Zanim poślę dziecko na kolonie, zawsze wzywam policję. Chodzi o sprawdzenie autokaru. Jak to zrobić?

i

Autor: Pexels/policja

wakacje 2024

Zanim poślę dziecko na kolonie, zawsze wzywam policję. Chodzi o sprawdzenie autokaru. Jak to zrobić?

2024-07-19 15:08

Niedawna historia, jaka przydarzyła się dzieciom z niepełnosprawnościami, kiedy spod Świecia wybrały się na wycieczkę nad morze, to nauczka dla nas wszystkich. Na poboczu autostrady A1 czekały na pomoc, kiedy ich autokar się zepsuł. Wiele usterek można wykryć przed podróżą. Policjanci podpowiadają, jak można poprosić ich o kontrolę.

Kilka dni temu czterdzieścioro dzieci z niepełnosprawnościami wyruszyło ze Świecia na wycieczkę do Gdańska. Autokar, którym podróżowały, zepsuł się na autostradzie A1. Kierowca wiedział, że nie ma szans, by pojechał dalej. Wysadził dzieci na pobocze. Był upał, więc tym bardziej liczył się czas. Na szczęście pomogli policjanci, strażacy, lokalne władze i przewoźnik. Ale ta historia pokazuje, jak warto dbać o każdy szczegół przed wyjazdem.

Policjanci w całym kraju od lat przeprowadzają kontrole autobusów wożących dzieci na wakacje. Podczas kontroli sprawdzany jest przede wszystkim stan techniczny autobusu i jego wyposażenie, uprawnienia kierującego oraz stan trzeźwości.

Jak załatwić policyjną kontrolę autobusu przed wyjazdem dzieci na kolonie?

Można zadzwonić pod wskazany numer i poprosić o kontrolę w dniu wyjazdu, ale jeszcze lepiej jest się zgłosić wcześniej.

- Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu można uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu policji - mówią policjanci.

W Bydgoszczy policjanci sprawdzają autobusy w wakacje w jednym miejscu - przy ul. Toruńskiej 59 (na parkingu przy Łuczniczce). Żeby poprosić o przeprowadzenie kontroli, warto zadzwonić pod numer 47 751 12 49 lub 47 751 51 59.

- Na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC - przypominają policjanci.

Runmageddon w Bydgoszczy 2024. To rywalizacja dla prawdziwych twardzieli!

Rozpoznasz jaka to ulica w Bydgoszczy po starych fotografiach? Rozwiąż QUIZ

Pytanie 1 z 10
W jakim miejscu znajdowała się niegdyś ta restauracja?
W jakim miejscu znajdowała się niegdyś ta restauracja?