Sezon grzewczy 2024/2025. Jak zaoszczędzić na gazie? Przestrzegaj tych zasad, a twoje rachunki będą niższe!

i

Autor: D. Piątkowski, pixabay

finanse

Sezon grzewczy 2024/2025. Jak zaoszczędzić na gazie? Przestrzegaj tych zasad, a twoje rachunki będą niższe!

2024-09-23 21:17

Sezon grzewczy 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a z nim rosnące rachunki za gaz, które mogą przytłaczać domowy budżet. W obliczu rosnących kosztów energii, kluczowe staje się znalezienie skutecznych sposobów na to, by rachunki były jak najniższe. Oto kilka prostych zasad, dzięki którym uda ci się zaoszczędzić na gazie, jednocześnie zapewniając komfort cieplny w twoim domu.

Spis treści

  1. Sprawdź swoje kaloryfery!
  2. Dlaczego trzeba odpowietrzyć kaloryfery przed sezonem grzewczym?
  3. Izolacja drzwi i okien. To tędy ucieka najwięcej ciepła
  4. Co robić, gdy okna lub drzwi są nieszczelne?
  5. Unikaj przegrzewania pomieszczeń, zwłaszcza w nocy
  6. Optymalizacja zużycia energii. Rolety i zasłony
  7. Zmniejszenie temperatury wody użytkowej

Sprawdź swoje kaloryfery!

Odpowietrzenie kaloryferów przed ich włączeniem na sezon grzewczy jest ważnym krokiem, który zapewnia ich prawidłowe działanie oraz efektywne ogrzewanie twojego mieszkania. Gromadzenie się powietrza w kaloryferach może zakłócać przepływ wody w instalacji grzewczej.

Wówczas powietrze w kaloryferze tworzy "poduszki powietrzne", które blokują cyrkulację ciepłej wody. W efekcie kaloryfer może być ciepły tylko w niektórych częściach, a w innych – zimny.

Dlaczego trzeba odpowietrzyć kaloryfery przed sezonem grzewczym?

Dlaczego należy to robić? Z prostej przyczyny – dla oszczędności pieniędzy! Nie od dziś wiadomo, że rachunki za gaz (szczególnie w okresie zimowym) to nie tania sprawa. Natomiast, kiedy kaloryfery nie są w pełni wydajne, kocioł musi pracować dłużej i intensywniej, aby osiągnąć pożądaną temperaturę w pomieszczeniu.

To z kolei skutkuje to wyższym zużyciem energii, co wiąże się z wyższymi rachunkami za gaz. Dodatkowo odpowietrzanie kaloryferów zapobiega korozji. Grzejniki zatem posłużą nam na dłużej. To jednak nie koniec!

Izolacja drzwi i okien. To tędy ucieka najwięcej ciepła

Zadbaj o dobre uszczelnienie okien i drzwi – tędy ucieka najwięcej ciepła, a co za tym idzie – twoje rachunki za ogrzewanie w całym sezonie grzewczym mogą diametralnie wzrosnąć. Na początku sprawdź, czy wokół okien nie ma przeciągów. Ewentualne nieszczelności poczujemy przesuwając ręką wokół krawędzi okna.

Alternatywnie, użyj zapalniczki lub zapałki — jeśli płomień drga, oznacza to, że okno przepuszcza powietrze. Podobny test wykonaj przy drzwiach. Dokładnie sprawdź ich dolną część oraz krawędzie.

Co robić, gdy okna lub drzwi są nieszczelne?

Jeśli nasz test otrzymał ocenę negatywną, możemy wymienić uszczelki. Skorzystajmy z samoprzylepnych uszczelek wykonanych z gumy, pianki lub silikonu, które są łatwe do zamontowania.

Jeśli powietrze przenika z uszczelek tylko w pojedynczych punktach, skorzystaj z taśm uszczelniających. Możemy dodatkowo wyposażyć się w folię termoizolacyjną odbijającą ciepło, naklejaną na wewnętrzną stronę szyby.

W przypadku drzwi, oprócz inwestycji w nowe uszczelki, możemy wyposażyć się w listwy uszczelniające, które montuje się wzdłuż dolnej krawędzi drzwi, lub w podkładki izolacyjne.

Unikaj przegrzewania pomieszczeń, zwłaszcza w nocy

Pamiętaj, aby w nocy (np. od godz. 22 do 6 rano) ustawić temperaturę znacznie niższą niż w ciągu dnia. Możesz również rozważyć całkowite wyłączenie ogrzewania na noc i zaprogramowanie go tak, aby automatycznie włączało się rano lub (jeśli nie będzie przeszkadzała ci niska temperatura tuż po wstaniu) możesz włączać je samodzielnie.

Z kolei za dnia unikaj nadmiernego ogrzewania pomieszczeń, które rzadko używasz. Możesz obniżyć temperaturę (pokrętłem od kaloryfera) w tych pokojach, w których przebywasz najrzadziej, co pozwoli na mniejsze zużycie gazu.

Optymalizacja zużycia energii. Rolety i zasłony

Używaj zasłon i rolet, aby zatrzymywać ciepło w nocy i chronić pomieszczenie przed stratami ciepła przez okna. Zasłony warto zasłaniać po zmroku, kiedy ciepło szybciej ucieka przez szyby. Powinny być one grube, aby zmniejszyły straty ciepła.

Z kolei w słoneczne dni, odsłaniajmy rolety, zasłony i firany, by wpuszczać ciepło słoneczne do pomieszczeń.

Zmniejszenie temperatury wody użytkowej

Do oszczędności przyczynić się może również ustawienie niższej temperatury podgrzewania wody użytkowej. Upewnij się, że woda jest odpowiednio ciepła na poziomie wystarczającym dla codziennych potrzeb, takich jak kąpiel, mycie naczyń etc.

Zwróć jednak uwagę by temperatura nie była nadmiernie wysoka – tędy również naliczamy straty energii i zwiększamy nasz rachunek za gaz.

Quiz. RZ czy Ż, U czy Ó, CH czy H?

Pytanie 1 z 29
Jak zapiszesz to słowo?
WERSJA FB_Żona Jerzego Stuhra o jego chorobie i śmierci w "Halo tu Polsat"