wydarzenia

Nie lubisz piłki nożnej? Zebraliśmy miejskie, niepiłkarskie atrakcje na weekend otwarcia Euro 2024

2024-06-15 17:19

Piłkarskie emocje rosną w związku z rozpoczęciem rozgrywek Euro 2024, ale nie wszystkim się udzielają. Wiemy, co się będzie działo w Bydgoszczy w weekend otwarcia Euro - niezwiązanego z piłką nożną. Mamy listę dla tych, których piłka nie kręci, ale chcą spędzić ciekawie czas na mieście.

W Bydgoszczy trwa Koci Fest 2024

Do 16 czerwca potrwa pierwszy taki w Bydgoszczy Koci Fest 2024.

Piotr Włodarek ze stowarzyszenia Stukot przekonuje, że każdy miłośnik kotów znajdzie coś dla siebie na Kocim Feście.

- To wydarzenie bez precedensu w województwie, ale i kraju, wcześniej nikt czegoś takiego nie organizował - mówi. - Przed nami cztery dni zajęć: wykładów, pokazów, ćwiczeń, a do tego wystawa. Wszystko dotyczyć będzie opieki nad kotami, zjawiska bezdomności tych zwierząt i kwestii zrozumienia ich potrzeb i zachowań - dodaje.

Także do niedzieli będzie okazja do rozsmakowania się w wyjątkowych potrawach. W Myślęcinku trwa Zlot Food Trucków. Parkują przy ul. Gdańskiej 173/175 (wjazd: ul. Konna). Przyczepy gastronomiczne przyjechały do Bydgoszczy na Runmageddon. Te zawody w błocie i pocie odbędą się w różnych kategoriach 15 czerwca od godz. 9.

Zlot Food Trucków w Myślęcinku

Przysmaki z kilkunastu kuchni świata serwować będą:

 • StreetBBQ - amerykańskie burgery!
 • PAN FRYTA- frytki belgijskie!Le mini lemoniada- lemoniada molekularna!
 • PulledBurger Truck- burgery z szarpną wieprzowiną!
 • Greek Street Food Truck- grecki souvlaki!
 • Viva Mexico- kuchnia tex-mex!
 • Meat Pastrami- amerykańskie kanapki z pastrami!
 • Czarros- hiszpańskie churros!
 • Pad Thai Food Truck- azjatycki makaron!
 • Zapiekanki Food Truck- pyszne zapiekanki!
 • Zrollowane- Lody tajskie!
 • DrinkFutrak- piwo i napoje!

Don Pasquale w Operze Nova

Artyści wystąpią od 14 do 16 czerwca. „Don Pasquale” na scenie Opery Nova będzie mieć filmowy sznyt - nie przez przypadek akcja dzieła została przeniesiona do Nowego Jorku z przełomu lat 40. i 50. XX wieku, a tytułowy bohater ma wiele cech wspólnych z kultową w amerykańskiej kinematografii postacią włoskiego mafiosa. W piątek i sobotę początek o godz. 19, a w niedzielę o 18.

Nocny rajd ulicami Bydgoszczy

14 czerwca o godz. 20 ze Starego Rynku wyruszą rowerzyści. Bydgoska Masa Krytyczna zaprasza na rajd ulicami miasta. To okazja, by nadgonić kilometry w rywalizacji o puchar Rowerowej Stolicy Polski.

- Jeśli mówimy o typowo miejskich przejazdach, nocny rajd będzie miał prawdopodobnie najdłuższy dystans w historii Bydgoszczy. Planujemy przejechać 44 km, odwiedzając większość dzielnic naszego Miasta – zapowiada Sebastian Nowak, Prezes Stowarzyszenia Bydgoska Masa Krytyczna. - Trasa będzie wiodła przez centrum, Wilczak, Błonie, Górzyskowo, Glinki, BPPT, Łęgnowo, Brdyujście, Fordon, Bydgoszcz-Wschód, Bartodzieje, Bielawy, Sielankę i Śródmieście - wylicza.

Rajd do Łąk Studzienieckich

Następnego dnia (15 czerwca) spod ratusza też wyruszy rajd Rowerowej Stolicy Polski. Start o godz. 10. Rowerzyści pojadą do urokliwych Łąk Studzienieckich. Trasa liczy około 35 km przez Solec Kujawski i Chrośną. Limit uczestników jak zawsze wynosi 150 miejsc, a koszt udziału to 5 zł. Zapisy prowadzone są online.

Rodzinny spacer po Bydgoszczy

- Podczas tej wyjątkowej wędrówki najmłodsi i ci trochę starsi będą mieli okazję poznać historię miasta poprzez zagadki, zabawy i ciekawe zadania. A dorośli dowiedzą się fascynujących ciekawostek z historii miasta nad Brdą. Przewodnik doskonale poradzi sobie z opowieściami zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Na koniec każdy mały uczestnik otrzyma słodką niespodziankę! Dołącz do przygody pełnej wrażeń i odkryj razem z nami historię miasta! - zachęcają organizatorzy.

