Uczniowie z Inowrocławia jedli ciasto w kształcie swastyki. Teraz w całym województwie będą obowiązkowe lekcje o nazizmie

i

Autor: D. Olszewski

szkoły

Uczniowie z Inowrocławia jedli ciasto w kształcie swastyki. Teraz w całym województwie będą obowiązkowe lekcje o nazizmie

2025-02-11 15:04

Skandaliczna zabawa uczniów jednej ze szkół branżowych w Inowrocławiu nie przeszedł bez echa. Nastolatkowie po wigilii klasowej ustawili na stole piernika w kształcie swastyki, odpalili petardę. Są wnioski z kontroli, jaką zarządził wojewoda kujawsko-pomorski, są dyspozycje wydane przez kuratorium oświaty w Bydgoszczy. Dotyczą wszystkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych w województwie kujawsko-pomorskim.

Co się stało po tym, jak uczniowie w Inowrocławiu przynieśli do szkoły ciasto w kształcie swastyki?

Po skandalicznym incydencie w Akademii Szkolnictwa - Branżowej Szkole I Stopnia w Inowrocławiu ruszyła machina. Przypomnijmy: tuż po klasowej wigilii uczniowie wyjęli piernik w kształcie swastyki i odpalili petardę w klasie. Ciastko jeden z uczniów przyniósł z domu. Na nagraniu tego zdarzenie, jakie błyskawicznie obiegło internet, słuchać wiele wulgaryzmów.

  • Dyrektor szkoły złożył zawiadomienie do policji i prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa związanego z zachowaniami promującymi faszyzm.
  • Przeciwko nauczycielce związanej ze sprawą toczy się postępowanie wyjaśniające prowadzone przez Rzecznika Dyscyplinarnego dla nauczycieli przy Wojewodzie Kujawsko-Pomorskim.

Wojewoda kujawsko-pomorski Michał Sztybel od razu zapowiedział kontrolę w szkole. Zdecydowano o zastosowaniu rozwiązań profilaktycznych i to we wszystkich placówkach w województwie.

- Wizytatorzy z Kuratorium Oświaty na naradach rejonów poinformowali dyrektorów placówek o konieczności przeprowadzenia lekcji z wychowawcą na temat treści, które wskazuje art. 256 KK, dotyczącego publicznego propagowania faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju państwa lub nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlegającego grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 - informuje nas Natalia Szczerbińska, rzeczniczka prasowa wojewody kujawsko-pomorskiego.

Dyrektorzy szkół dostali od kuratorki oświaty, Grażyny Dziedzic polecenie przeprowadzenia specjalnych lekcji, by uświadomić uczniom, w czym tkwi problem.

- Chcemy przypomnieć uczniom, że propagowane nazizmu, treści faszystowskich czy promujących ustrój totalitarny jest zabronione i podlega karze oraz wyczulić ich na pewne aspekty naszego życia szczególnie deliktane jeśli chodzi o Polaków. Warto mówić i przypominać o tym młodzieży. Takie zachowania jak to z grudnia są niedozwolone i absolutnie ich nie tolerujemy! - mówi Ewa Podgórska, dyrektorka Wydziału Edukacji Ponadpodstawowej, Specjalnej i Placówek, rzeczniczka prasowa Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.

W 2024 roku w dwóch szkołach w województwie kujawsko-pomorskim doszło do przypadków propagowania nazizmu

Wychowawcy nie będą zostawieni sami sobie. Planując lekcje na temat nazizmu, mogą zwrócić się o pomoc.

- Zaangażowaliśmy dwa ośrodku doskonalenia nauczycieli: KPCEN i MOEN, chcąc stworzyć scenariusze lekcji i materiały dydaktyczne, żeby pomóc nauczycielom w przekazywaniu treści. Niektórzy dyrektorzy szkół w przygotowanie lekcji włączają radców prawnych, z którymi współpracują - mówi Ewa Podgórska.

