLOK 2 godz. 13.30-15.45
- Paweł Małaszko - Rowerem przez Afganistan
- Ewa Banaszek - Lodowe krainy- Hudson Bay Expedition
- Spotkanie z gościem specjalnym - Meg Małgorzata Szumska
BLOK 3 godz. 16.10-19
- Spotkanie z gościem specjalnym - Arkady Fiedler, Maluchem przez Amerykę Południową
- Spotkanie z gościem specjalnym - Michał Woroch Himalayas Challenge 2021
- Piotr Krzyżowski - Trawers Lhotse & Everest solo, bez użycia tlenu, bez pomocy Szerpów, w jednym ataku szczytowym
BLOK 4 19.30-20.15
- Piotr Strzeżysz - Rowerem z Polski w Himalaje
- ok. 20.30 - GALA WRĘCZENIA HALIKÓW, a potem: Sobotni chill. Zostań w Lloydzie i baw się z nami - wstęp wolny dla wszystkich, muzyka na żywo.
Podczas uroczystej gali zostaną rozdane nagrody specjalne, trzy ręcznie rzeźbione Haliki. Powalczy o nie aż 11 osób.
Szczegóły na facebookowym profilu Festiwalu Podróżnicy i na stronie internetowej.
Kanał Bydgoski ma 250 lat. Takiego połączenia Brdy i Noteci chciał król pruski Fryderyk II. Zobaczcie zdjęcia!