Spis treści
- W dawnym biurowcu Famoru teraz mieszkają ludzie, stąd nadaje radio Eska Bydgoszcz
- Co było kiedyś w wieżowcu przy ul. Kaszubskiej w Bydgoszczy?
- Historia powstania firmy Famor w Bydgoszczy
- Czym zajmuje się bydgoski Famor?
- Jak biurowiec Famoru stał się blokiem mieszkalnym Nordic Tower?
- Gdzie jest siedziba radia Eski Bydgoszcz? W Famorze!
W dawnym biurowcu Famoru teraz mieszkają ludzie, stąd nadaje radio Eska Bydgoszcz
Są wśród bydgoszczan i tacy, którzy z wieżowcem zakładów Famor, które specjalizowały się w produkcji sprzętu elektrotechnicznego i oświetleniowego, w tym urządzeń okrętowych, kojarzą też inne radio. Przed laty na ostatnim piętrze było nieistniejące już Radio Pomoże. Ale historia budynku, jak i całej firmy, jest znacznie dłuższa.
Co było kiedyś w wieżowcu przy ul. Kaszubskiej w Bydgoszczy?
Dawny biurowiec Famoru, znany dziś również jako Nordic Tower, znajduje się przy ulicy Kaszubskiej, w sąsiedztwie ulic Racławickiej i Bocianowo. Górujący nad okolicą biurowiec szybko stał się jednym z charakterystycznych elementów Bocianowa. To 13-piętrowy budynek. Dziś może wyglądać dla niektórych jak wyróżniający się nieco wyglądem blok z lokalami usługowymi na parterze i redakcją radiową w bocznym skrzydle. Plany jego budowy firma Famor miała już w latach 70. ubiegłego wieku i nie obejmowały ani mieszkań, ani radia.
Wieżowiec powstał na terenie, gdzie w tamtych latach rozbudowywano zakłady. Wtedy tworzyły je nowoczesne hale produkcyjne oraz obiekty socjalne i biurowe.
Historia powstania firmy Famor w Bydgoszczy
Zakład Famor został założony w Bydgoszczy w 1952 roku. Do istnienia powołało ją zarządzenie Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła, ale dzisiejszy Famor był wtedy Gdańską Fabryką Maszyn. Potem jeszcze przemianowano przedsiębiorstwo na Bydgoskie Zakłady Sprzętu Okrętowego, a słowo „Famor” dodano w 1963 r.
Czym zajmuje się bydgoski Famor?
- Famor produkuje sprzęt elektrotechniczny dla okrętownictwa, budownictwa i innych branż.
- Sprzedaje w Polsce i na świecie m.in. oprawy oświetleniowe wykorzystujące technologię LED lub tradycyjne źródła światła, osprzęt sygnalizacyjny, rozdzielnice elektryczne, pulpity nawigacyjne i sterownicze oraz projektory i naświetlacze.
- Zaopatruje klientów ryku morskiego, budowlanego, przemysłu chemicznego i wydobywczego, szpitali oraz dla taboru szynowego i kołowego.
Firma rozbudowywała się wprost proporcjonalnie do tego, jak w tamtych czasach w siłę rósł przemysł stoczniowy. W latach 70. zaplanowano wielką rozbudowę w centrum miasta, między ulicami Kaszubską, Świecką, Racławicką i Bocianowo. Powstały m.in. magazyny i hale produkcyjne. Wtedy też firma zaczęła snuć plany budowy okazałego, 13-kondygnacyjnego budynku administracyjnego na ul. Kaszubskiej, a w Pieczyskach powstał zakładowy ośrodek wypoczynkowy z własną przystanią!
W 1975 r. rozpoczęła się produkcja seryjna opraw szpitalnych oraz układów zdalnego sterowania silnikami okrętowymi, telegrafów i wskaźników. Dwa lata później znów zmieniła się nazwa na taką: Zakłady Urządzeń Okrętowych „Famor”. Rozwijał się eksport. Trzy lata później pracownicy rozpoczęli strajk solidarnościowy, przyłączyli się do robotników z Wybrzeża, a w bydgoskim zakładzie powstał NSZZ „Solidarność”, ze wszystkimi tego, znanymi z historii, konsekwencjami dla pracowników.
W 1994 roku, po transformacji ustrojowej, firma stała się spółką akcyjną, a 9 lat później część akcji przeszła w prywatne ręce.
Jak biurowiec Famoru stał się blokiem mieszkalnym Nordic Tower?
W 2005 roku firma Famor sprzedała swój wieżowiec administracyjny deweloperowi Nordic Development, który w latach 2007-2009 przeprowadził przebudowę obiektu na budynek mieszkalno-biurowy, nadając mu nazwę Nordic Tower. W 2010 roku budynek otrzymał Grand Prix w konkursie „Budowa na medal Pomorza i Kujaw” w kategorii obiektów modernizowanych.
Od 2017 roku zmieniło się także przeznaczenie innego, sąsiedniego budynku Famoru, przy ul. Świeckiej 8. W halach, w których wcześniej produkowano oświetlenie, teraz są m.in. Restauracja Londynek i centrum wspinaczkowe Spider.
Gdzie jest siedziba radia Eski Bydgoszcz? W Famorze!
Obecnie Nordic Tower jest jednym z ważniejszych budynków w tej części miasta, a firma Famor kontynuuje działalność w branży oświetleniowej i rozdzielczej, obsługując zarówno rynek morski, jak i przemysł lądowy. Radio Eska nadaje stąd od 2020 roku. I całkiem nam tu dobrze.
Wenecja Bydgoska ma niepowtarzalny klimat. Tak wyglądała 90 lat temu, a tak zmieniła się dziś. Zobaczcie zdjęcia.