Miejscowość

i

Autor: Google Street View, pixabay

Wydarzenia

Która z tych miejscowości jest w Kujawsko-Pomorskiem? Sprawdź się w szybkim quizie PRAWDA/FAŁSZ

2024-07-25 14:52

Pamiętasz lekcje geografii z podstawówki, kiedy poznawałeś polskie miasta i województwa? To były czasy pełne map i testów sprawdzających naszą wiedzę o różnych zakątkach Polski. Jak dobrze znasz Kujawy i Pomorze? Przygotowaliśmy quiz geograficzny dla mieszkańców województwa, który pozwoli to zweryfikować! Sprawdź, czy potrafisz rozpoznać, które miejscowości znajdują się w Kujawsko-Pomorskiem, a także które do niego nie należą. Gratulujemy tym, którzy zdobędą komplet punktów. Powodzenia!

W 1998 roku mieszkańców Bydgoszczy zaniepokoiła wiadomość o planowanej reformie administracyjnej – województwo bydgoskie miało przestać istnieć. Zamiast 49 województw miało być tylko 16.

Bydgoszcz miała stać się częścią nowego województwa, łączącego regiony bydgoski, toruński i włocławski. W rezultacie, województwo kujawsko-pomorskie oficjalnie powstało na początku 1999 roku. 

Na chwilę obecną w województwie kujawsko-pomorskim znajduje się ponad 50 miast, z czego dwa – Bydgoszcz i Toruń mają powyżej 100 tys. mieszkańców. Z dekady na dekadę miast na Kujawach i Pomorzu przybywa.

Czy rozpoznasz ta miejscowość leży w kujawsko-pomorskim? Rozwiąż quiz dla dobrych z geografii.

Czy ta miejscowość leży w kujawsko-pomorskim? Rozwiąż krótki quiz geograficzny!

Pytanie 1 z 15
Janowiec Wielkopolski znajduje się w woj. kujawsko-pomorskim
FB SE: Biegły o domniemanej śmierci Jacka Jaworka. Zaskakujące słowa! "Pierwszy raz się z tym spotykam"

Nowe miasta w województwie kujawsko-pomorskim

Na przestrzeni kilku ostatnich lat, miast w województwie kujawsko-pomorskim przybyło. Z dniem 1 stycznia 2022 roku prawa miejskie otrzymała miejscowość Pruszcz. Dawniej wieś, obecnie miasto, oddalone jest o ok. 30 km od Bydgoszczy, a jego mieszkańcy na pół roku przed wprowadzonym rozporządzeniem Rady Ministrów ws. ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, usłyszeli wspaniałą nowinę.

To nie koniec! Zgodnie z opublikowanym w 2023 r. rozporządzeniem Rady Ministrów, 1 stycznia 2024 roku trzy wsie w woj. kujawsko-pomorskim uzyskały status miast. Są to:

  • Bobrowniki (powiat lipnowski)
  • Kikół (powiat lipnowski)
  • Gąsawa (powiat Żniński)

Od nowego roku, liczba miast w Polsce wzrosła o 34. W gminach ubiegających się o zmiany dotyczące granic lub statusu miejscowości przeprowadzono konsultacje, w których większość mieszkańców poparła projekt. Pozytywne opinie wrazili też właściwi terytorialnie wojewodowie.

Listen on Spreaker.