W przygotowanie lekcji mogą się włączyć także szkolni historycy i psychologowie.

- Chodzi o to, by treści przekazać efektywnie i dostosować przekaz do potrzeb i możliwości uczniów. W większości szkół to nie będzie jedna lekcja, a cały cykl - mówi Ewa Podgórska.

W 2024 roku na terenie województwa kujawsko-pomorskiego doszło do dwóch incydentów, kiedy to uczniowie propagowali treści nazistowskie.

O czym uczniowie dowiedzą się podczas lekcji o nazizmie?

Do końca lutego 2025 roku w ramach zajęć z wychowawcą w kujawsko-pomorskich szkołach podstawowych (od klasy IV) i ponadpodstawowych mają się odbyć lekcje z wychowawcami na temat nazizmu w celu przeciwdziałania zjawisku jego propagowania - taka informacja zawisła na tablicy ogłoszeń w jednej z podbydgoskich szkół.

Zajęcia te powinny uświadomić uczniom:

  • na czym polega propagowanie nazizmu,
  • odpowiedzialność karną wynikającą z propagowania symboliki nazistowskiej i innych zakazanych ideologii zgodnie z przepisami kodeksu karnego (art. 256 i 257),
  • negatywny wpływ propagowania nazizmu i innych zakazanych ideologi na życie społeczne, relacje międzyludzkie oraz wartości demokratyczne.

Co o lekcjach na temat nazizmu sądzi szkolna psycholożka?

Lekcje m.in. na temat nazizmu mają się odbyć we wszystkich szkołach na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

- Jest potrzebna informacja kierowana do uczniów, ale z uwrażliwieniem na wiek dziecka i na to, że dzieci obecnie mają trochę inne pojmowanie świata - Anna Ritter, psycholożka szkolna. - To istotne, by w to uwrażliwianie dzieci na wszelkie formy nazizmu, rasizmu i dyskryminacji mogli się włączać psychologowie i pokazać drugą stronę zagadnienia, tę wrażliwszą - dodaje.

Nauczyciele porozmawiają z dziećmi o nazizmie. Najmłodsze mają 10 lat

Lekcje mają się odbywać w podstawówkach, w klasach od VI do VIII oraz w szkołach ponadpodstawowych.

- Pamiętajmy jednak, że zbyt młody wiek nie pozwala dzieciom na to, by dokładnie zrozumieć zjawisko, oczywiście może poznawać jego elementy. Na świadome, całościowe zrozumienie tak skomplikowanego i trudnego tematu, znaczenia słowa nazizm i całej ideologii są gotowi uczniowie klas VIII, mają inny poziom świadomości niż młodsi koledzy i koleżanki. Dzieci w klasie IV czy V dopiero się rozwijają, poznają otaczającą rzeczywistość i trochę inaczej pojmują historię świata - zastrzega Anna Ritter.

W szkole dzieci dowiedzą się, co grozi za propagowanie nazizmu

W czasie lekcji uczniowie dowiedzą się m.in., co grozi za propagowanie symboliki nazistowskiej i innych zakazanych ideologii zgodnie z kodeksem karnym.

- Mówienie o odpowiedzialności karnej jest uczeniem prawa, zawsze jest słuszne, ale warto przemyśleć, do osób w jakim wieku kierujemy informacje i dostosować ją. Najmłodsze dzieci nie będą mogły w pełni zrozumieć, czym jest kara - mówi Anna Ritter.

Bydgoszcz Radio ESKA Google News
Autor:

W Fordonie, na strychu dawnej restauracji leżała skrzynia skarbów! Najstarszy pochodzi z 1894 roku. Zobaczcie zdjęcia.

Polska na ucho
Czarownice
Test A,B,C z wiedzy o bydgoskich osiedlach. Dlaczego Szwederowo nosi taką nazwę?
Pytanie 1 z 10
Na jakim osiedlu znajduje się popularne Multikino?
Strzelanina w narkotykowym imperium pod Bydgoszczą