Plebiscyt Cudu Polski 2024 roku organizuje National Geographic Traveler Poland. Z 48 propozycji (trzy z każdego z województw) głosami internautów wybrano 16 cudów Polski 2024. Wyniki plebiscytu Cuda Polski 2024 opublikowano 10 czerwca.
Te miejsca zwyciężyły w plebiscycie Cuda Polski 2024
- Dolnośląskie – Twierdza Srebrna Góra;
- Lubelskie – Chełmskie Podziemia Kredowe;
- Lubuskie – Park Dworski w Iłowej;
- Łódzkie – Centralne Muzeum Włókiennictwa z Łódzkim Parkiem Kultury Miejskiej;
- Małopolskie – Zamek w Muszynie;
- Mazowieckie – Wzgórze Tumskie w Płocku;
- Opolskie – Fabryka Robotów w Mosznej;
- Podkarpackie – Zamek w Łańcucie;
- Podlaskie – Prawosławny skit w Odrynkach;
- Pomorskie – Bory Tucholskie;
- Śląskie – Bielsko-Biała;
- Świętokrzyskie – Muzeum Archeologiczne w Wiślicy;
- Warmińsko-Mazurskie – Lidzbark Warmiński;
- Wielkopolskie – Pyzdry;
- Zachodniopomorskie – Darłowo;
- Kujawsko-Pomorskie – Pałace w Ostromecku.
Ostromecko zdeklasowało rywali w plebiscycie Cuda Polski 2024
W każdym z województw o tytuł Cudu Polski 2024 roku walczyły trzy turystyczne atrakcje. Pałace w Ostromecku rywalizowały o miano najcudniejszych z Muzeum Handlu Wiślanego w Grudziądzu i Interaktywnym Centrum Fajansu – Skarbcem Fajansu we Włocławku. Ostatniego dnia głosowania w województwie kujawsko-pomorksim siły rozkładały się tak: 12 proc. głosów oddano na grudziądzką atrakcję, 38 na włocławską i 50 na ostromecką. 10 czerwca oficjalnie potwierdzono zwycięstwo Pałaców w Ostromecku.
Autorzy plebiscytu piszą o nich tak:
- Niedaleko centrum Bydgoszczy znajduje się niezwykły zespół pałacowo-parkowy zbudowany w stylu warszawskiego rokoka. Z okien pałacu, a także z tarasu znajdującego się za budynkiem roztacza się malowniczy widok na rozciągający się poniżej ogród włoski i Wisłę wraz z jej starorzeczem. W parku odbywają się koncerty i wydarzenia kulturalne, które przyciągają rzesze bydgoszczan.
Warto się wybrać do Ostromecka, by podczas spaceru świętować zwycięstwo. Wnętrza pałaców też zapraszają, są tam nietuzinkowe wystawy m.in. malarstwa, sów i instrumentów muzycznych (także z bydgoskich fabryk!). Niestety, nie każdy umie docenić piękno tego miejsca. Niedawno wyszło na jaw, ze ogród różany przy Pałacu Starym padł ofiarą bezwzględnego wandala. Na kwitnące bujnie róże przyjdzie nam poczekać do kolejnych sezonów.