Czy całodobowe dyżury aptek są obowiązkowe?
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia wyznaczanie dyżurów aptecznych nie zawsze jest obowiązkowe. To zależy od konkretnego przypadku.
- Zasadniczo niezależnie od sytuacji, zawsze w powiecie, którego siedzibą jest miasto liczące powyżej 40 tysięcy mieszkańców, wyznaczanie dyżurów jest fakultatywne.
- Natomiast jeżeli siedzibą powiatu jest miasto nie większe niż 40 tysięcy mieszkańców, wyznaczenie dyżurów będzie obowiązkowe tylko, jeżeli nie będą spełnione gwarancje zaspokajania potrzeb, o których mowa w nowym art. 94 ust. 3 zdanie pierwsze Prawa farmaceutycznego. Aby spełnienia albo brak spełnienia taki potrzeb ustalić, zarząd powiatu powinien przeprowadzić stosowną analizę poziomu zaspokajania potrzeb.
- Jeżeli natomiast gwarancje, o których mowa w ww. przepisie, istnieją w powiecie, wówczas nie ma tam obowiązku wyznaczania dyżurów, nawet jeżeli siedzibą powiatu jest miasto równe albo mniejsze niż 40 tysięcy mieszkańców.
- Nie ma również obowiązku wyznaczania dyżurów aptecznych w powiatach mających swoją siedzibę w sąsiadujących z nimi miastach na prawach powiatu. Dotyczy to tzw. powiatów „obarzankowych”, które swoją siedzibę mają nie na terenie tegoż powiatu, tylko w sąsiadujących z nimi miastach na prawach powiatu.
- Prezydent miasta na prawach powiatu nie ma bezwzględnego obowiązku wyznaczenia dyżurów w tym mieście. Wynika to z tego, że miasta na prawach powiatu, będące jednocześnie siedzibami powiatów obwarzankowych, są to dość duże jednostki (tj. miasta liczące w czasie reformy z lat 90-tych albo powyżej 100 tysięcy mieszkańców albo wprawdzie nieco mniejsze miasta, ale siedziby dawnych województw). Wszystkie tego rodzaju miasta przekraczają swoją liczebnością 40 tysięcy mieszkańców (najmniejsze z nich wydaje się być Świnoujście liczące ok. 42 tysiące mieszkańców), więc i tak ich władze nie musiałyby wyznaczać dyżurów, nawet nie posiadając swojego obecnego statusu „miast na prawach powiatu”.
Apteki całodobowe w Bydgsozczy - adresy
W myśl nowych przepisów zmianie uległo też finansowanie nocnych i świątecznych dyżurów - 1 stycznia 2024 roku przejął je Narodowy Fundusz Zdrowia. Dotąd w Bydgoszczy działały jednak trzy apteki całodobowe:
- Alba przy ul. Marii Curie Skłodowskiej 1;
- DOZ Apteka dbam o zdrowie przy ul. Ludwika Solskiego 5;
- Bajka przy ul. Ewy Szelburg-Zarembiny 9.
Ta apteka w Fordonie przestała być całodobowa. Są nowe godziny otwarcia od 1 stycznia 2025 roku
Właśnie ta trzecia pod koniec 2024 roku ogłosiła, że z dyżurami - po latach - kończy, pozostaje jednak otwarta przez siedem dni w tygodniu. Teraz od poniedziałku do soboty będzie można tam kupić leki w godzinach 7-22, a w niedziele od 8 do 22.
Zniszczona figura Maryi na bydgoskim cmentarzu. "Ma niemal dwa metry. Ktoś ją musiał przewrócić. Przykry widok". Zdjęcia