Spis treści
- Świąteczne pierniczki. Kiedy zacząć pieczenie?
- Gospodynie z Kujawsko-Pomorskiego zdradzają swoje przepisy
- Pierniczki pani Katarzyny. Ciasto na 2-3 tygodnie przed Świętami
- Jak przygotować pierniczki staropolskie?
- Pierniczki pani Joanny. Błyskawiczne i pyszne!
Świąteczne pierniczki. Kiedy zacząć pieczenie?
Pierwsza połowa listopada to czas na przygotowanie słynnych Katarzynek, natomiast druga część miesiąca to odpowiednia pora, by zabrać się za pieczenie tradycyjnych pierniczków, które po upieczeniu stają się twarde, pierników bakaliowych, a także niemieckich springerle i lebkuchen.
Pierniki w stylu holenderskich speculoos czy szwedzkich pepparkakor warto zacząć robić w pierwszej połowie grudnia. Natomiast w drugiej połowie tego miesiąca, warto przygotować pierniczki, które są szybkie do zrobienia i od razu miękkie po upieczeniu.
Gospodynie z Kujawsko-Pomorskiego zdradzają swoje przepisy
W artykule podamy dwa przepisy – jeden autorstwa pani Katarzyny, a drugi pani Joanny. Pierwszy z nich wymaga przygotowania ciasta z wyprzedzeniem, nawet na kilka tygodni przed Świętami, a drugi można zrobić tuż przed Wigilią.
Pierniczki pani Katarzyny. Ciasto na 2-3 tygodnie przed Świętami
Pani Katarzyna z Serocka (woj. kujawsko-pomorskie) od lat korzysta z przepisu, który wymaga leżakowania ciasta przez 2-3 tygodnie przed Bożym Narodzeniem. Pierwsza połowa grudnia to idealny moment, by przygotować ciasto.
Do przygotowania pierników będziemy potrzebować:
- 1 kg mąki pszennej
- 0,5 kg prawdziwego miodu
- 1,5 szklanki cukru
- 1 kostka masła
- 3 jajka
- pół szklanki mleka
- 3 łyżeczki sody oczyszczonej
- duża szczypta soli
- 2 opakowania gotowej przyprawy do piernika
- powidła śliwkowe (do nadziewania pierniczków)
- Ja powidła zawsze kupuję podczas Święta Śliwki w Strzelcach Dolnych. Wydarzenie zawsze odbywa się jakoś na początku września. Ja już wtedy myślę o świątecznym pierniku i pierniczkach. Zakupuję ten specjał, który czeka w mojej szafce kuchennej aż do grudnia – mówi pani Katarzyna.
Jak przygotować pierniczki staropolskie?
W rondlu podgrzewamy miód, cukier i masło, aż cukier się rozpuści, a składniki dobrze połączą. Wywar studzimy. Do letniej mieszanki stopniowo dodajemy przesianą mąkę, jajka, rozpuszczoną w mleku sodę, sól oraz przyprawę do piernika. Całość mieszamy mikserem.
Ciasto przelewamy do szklanego naczynia, przykrywamy czystą ściereczką lub folią spożywczą, robiąc w niej małe dziurki wykałaczką, by ciasto mogło „oddychać”. Naczynie wstawiamy do lodówki lub w chłodne miejsce na 2-3 tygodnie (pani Katarzyna trzyma je w piwnicy, osoby mieszkający w bloku mogą z kolei wykorzystać balkon).
To ważny etap, który pozwala na rozwój smaku i odpowiednią konsystencję ciasta. Po 2-3 tygodniach, wyjmujemy ciasto z chłodnego miejsca i czekamy, aż nabierze odpowiedniej temperatury. Dzielimy je na kilka części, a każdą z nich rozwałkowujemy na grubość około pół centymetra, podsypując mąką.
Wykrawamy pierniczki za pomocą foremek, a następnie nadziewamy je powidłami śliwkowymi. Układamy na nich drugą warstwę pierniczków, dokładnie zaklejając brzegi, by powidła nie wyciekły. Pierniki pieczemy przez ok. 10 min w 160-170°C.
Po upieczeniu możemy wystawić je na godzinę na balkon, by nabrały wilgoci z powietrza i stały się miękkie. Po ostudzeniu, pierniczki dekorujemy lukrem.
Pierniczki pani Joanny. Błyskawiczne i pyszne!
Z kolei pani Joanna z Bydgoszczy ma prostszy przepis, w którym ciasto nie wymaga leżakowania, a pierniczki można upiec nawet tuż przed Wigilią.
Do przygotowania błyskawicznych pierniczków będziemy potrzebować:
- 1,25 szklanki mąki1/5 kostki masła
- 2 jaja
- 1/5 szklanki cukru
- 100 g miodu
- 1 dużą łyżkę przyprawy do piernika
- 1-2 łyżki kakao
- 1 łyżeczkę sody oczyszczonej
Masło należy roztopić w rondelku i lekko ostudzić. Potem dodajemy pozostałe składniki, oprócz mąki, i miksujemy do uzyskania jednolitej masy. Gdy masa jest gładka, stopniowo dodajemy mąkę, przesiewając ją przez sitko, a następnie ugniatamy ciasto rękami.
Dzielimy je na kilka części, wałkujemy na grubość około 5 mm, lekko podsypując mąką, i wykrawamy pierniczki. Wstawiamy je do piekarnika nagrzanego do 180°C i pieczemy przez 8-10 minut, aż delikatnie się zezłocą.
Po wystudzeniu pierniczki dekorujemy. Pani Joanna do tego używa czekolady.
- W kąpieli wodnej roztapiam połamaną kostkę mlecznej czekolady dobrej marki. Dodaję odrobinę śmietanki 30% (1/4 szklanki). Roztopioną czekoladą smaruję pierniki i zdobię orzechami włoskimi – mówi pani Joanna.
Cena karpia w Kujawsko-Pomorskiem w 2024