ludzie z pasją

To tu latami bydgoszczanie chodzili pod prysznic, gdy nie mieli łazienek. Tu jest słynny "dom pod trzema orłami". O tym osiedlu powstał nawet komiks!

2024-11-22 15:25

- Szwederowo uważam za najciekawszą bydgoską jednostkę mieszkaniową. Wybaczcie mieszkańcy innych – wiecie, że uwielbiam całą Bydgoszcz. Historia, architektura, wybitne postacie, mroczna przeszłość i całkiem nieźle zapowiadająca się przyszłość. Wszystko to znajdziecie tutaj, na Szwederowie! - zachęca Piotr Weckwerth, bydgoski przewodnik, autor filmów poświęconych historii kilku bydgoskich osiedli.

Skąd się wzięła nazwa osiedla Szwederowo w Bydgoszczy?

- Powszechnie w Bydgoszczy wiadomo, że nazwa Szwederowo wzięła się od Szwedów. Ci atakowali miasto właśnie od strony południowych wzgórz. Mniej znany jest fakt, że wizytowali tutaj aż siedem razy. Zostawili po sobie nazwę i przynajmniej trzy forty na Zboczu Bydgoskim, które niestety nie przetrwały do dziś - przypomnieniem tej historii swój film o Szwederowie zaczyna przewodnik Piotr Weckwerth.

Przewodnik Piotr Weckwerth opowiada w filmie o Szwederowie

Autor bloga Weckwerth - Turystyka bez filtrów przyznaje, że to osiedle jest dla niego wyjątkowe.

- Szwederowo uważam za najciekawszą bydgoską jednostkę mieszkaniową. Wybaczcie mieszkańcy innych – wiecie, że uwielbiam całą Bydgoszcz. Historia, architektura, wybitne postacie, mroczna przeszłość i całkiem nieźle zapowiadająca się przyszłość. Wszystko to znajdziecie tutaj, na Szwederowie! - mówi.

Stąd można spojrzeć z góry na całą Bydgoszcz. Jak wysoka jest Wieża Ciśnień?

Dzięki położeniu to osiedle jest pełne wspaniałych punktów widokowych. Najsłynniejszym jest oczywiście taras 45-metrowej Wieży Ciśnień, położony aż 70 m nad poziomem płyty Starego Rynku.

Niezapomniane spacery można odbywać po Wzgórzu Dąbrowskiego (Niemcy mówili na nie: Wzgórze Wissmanna). Tamtejszy park został założony już w 1832 roku. Dziś poza przyrodą jest tam i woda: dwa zbiorniki wodne, wodospad. To rekonstrukcje oryginalnych stawów, z których jeden był zarybiony, połączonych kaskadowo z wodospadem.

Łaźnia Miejska działała na Szwederowie do 1980 roku!

Ta część miasta była w pewnym okresie kluczowa dla wielu bydgoszczan. Mowa o czasach międzywojennych, kiedy łazienki w domach nie były standardem, tak samo jak dostęp do bieżącej wody. Potrzebna była wtedy mieszkańcom Łaźnia Miejska. Ludzie brali tam kąpiele i korzystali z pryszniców przez ponad 50 lat. Łaźnia została oddana do użytku 10 listopada 1928 roku. Skwer wokół budynku został wówczas obsadzony zielenią, w centrum stanęła fontanna. Ustawiono także ławki i wyznaczono alejki. W 1980 r. łaźnia została ostatecznie zamknięta.

Dom „Pod trzema orłami”. To tu powstawały meble i tu ocalały bydgoskie dzieła sztuki

Ciekawą historię ma też dom „Pod trzema orłami”. To kamienica we wschodniej pierzei ulicy Podgórnej, na południe od ulicy Grudziądzkiej. Powstała po I wojnie światowej według projektu właściciela Jakóba Hechlińskiego jako studio projektowe fabryki mebli artystycznych. Fabryka działała bez problemów do 1939 roku. Wtedy właścicieli wyrzucono z ich domu, a zakład przejęli Niemcy. Hechliński (który ratował część muzealnych zbiorów miasta, ukrywając je właśnie w tym domu) zginął 12 października 1944 w obozie koncentracyjnym Stutthof.

Schron przeciwatomowy dla prezydenta Bydgoszczy powstał na Szwederowie

Jednym z ciekawszych budynków na Szwederowie jest schron przeciwatomowy (dziś niepozorny i niepełniący już swojej pierwotnej funkcji). W II połowie XX wieku miał stanowić schronienie dla bydgoskich oficjeli, także dla prezydenta, na wypadek zaostrzenia się zimnej wojny z Zachodem.

Na Szwederowie mieszkał honorowy obywatel Bydgoszczy Tadeusz Nowakowski, redaktor związany m.in. z Radiem Wolna Europa. Paradoksalnie to na tym osiedlu znajdowała się zagłuszarka sygnału radiowego, którą mieszkańcy w akcie protestu podpalili 18 listopada 1956 roku. 13 osób zostało za to zamkniętych do wiezienia.

Komiks "Osiedle Swoboda" to tak naprawdę opowieść o osiedlu Szwederowo

Szwederowo zaistniało na kartach komiksu jako "Osiedle Swoboda". Pochodzi stąd znany artysta, Michał Śledziński, autor cyklu rysunkowego. Opowiada w nim o przygodach grupy młodych Polaków zamieszkujących blokowisko.

Pozostałe filmy Piotra Weckwertha opowiadające o bydgoskich osiedlach i informacje o projekcie można znaleźć na naszej stronie.

Bydgoszcz w TOP 5 najpiękniejszych miejsc w kraju. Autorzy rankingu nazywają ją bliźniaczką Amsterdamu. Zobaczcie zdjęcia.

Test A,B,C z wiedzy o bydgoskich osiedlach. Dlaczego Szwederowo nosi taką nazwę?

Pytanie 1 z 10
Na jakim osiedlu znajduje się popularne Multikino?
Bydgoszcz Radio ESKA Google News
Autor:
Wampirka
O Zosi - "wampirzycy" z Pnia pod Bydgoszczą, zrobiło się głośno dwa lata temu. Uwagę archeologów, którzy znaleźli jej szczątki, przykuł sposób, w jaki została pochowana. Dlaczego mieszkańcy Pnia bali się młodej kobiety nawet po jej śmierci? Nad historią Zosi pochyliła się Dorota Witt.
Dorota Witt, Michał Poklękowski
Polska na ucho || Dorota Witt, Michał Poklękowski