Reklamy mebli z pianki produkowanej w Zachemie. Archiwalne zdjęcia bydgoskich reklam
Dziś te zdjęcia wywołują u niektórych nostalgię. Wydają się archaiczne i raczej nie kojarzą się z reklamą, jaką znamy. Do zdjęć pozowała modelka, atrakcyjna kobieta w mocnym makijażu i modnym w drugiej połowie XX wieku ubraniu. Zachowały się także fotografie, na których do zakupu mebli przekonuje mała, może 6-letnia dziewczynka w białych rajstopach i z rozczulającym uśmiechem. Wylegują się na materacach, rozsiadają w fotelach z pianki poliuretanowej produkowanej w bydgoskim Zachemie. Dzierżą kolorową, piankową poduchę w kształcie głowy zwierzęcia, może psa, może zająca...
Zdjęcia dla fabryki wykonała pracownia Grażyny Rutkowskiej w latach 1977-1988. Teraz są w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Tak modelki pozowały w reklamach mebli z pianki produkowanej w Zachemie. Do zakupu zachęcała kilkuletnia dziewczynka. Zobaczcie zdjęcia.
Co produkował bydgoski Zachem?
Profil produkcji w Zakładach Chemicznych mocno się zmieniał przez lata.
- W latach 1948–1952 skupiano się głównie na produkcji materiałów wybuchowych dla wojska i górnictwa, takich jak trotyl, pentryt, tetryl i heksogen.
- Od 1955 roku rozszerzono działalność na produkcję wyrobów dla celów cywilnych, w tym przetworzonego PCW, barwników, pigmentów oraz fenolu.
- W kolejnych latach, od 1971 roku, wprowadzono produkcję elastycznych pianek poliuretanowych, które znalazły zastosowanie w motoryzacji i przemyśle meblarskim.
- Od 1974 roku rozszerzono zakres produkcji na produkty elektrolizy solanki, fosgen, DNT, toluenodiaminy (TDA) oraz toluenodiizocyjanian (TDI). Kolejnym krokiem rozwoju było rozpoczęcie produkcji epichlorohydryny (EPI) w 1981 roku.
- W późniejszych latach, od 1992 do 2009 roku, instalacje produkcji TDI oraz pianek PUR były kilkakrotnie rozbudowywane, co można uznać za dostosowaniu zakładów do zmieniających się potrzeb rynku.
Co się dzieje na terenie dawnego Zachemu?
Zachem upadł w 2012 roku. Działał na terenie dawnej fabryki DAG Fabrik Bromberg, zbudowanej w latach 1939–1945 przez III Rzeszę, pierwotnie przeznaczonej do produkcji materiałów wybuchowych i amunicji dla Wehrmachtu. Dziś na obszarze, gdzie funkcjonował Zachem, jest Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny, a w budynkach, które zostały po DAG Fabrik Bromberg jest Exploseum.
