Spis treści
- Kiedy można znaleźć poroże jeleni, łosi i danieli w Polskich lasach?
- Gdzie znaleźć skup poroża w Bydgoszczy?
- Ile w skupie płacą za kilogram poroża?
- Co robi się z poroża? Do czego poroże jest wykorzystywane w Chinach?
- Czy zbieranie poroża w polskich lasach jest etyczne i legalne?
- Co to jest poroże? Leśnicy inaczej mówią na nie wieniec lub tyki
Kiedy można znaleźć poroże jeleni, łosi i danieli w Polskich lasach?
Jesień to jeszcze nie ten czas. Prawdziwe żniwa dla zbieraczy poroża jeleni, łosi, danieli zaczynają się zimą, a najgorętszy okres to styczeń i luty. Ale przygotowania do sezonu trwają, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że funkcjonują całoroczne skupy poroża.
Gdzie znaleźć skup poroża w Bydgoszczy?
- Od stycznia do kwietnia dostaję najwięcej telefonów od ludzi, którzy chcą sprzedać znalezione w lesie poroże, ale skup jest całoroczny - informuje nas pan Aleksander. Numer do niego znaleźliśmy w parę chwil w portalu z ogłoszeniami. Wyszukiwarka podsunęła nam ten link w odpowiedzi na pytanie: Gdzie sprzedać poroże w Bydgoszczy. - Po większą ilość jestem w stanie dojechać na terenie całej Polski - uściśla pan Aleksander.
Ile w skupie płacą za kilogram poroża?
W tym roku orientacyjna cena za 1 kg poroża to 80 zł, ale po pierwsze - ceny można negocjować, po drugie - w przypadku najokazalszych wieńców kwota jest ustalana indywidualnie. A to oznacza, że wyjątkowo duże poroże jelenia (obie tyki, ważące w sumie ok. 10 kg) jest warte ok. 1 tys. zł.
Co robi się z poroża? Do czego poroże jest wykorzystywane w Chinach?
- Co roku najwięcej skupuję poroża jeleni, je w Polsce najłatwiej znaleźć. To ważne, by było stosunkowo niedawno zrzucone. To, które przeleżało w lesie już np. rok to tzw. towar gorszej klasy. Zachodzą w nim procesy, które sprawiają, że nie do wszystkiego się nada. To widać po rozcięciu - zleżałe poroże jest w środku zielone - wyjaśnia pan Aleksander.
To istotne z punktu widzenia tego, co ma się dalej z porożem stać. Jest skupowane, bo robi się z niego meble, elementy dekoracyjne, żyrandole, gryzaki dla psów.
- Są też kupowane przez firmy farmaceutyczne - dodaje pan Aleksander. - To dobry środek na potencję. To znaczy: Chińczycy tak mówią. Azjaci zresztą chętnie kupują poroże, dla nich to podobno także przysmak, słyszałem, że tną w cienkie plasterki i zajadają - dodaje.
Czy zbieranie poroża w polskich lasach jest etyczne i legalne?
O ile leśnicy nie mają problemu z samym faktem zbierania poroża w polskich lasach, o tyle już sposób, w jaki to robimy, biorą pod lupę. Znalezione poroże (same tyki, nie tyki z czaszką padłego zwierzęcia) można legalnie wynieść z lasu i sprzedać w oficjalnie działającym skupie. Nie można na pewno płoszyć i niepokoić zwierząt. Niektórzy tak bardzo wczuwają się w role zbieraczy, że zaczynają tropić zwierzęta. Spłoszona chmara np. jeleni może być nie tylko zagrożeniem dla nas, ale i dla stada. Zwierzęta w stresie mogą np. wbiec na kruchy lód czy na ruchliwą drogę. Właśnie taką sytuację przypominają leśnicy, prosząc o etyczne zachowanie podczas zbierania poroża.
- Niestety cześć osób w pogoni za znaleziskami zachowuje się nieodpowiedzialnie. Celowo tropiąc chmary jeleni, zmusza je do ciągłego przemieszczania się. Gruba pokrywa śnieżna, mróz i bardzo ograniczony dostęp do pożywienia to wystarczająco duże trudności dla zwierząt. Zmuszanie ich do ucieczki w takich warunkach, przepędzanie z bezpiecznych i zasobnych w karmę ostoi zakrawa na okrucieństwo. Zdarzają się przypadki, gdy jelenie wypłaszane są petardami, a chciwy zbieracz „tropi” je quadem. Najprawdopodobniej taka właśnie była przyczyna tragedii w okolicach Ińska w zachodniopomorskim. Wypłoszona chmara przeszło 30 jeleni weszła na zamarznięte jezioro. Lód nie wytrzymał i mimo ofiarnej akcji strażaków 18 zwierząt utonęło - przypominają na swojej stronie internetowej Lasy Państwowe.
Zbiory są legalne, o ile prowadzimy je w lasach gospodarczych nie np. na terenie parku narodowego, rezerwatu przyrody albo w młodniku (gdzie obowiązuje okresowy zakaz wstępu).
Co to jest poroże? Leśnicy inaczej mówią na nie wieniec lub tyki
Poroże jest twardym, kostnym tworem. W Polsce mają je samce zwierząt jeleniowatych. Mają zwracać uwagę samic i rywali, manifestować siłę i sprawność reprodukcyjną samca. Kiedy kończą się gody, poroże przestaje być potrzebne. Zwierzęta co roku zrzucają je na zimę.
W Kujawsko-Pomorskiem jest Wioska Grzybowa. Krzywogoniec w Borach Tucholskich to raj dla grzybiarzy: "Podgrzybek dopiero się rzuca". Zobaczcie zdjęcia.