Nie żyje doktorka Ewa Puls, emerytowana wykładowczyn UKW w Bydgoszczy

i

Autor: UKW

pożegnanie

Nie żyje doktorka Ewa Puls, emerytowana wykładowczyni UKW w Bydgoszczy

2024-07-10 14:01

Dydaktyka historii była jej pasją, dlatego na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego prowadziła głównie przedmioty z nią związane. Od 1984 r. była związana z Pałacem Młodzieży w Bydgoszczy oraz Towarzystwem Miłośników Miasta Bydgoszczy, którego została członkinią honorową. Ewa Puls zmarła 4 lipca. Pogrzeb odbędzie się 9 lipca.

  • 4 lipca 2024 r. zmarła doktorka Ewa Puls, miała 64 lata.
  • Była emerytowaną nauczycielką akademicką Wydziału Historycznego UKW.

Ewa Puls urodziła się w Bydgoszczy 28 listopada 1959 r. Tu chodizła do szkoły podstawowej, a następnie do II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. Studia historyczne odbyła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a studia podyplomowe w Wyższej Szkole Humanistycznej w Pułtusku (edukacja europejska) i na Uniwersytecie Gdańskim (pomiar i ewaluacja dydaktyczna). Uczestniczyła także w wizytach studyjnych w Holandii, Belgii i RFN (Bawaria). Po ukończeniu studiów rozpoczęła pracę w szkolnictwie podstawowym w 1982 r., by od 1993 r. przejść do pracy w liceum ogólnokształcącym. Od 1997 r. do 2020 r. była związana z obecnym Wydziałem Historycznym UKW. Pracowała w Zakładzie Dydaktyki Historii i Edukacji Europejskiej.

UKW w Bydgoszczy żegna emerytowaną nauczycielkę akademicką

- Dydaktyka historii była jej pasją, dlatego na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego prowadziła głównie przedmioty z nią związane - wspominają koledzy. - Nadzorowała praktyki dydaktyczne studentów Historii w szkołach podstawowych i średnich. Prowadziła także zajęcia z dydaktyki historii na studiach podyplomowych tak w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych UKW, jak i Instytucie Historii i Archiwistyki UMK oraz w Koszalinie. Drugim obszarem w dydaktyce akademickiej dr Ewy Puls stała się turystyka historyczna i kulturowa.

Dr Ewa Puls była członkinią honorową Towarzystwem Miłośników Miasta Bydgoszczy

Od 1984 r. była związana z Pałacem Młodzieży w Bydgoszczy oraz Towarzystwem Miłośników Miasta Bydgoszczy, którego została członkinią  honorową. W latach 1993‒1996 kierowała Wielkim Konkursem Wiedzy o Bydgoszczy, którego uczestnikami była młodzież szkół podstawowych i średnich. Zdobyte w trakcie realizacji tego konkursu doświadczenia pozwoliły jej na opracowanie programu „Bydgoszcz ‒ moja mała Ojczyzna” będącego narzędziem kształtowania lokalnej świadomości historycznej i wdrażanego w bydgoskich szkołach od 2000 r., adresowanego do uczniów i nauczycieli skupionych w Szkolnych Kołach Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Konkurs ten został wpisany do Strategii Rozwoju Edukacji Miasta Bydgoszczy na lata 2021‒2028.

W ramach TMMB od 2013 roku wspólnie z IHiSM UKW organizowała Powiatowy Interdyscyplinarny Konkurs „Młody Przyjaciel Bydgoszczy” (również wpisany do Strategii Rozwoju Edukacji Miasta Bydgoszczy). Przez 5 lat współorganizowała Konkurs Wiedzy o Kazimierzu Wielkim i Jego Czasach.

Odznaczenia doktorki Ewy Puls

Dr Ewa Puls została odznaczona:

  • Brązowym Krzyżem Zasługi w 1989 r.;
  • Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej w 1995 r.;
  • Srebrnym Krzyżem Zasługi w 1997 r.;
  • Medalem KEN w 2002 r.;
  • Złotym Krzyżem Zasługi w 2003 r.;
  • Odznaką Zasłużony Działacz Kultury w 2004 r.;
  • Odznaką Honorową za Zasługi dla Turystyki w 2010 r.; Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis w 2010 r.

Kiedy odbędzie się pogrzeb dr Ewy Puls?

Uroczystości pogrzebowe dr Ewy Puls odbędą się 9 lipca. Msza żałobna zostanie odprawiona w kaplicy cmentarnej na Jarach (ul. Lotników) na Błoniu o godz. 11.30, a następnie o 12. nastąpi pogrzeb na tym samym cmentarzu.

W którym roku Fordon stał się częścią Bydgoszczy? Dlaczego ul. Długa ma taką nazwę? Rozwiąż QUIZ z historii miasta

Pytanie 1 z 12
W którym roku Fordon (osobne miasteczko) został przyłączony do Bydgoszczy?
Akcja promująca adopcję psiaków w Bydgoszczy