Spis treści
- Seria „Harry Potter” autorstwa J.K. Rowling
- Debiut autorki nastąpił pod koniec lat 90. XX wieku
- Początki historii o Harrym Potterze
- Polskie echo
- Harry Potter i Harry Potter – różnice pomiędzy postaciami
- Czy J.K. Rowling przeczytała polskiego Harrego Pottera?
- Życie i Dziedzictwo Jan Rostworowskiego
Seria „Harry Potter” autorstwa J.K. Rowling
Seria "Harry Potter" autorstwa J.K. Rowling, to jeden z najbardziej popularnych i dochodowych cyklów literatury fantasy na całym świecie. Przez siedem tomów, młody czarodziej Harry wraz z przyjaciółmi – Hermioną Granger i Ronem Weasleyem – walczy z siłami zła, na czele z potężnym czarnoksiężnikiem Lordem Voldemortem.
Pierwsza książka z serii, „Kamień Filozoficzny”, zadebiutowała na rynku w 1997 roku, mimo że J.K. Rowling ukończyła jej pisanie już w 1995 roku. Rękopis autorki wszech czasów odrzuciło kilkanaście wydawnictw w Wielkiej Brytanii.
Debiut autorki nastąpił pod koniec lat 90. XX wieku
Ostatecznie, w 1996 roku, książkę przyjęło wydawnictwo Bloomsbury. Decyzję tę podjął ówczesny szef wydawnictwa, po tym, jak jego siedmioletnia córka, która dotychczas nie była w stanie wciągnąć się w żadną lekturę, przeczytała fragment książki. Dziewczynka bardzo się nim zainteresowała, a nawet żądała od ojca, by zdobył dla niej ciąg dalszy opowieści.
Początki historii o Harrym Potterze
Rok później „Kamień Filozoficzny” królował na półkach w księgarniach na całym świecie. Fabuła książki powstała jednak jeszcze wcześniej – w 1990 roku, kiedy 25-letnia Joanne Rowling podróżowała opóźnionym pociągiem z Manchesteru do Londynu.
To wtedy w jej umyśle ukształtowała się historia o młodym czarodzieju uczęszczającym do szkoły magii. Postać głównego bohatera, Harry’ego Pottera, zapoczątkowała format tytułów książek, zaczynających się od członu imienia młodego czarodzieja - „Harry Potter i…” (Kamień Filozoficzny, Komnata Tajemnic, Więzień Azkabanu, Czara Ognia etc.) .
Polskie echo
Jak się jednak okazuje, to nie J.K. Rowling jako pierwsza wpadła, by stworzyć postać o takich personaliach. Bohatera o tym samym imieniu i nazwisku w jednym ze swoich opowiadań stworzył polski pisarz, Jan Rostworowski.
Pochodzący z Krakowa autor umieścił Harrego Pottera w prozie opublikowanej w numerze 12. czasopisma "Życie Literackie" z 19 marca 1972 roku. Opowiadanie zatytułowano „Harry Potter”, czyli tak samo, jak w przypadku zapoczątkowanej 25 lat później serii J.K Rowling, nosiło imię głównego bohatera.
Harry Potter i Harry Potter – różnice pomiędzy postaciami
Harry Potter był młodym mężczyzną o delikatnej urodzie, który mieszkał w jednej z brytyjskich prowincji. W odróżnieniu od postaci stworzonej przez Rowling, nie miał nic wspólnego z magią. Zamiast tego prowadził sklep, gdzie sprzedawał krakowską kiełbasę i kiszone ogórki.
Jak wskazano w opowiadaniu, mężczyzna nazywa się Harry Potter, czyli „po naszemu” zapewne Heniek Garncarz. Fabuła opowiadania koncentruje się na relacjach między Polakami a Anglikami oraz ich postawach wobec emigrantów.
Czy J.K. Rowling przeczytała polskiego Harrego Pottera?
Jak wskazuje portal gazeta.pl - opowiadanie to nigdy nie doczekało się tłumaczenia na język polski. Istnieje zatem niemalże zerowe prawdopodobieństwo, że J.K. Rowling je przeczytała i zainspirowała się postacią sklepikarza wybierając imię dla młodego czarodzieja do swojej serii.
Serwis zaznacza również, że poeta Jan Rostworowski bardzo często w swojej twórczości czerpał z własnych przeżyć i doświadczeń osobistych. Istnieje zatem duża szansa, że podczas podróży na Wyspy poznał właśnie kogoś, kto nazywał się Harry Potter i rzeczywiście mógł prowadzić mały sklepik.
Niestety, Jan Rostworowski nie zdążył przeczytać żadnej książki z cyklu „Harry Potter”. Zmarł w 1975 roku, 22 lata przed publikacją „Kamienia Filozoficznego”. Miał tylko 56 lat.
Życie i Dziedzictwo Jan Rostworowskiego
Jan Rostworowski urodził się w Krakowie 10 września 1919 roku. Był synem dramaturga, bratem historyka sztuki i ministra kultury. W 1940 roku, jako żołnierz Wojska Polskiego, przybył z Francji do Wielkiej Brytanii, gdzie mieszkał przez dwadzieścia osiem lat.
Jako poeta zadebiutował w 1942 roku na łamach londyńskiego tygodnika „Wiadomości Polskie, Polityczne i Literackie”, który kontynuował tradycję międzywojennych „Wiadomości Literackich”. To w Anglii opublikował dziewięć zbiorów wierszy oraz jeden tom opowiadań.