wokół nas

Jak to jest być niewidomym? Bydgoscy uczniowie ćwiczyli z tyflopedagogiem [GALERIA]

2024-10-18 15:28

Ostre zakręty, znaki drogowe na środku chodnika i pędzące auta. Dla niewidomych miasto to prawdziwy tor przeszkód. Mogli się o tym przekonać uczniowie z bydgoskich szkół. To w ramach kampanii „Ja nie widzę ciebie, ty zobacz mnie”, którą zorganizowała szkoła Braille'a w Bydgoszczy. Zobacz zdjęcia. Szczegóły poniżej.

Spacer z białą laską. Pierwsze doświadczenia uczniów

Spacer z białą laską to nie prosta sprawa. Przekonała się o tym młodzież, którą zaprosiła szkoła Braila w Bydgoszczy. To w ramach kampanii „Ja nie widzę ciebie, ty zobacz mnie”.

- To było dziwne uczucie. Na początku bardzo się bałam. Na początku najtrudniejsze chyba było trzymanie tej białej laski – mówi Zosia.

Dla dzieci przygotowano różne atrakcje, między innymi spacer z białą laską, a także spróbować swoich sił w czytaniu pisma punktowego dla niewidomych.

Jak to jest żyć w ciemności. Ćwiczenia z tyflopedagogiem

Z niewidomymi dziećmi na co dzień pracują tyflopedagodzy. To specjaliści zajmujący się osobami niedowidzącymi i niewidzącymi. Ich zadania obejmują szeroką opiekę, począwszy od diagnozy i oceny stanu wzroku, przez opracowanie planu terapii, dobór odpowiednich narzędzi rehabilitacyjnych i pomoc w docieraniu i poruszaniu się w świecie „ciemności”.

- Dzieci ćwiczą chodzenie z białą laską. Zobaczą jak to jest czuć się w świecie ciemności. Jak to poruszają się osoby z problemami wzroku. Jak przechodzą przez drzwi, przez wąskie przejście, jak poruszać się z przewodnikiem – mówi Olga Wasilewska, tyflopedagog.

Technologia w świecie niewidomych. Nauka bezwzrokowa

Michał Skąpski zaczął tracić wzrok od szóstego roku życia. Teraz po Bydgoszczy porusza się z białą laską. W ośrodku Braila jest instruktorem.

- Jestem nauczycielem, instruktorem pisma punktowego, czyli uczę pisania i czytania pisma punktowego. Jednak w dużej mierze, w dzisiejszych czasach uczymy już bezzrokowego posługiwania się komputerem. Czyli m.in. pisania bezzrokowego na klawiaturze komputera, obsługi czytników ekranowych, czyli programu mówiącego, udźwiękawiającego komputery – mówi Michał Skąpski.

Do udziału w kampanii w Młynach Rothera zaproszono uczniów z bydgoskich szkół.

- Zakładając osobom normalnie widzącym specjalne gogle, dając do ręki białą laskę, my wprowadzamy ich w ten świat osób niepełnosprawnych. Pokazujemy, jak ta osoba w normalnym środowisku funkcjonuje. To uwrażliwienie to jest jeden z głównych punktów tej akcji – mówi Jacek Knychała, nauczyciel ze szkoły Brail.

Uczniowie mogli też skorzystać z urządzeń, które na co dzień pomagają funkcjonować niewidomym i słabowidzącym. Zdjęcia z akcji znajdziesz w naszej galerii.

Z Jackiem Knychałą, nauczycielem ze szkoły Braila i Zosią, uczennicą podstawówki nr 66 w Bydgoszczy rozmawiał nasz reporter, Dawid Olszewski.

Spacer z białą laską. Akcja szkoły Braille'a w Bydgoszczy