Żołnierz AK skończył sto lat. Pod jego domem zagrała wojskowa orkiestra
Kapitan Stanisław Szostak, żołnierz AK o pseudonimie Trzynastka, więzień sowieckich łagrów skończył 100 lat. Z tej okazji pod jego blokiem na ul. Witeckiego na osiedlu Bohaterów w Fordonie zjawili się żołnierze. Wojskowa orkiestra wygrała pieśni patriotyczne. Wzruszony jubilat z balkonu wysłuchał m.in. Mazurka Dąbrowskiego. Do mieszkania zaś zapukali goście z życzeniami. Z byłym żołnierzem spotkał się m.in. Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.
- Z okazji Pana wyjątkowego jubileuszu – setnych urodzin – pragnę złożyć w imieniu własnym oraz mieszkanek i mieszkańców Bydgoszczy najserdeczniejsze gratulacje i wyrazy głębokiego szacunku za podjęty przed laty trud bohaterskiej walki o wolną Polskę. Niezwykła życiowa droga jest świadectwem niezłomności, odwagi i oddania Ojczyźnie, które stanowią inspirację dla kolejnych pokoleń naszych rodaków - mówił Rafał Bruski.
W piątkowy poranek, 28 marca 2025 Stanisława Szostaka odwiedzili także wicewojewoda kujawsko-pomorskim Michał Koniuch oraz gen. bryg. Piotr Wagner, zastępca szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. W sieci można zobaczyć wideo z tego wydarzenia.
Stanisław Szostak urodził się w 1925 roku w Łukowej, w powiecie Biłgoraj. Jesienią 1939 roku rodzina przeniosła się do wsi Osuchy. Tam jego ojciec działał w konspiracji. 17-letni Stanisław został zaprzysiężony w styczniu 1942.
Stanisław Szostak, bydgoszczanin w służbie ojczyźnie
- Wraz z resztą oddziału w 1943 r. uczestniczył w akcjach samoobronnych nad Tanwią "Kałmukom".
- W dniach 26-28 czerwca 1944 uczestniczył w bitwie pod Osuchami.
- W grudniu 1944 roku został aresztowany przez UB.
- Został przekazany w ręce NKWD w styczniu 1945 r.
- Wywieziono go do łagru w Kuzlu, a potem do kopalni węgla w Połowince na Uralu.
- Kiedy stracił nogę, został odesłany do kraju.
W Operze Nova tradycji stało się zadość. Nad czwartym kręgiem zawisła wiecha. Zobaczcie zdjęcia
