Ludzie dali pieniądze na społeczną lodówkę. Stanęła w Fordonie
Fundacja Przestrzeń Emocji zebrała 3,5 tys. zł na społeczną lodówkę, która stanęła już w Fordonie. Zbiórka rozpoczęła się w styczniu. Społecznicy w czasie świąt Bożego narodzenia zdali sobie sprawę, jakim kłopotem jest znalezienie w tej części Bydgoszczy odpowiedniego miejsca, gdzie można bez problemu i o każdej porze zostawić nadmiar jedzenia, z którego skorzystają potrzebujący. Tuż przed Wielkanocą jadłodzielnia zacznie działać!
Kiedy zostanie otwarta jadłodzielnia w Fordonie?
- Trwają właśnie prace nad postawieniem naszej społecznej lodówki. Oficjalnie ruszy już w najbliższy wtorek, 15 kwietnia 2025 roku. Pamiętaj, że i Ty możesz się podzielić nadmiarem żywności ze swojego domu. A jeśli znasz osoby w potrzebie, przekaż im informacje o Jadłodzielni - ogłosili na facebookowym profilu organizatorzy akcji.
Gdzie oddać nadmiar jedzenia w Fordonie? Znamy adres
Jadłodzielnia, czyli zabudowana, zabezpieczona przed słotą lodówka, stanęła na skrzyżowaniu ulic Raszewskiego oraz Bartłomieja z Bydgoszczy. Nieopodal Fundacja Przestrzeń Emocji prowadzi Poradnię Terapeutyczną dla Dzieci i Młodzieży Przestrzeń Emocji, więc czuwanie nad stanem lodówki będzie dla pomysłodawców proste i wygodne.
- Chcemy pokazać dzieciom i młodzieży, z którą pracujemy, że warto pomagać, że tak naprawdę niewiele trzeba, by kogoś wesprzeć, wystarczy trochę współdziałania i nieco zaangażowania - mówiła Magdalena Talkowska, prezeska fundacji, pedagożka, psychotraumatolożka, socjoterapeutka, trenerka mentalna, kiedy ruszała zbiórka na zakup lodówki. - Impulsem stało się to, co obserwowaliśmy tuż po świętach Bożego Narodzenia w mediach społecznościowych, w grupach zrzeszających mieszkańców Fordonu. Ludzie pytali, gdzie mogą zawieźć nadmiar jedzenia i zawsze dostawali tę samą odpowiedź: w Fordonie nie ma jadłodzielni, miejsca, gdzie można byłoby podejść o każdej porze i podzielić lub poczęstować się jedzeniem - dodała.
Jakie są zasady korzystania z jadłodzielni w Fordonie?
Zostawiają coś dla potrzebujących w jadłodzielni, warto przestrzegać prostych zasad - przynosimy tylko jedzenie dobre do spożycia, z aktualną datą przydatności do spożycia, a jeśli nasze dania zawierają alergeny - opisujemy to np. na kartce przyklejonej do pojemnika bądź słoika. Na takiej etykiecie powinna się też znaleźć data przygotowania posiłku i opis tego, co zawiera. Nie wolno tam zostawiać surowego mięsa ani dań zawierających surowe jaja i alkoholu. Z jadłodzielni może korzystać każdy, kto tego potrzebuje, jedzenie bierze na swoją odpowiedzialność.
- Właśnie jeżdżę po Fordonie, zostawiam plakaty, ulotki, zależy nam na tym, by jak najwięcej osób dowiedziało się, że jadłodzielnia zaczyna działać - mówi Magdalena Talkowska. - Odwiedzam sklepy, apteki, parafie. Ludzie reagują pozytywnie, w jednym tylko miejscu usłyszałam, że plakat o funkcjonowaniu jadłodzielni nie pasowałby do wystroju. Każdy ma prawo do swojego zdania, a my działamy dalej! - dodaje.
Pod regulaminem korzystania z fordońskiej jadłodzielni jest ważne zdanie - traktujmy tych, którzy korzystają ze społecznej lodówki tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani.
Tak wygląda nora wilków od środka! Na wyjątkowym filmie widać cały kompleks korytarzy i jam. Zobacz zdjęcia