 • Zbiórka: Stary Rynek, pomnik Walki i Męczeństwa
 • Godzina: 10.
 • Koszt: Dzieci 15 zł/dorośli 10 zł
 • Płatność gotówką na miejscu lub blikiem
 • Zapisy i informacje: zapisy@projektzabytek.pl; 693 379 476

Bezpłatne koncerty w Bydgoszczy

Przed nami szósta edycja festiwalu i konkursu „Musica in Urbe” promująca śpiew chóralny w naszym mieście. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

 • Festiwal i konkurs chóralny „Musica in Urbe”, 15-16 czerwca od godz. 10.45.

Sobota nad Kanałem Bydgoskim

15 czerwca o godz. 11 rozpocznie się impreza nad Kanałem Bydgoskim. Zacznie się na ul. Staroszkolnej spacerem połączonym z quizem. O godz. 13 rozpoczną się rodzinne zawody kajakowe. Do zawodów zgłaszamy drużynę składającą się z dziecka do lat 15 i osoby dorosłej. Osobno wystartują kobiety z dzieckiem oraz mężczyźni z dzieckiem. W harmonogramie startów uwzględnimy wiek dziecka, a dystans zawodów dla wszystkich wynosi 1 km. Bilety w cenie 40/50 zł można kupić online i w dniu zawodów. O 19.45 rozpocznie się Nocny Maraton Kanału Bydgoskiego.

VII Piknik Bydgoskich Organizacji Pozarządowych na Wyspie Młyńskiej

W sobotę, 15 czerwca władzę nad Wyspą Młyńską przejmą bydgoskie organizacje pozarządowe oraz seniorzy i seniorki. To już siódma edycja pikniku społeczników i społeczniczek. Gościnna scena wydarzenia przyjmie i powita Przemarsz Kapeluszowy, którym zainaugurujemy Senioradę. Start przemarszu o godz. 11.30 na Placu Praw Kobiet.

Spacery z przewodnikami po Bydgoszczy

W sobotę o godz. 12 na spacer zaprasza Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy. Architektura użyteczności publicznej na przykładzie I LO w Bydgoszczy to wykład plenerowy dr Agnieszki Wysockiej (Wydział Historyczny UKW w Bydgoszczy).

- Zapraszamy na spacer, podczas którego przypomnimy „szkolną” historię XIX-wiecznej Bydgoszczy. Głównym „bohaterem” będzie Gimnazjum Klasyczne, czyli obecne I Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy (o tradycjach sięgających poł. XVII w.). Kształcili się w nim chłopcy pochodzący z rodzin urzędniczych i kupieckich. W 1878 otwarto nową siedzibę dla szkoły, w reprezentacyjnej części miasta. Porozmawiamy przede wszystkim o architekturze i wystroju wnętrz. Dzięki uprzejmości dyrekcji I LO będzie okazja, żeby zwiedzić ten ważny dla miasta gmach przy pl. Wolności 9 - zachęcają organizatorzy.

Liczba miejsc ograniczona. Bilety można zakupić w kasie muzeum oraz przez internet: bilety.muzeum.bydgoszcz.pl. Decyduje kolejność zakupu! Cena: 15 zł.

15 i 16 czerwca od godz. 12.30 przed  BCI, ul. Batorego 2, też zbiorą się chętni spacerowicze. W sobotę zobaczymy Stary Rynek, Katedrę, Wyspę Młyńską i ul. Mostową, a w niedzielę m.in. fontannę Potop, pomnik Łuczniczki. Koszt: 20 zł za osobę (dzieci do lat 10 idą bezpłatnie).

Weekendowe wydarzenia w Starym Fordonie

Spacer odbędzie się też po Starym Fordonie w ramach cyklu Zostań Turystą w swoim mieście. 16 czerwca od godz. 10, zbiórka na Rynku w Starym Fordonie. Wstęp bezpłatny.

Również w Starym Fordonie, na Rynku, ale o godz. 18 wybrzmi koncert. Zagra Big Band Dobrcz. Wstęp wolny.

Jazzowy koncert w Ostromecku

16 czerwca o godz. 18 w Pałacu Nowym w Ostromecku też będzie muzycznie. W ramach współpracy z Koreańskim Deagu Miastem Muzyki UNESCO odbędzie się otwarty koncert jazzowej formacji Park Siyeon trio. Wstęp wolny.

Zakupy na Wyspie Młyńskiej

16 czerwca od godz. 10 na Wyspie Młyńskiej będzie Jarmark Świętojański. Można będzie obejrzeć i zakupić wyjątkowe rękodzieło.

Tak zmienił się Stary Rynek w Bydgoszczy

W którym roku Fordon stał się częścią Bydgoszczy? Dlaczego ul. Długa ma taką nazwę? Rozwiąż QUIZ z historii miasta

Pytanie 1 z 12
W którym roku Fordon (osobne miasteczko) został przyłączony do Bydgoszczy?